مزیت نمای ساختمان با سنگ

طراحی نمای ساختمان در حقیقت نشان دهنده ظاهر ساختمان است که درساختمان سازی از اهمیت زیادی برخوردار است. به طور مسلم هر چقدر معماری نمای ساختمان زیبا و با کیفیت باشد ساختمان نیز زیباتر دیده می شود.

البته در زمان فروش نیز نمای ساختمان موجب بالا رفتن ارزش ساختمان نیز می شود. در معماری نمای ساختمان از مصالح زیادی استفاده می شود که هر کدام دارای مزایا و معایبی است که به شما توصیه می کنیم قبل از انتخاب هر کدام از مصالح در ابتدا آگاهی و دانش خود را در بکار بردن هر کدام از مصالح بالا ببرید.

برخی از افراد با توجه به مزیت ها و ماندگاری بالای سنگ ترجیح می دهند در نمای ساختمان خود سنگ بکار ببرند. در واقع آنها مصالح همچون سنگ را نسبت به مونولیت در نمای ساختمان بکار می برند. نمای ساختمان با سنگ طبیعیدر ادامه با ما همراه شوید تا مزایای نمای ساختمان با سنگ طبیعی نسبت به مونولیت را برای شما بیان کنیم.

چرا طراحی نما در معماری ساختمان اهمیت بالایی دارد؟

همان طور که بیان کردیم نمای ساختمان در زیبا دیده شدن و همچنین ارزش پولی آن اهمیت بالایی دارد. در واقع انتخاب مصالح برای نمای ساختمان باید با دقت بالایی انجام شود و در حقیقت از مصالحی استفاده شود که ماندگاری بالایی داشته باشد.

انتخاب مصالح درست و با کیفیت موجب گردش هوای آزادانه در نمای ساختمان می شود و رطوبت اضافی در داخل بافت ساختمان را از بین می برد که موجب نفس کشیدن ساختمان نیز می شود. از طرفی نمای ساختمان مانع از نفوذ برف و باران به داخل ساختمان می شود.

نمای ساختمان با کیفیت به عنوان یک عایق صوتی خوب نیز عمل می کند و به عنوان یک سپر و سد مقاوم ساختمان را در برابر عوامل غیر پیش بینی شده حفظ می کند.

نمای سنگ طبیعی

از قدیم الایام تاکنون سنگ به عنوان یک مصالح پرکاربرد در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد اما دلیل این امر چه می تواند باشد؟ سنگ یکی از مصالح پر کاربرد با طول عمر بالا است که کیفیت بالایی دارد و البته لوکس ترین نما را به طراحی داخلی و خارجی ساختمان می دهد.

در دل طبیعت سنگ های طبیعی زیبایی وجود دارد که هر کدام طرح و رنگ فوق العاده ای دارند و با بکار بردن هر کدام در ساختمان جلوه زیباتری به نمای داخلی و بیرونی ساختمان می بخشد.

سنگ طبیعی که در نمای ساختمان بکار می رود باید ماندگاری و کیفیت بالایی داشته باشد و البته در طول زمان دچار شکستگی و ترک خوردگی نیز نشود.

در نمای ساختمان از سنگ های طبیعی همچون آذرین، مرمر،  سنگ گرانیت، تراورتن، ماسه سنگ، کوارتزیک و سنگ چینی استفاده می شود. این سنگ های طبیعی از اقلام پر کاربرد در نمای ساختمان هستند.

نمای مونولیت

این روزها با وجود مصالح جدیدتر پیشرفت های زیادی در صنعت ساختمان سازی در خصوص سبک سازی انجام می شود.

این روزها در صنعت ساختمان سازی بیشتر بر اصل سبک سازی سازه کار می شود و سعی معماران بر این است که نمای ساختمان سبک باشد تا بدین طریق وزن اضافی نیز بر روی ساختمان ایجاد نشود. تحت این امراین روزها شاهد استفاده از نمای مونولیت در نمای ساختمان نیز هستیم.

نمای مونولیت ترکیبی از رنگ های طبیعی ، کوارتز، گرانیت و سنگ های مرمر است که البته در نمای ساختمان به دلیل کم وزن بودن به کار می رود. در تولید مونولیت علاوه بر موارد گفته شده از مواد ضدUV و رزین های روان کننده نیز استفاده می شود.

نمای مونولیت نسبت به نمای سنگ طبیعی از وزن کمتری برخوردار است که به همین دلیل اغلب در بسیاری از ساختمان ها دیده می شود.

 

 

مزیت های سنگ طبیعی نسبت به نمای مونولیت در نمای ساختمان

انتخاب سنگ نمای طبیعی مناسب و کارآمد موجب ماندگاری و بالارفتن طول عمر ساختمان می شود و در عین حال جلوه زیباتری نیز به نمای ساختمان می بخشد.

از مهمترین بخش های یک ساختمان می توان به نمای بیرونی آن اشاره کرد به این دلیل که علاوه بر اینکه طول عمر ساختمان را افزایش می دهد از طرفی منعکس کننده سلیقه و طرز تفکر صاحب ساختمان نیز هست.

استفاده از سنگ های طبیعی به عنوان بهترین متریال سال هاست که در ساختمان سازی به کار گرفته می شود و نقش اصلی در نمای بیرونی و همچنین نمای داخلی ساختمان دارد.

یکی از مزیت های استفاده از سنگ های طبیعی در نمای ساختمان به جای نمای مونولیت این است که سنگ های طبیعی رنگ های شاد و بسیار متنوعی دارند و البته هر چقدر هم که از قدمت آن بگذرد

همچنان زیبا و ماندگار هستند و هیچ وقت رنگ قدیمی به خود نمی گیرند. بنابراین با توجه به این اوصاف به عنوان یک گزینه عالی در نمای بیرونی ساختمان به کار می روند.

اغلب در برخی از ساختمان ها به دلیل استفاده از آجر و سیمان در نمای ساختمان، به دلیل شوره زدن آجر ظاهر ناخوشایندی نمای ساختمان به خود می گرفت از طرفی آجر و سیمان نیز در برابر عوامل طبیعی مقاومت چندانی از خود نشان نمی دهد.

اما با بکار بردن سنگ های طبیعی در نمای ساختمان شاهد این مشکلات نخواهیم بود. سنگ های طبیعی در برابر نمای مونولیت و دیگر مصالح کیفیت و ماندگاری بالایی دارند و در واقع می توان بیان کرد که به دلیل زیاد دیده شدن در بسیاری از نمای ساختمان ها به عنوان لباس ساختمان نیز نامگذاری می شوند.

مزیت نمای ساختمان با سنگ نسبت به نمای مونولیت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سنگ های طبیعی تولید آسان و راحت تری دارند و در واقع می توان گفت بیشتر در دسترس هستند.
  • نمای سنگ طبیعی در برابر عواملی همچون نور خورشید بسیار مقاوم هستند و در طول زمان نیز تغییر رنگ نمی دهند.
  • نمای سنگ طبیعی به دلیل مقاومت بالا در برابر هر گونه ضربه ای محافظت بالایی دارد و البته ضد حریق نیز هست که خطر آتش سوزی را در ساختمان کاهش می دهد.
  • تنوع رنگ بالایی دارد که همین امر موجب استقبال زیاد پیمانکاران و مالکین از آن در نمای ساختمان می شود.
  • نمای سنگ طبیعی در زمان اجرا انعطاف پذیری و قابلیت فرم پذیری بالایی دارد.

در زمان انتخاب مصالح در نمای ساختمان باید به چه نکاتی توجه داشت؟

انتخاب مصالح با کیفیت نقش اصلی در زیبا سازی و همچنین ماندگاری ساختمان دارد بنابراین در زمان انتخاب مصالح مناسب باید به برخی از نکات توجه داشت:

یکی از مهمترین نکات در زمان انتخاب مصالح مناسب برای نمای ساختمان این است که به زمان طلوع خورشید توجه داشته باشید و اینکه بدانید ساختمان از کدام طرف بیشتر گرم می شود.

توجه داشتن به شرایط اقلیمی نیز از نکات دیگری است که باید در زمان انتخاب مصالح مناسب به آن توجه داشت.

برخی از مصالح در سرما و گرما مقاومت های متفاوتی از خود نشان می دهند که در زمان انتخاب بهترین مصالح در نمای ساختمان باید به این امر توجه داشت.

بودجه نیز در زمان انتخاب بهترین مصالح در نمای ساختمان اهمیت بالایی دارد که باید مطابق آن عمل کنید و مصالح لازم را خریداری کنید.

نسبت به عایق صوتی، حرارتی و برودتی مصالح توجه داشته باشید و سعی کنید از مصالحی استفاده کنید که از عایق های این چنینی برخوردار باشند.

نمای سنگ طبیعی از عایق رطوبتی خوبی برخوردار است اما در مقابل آن نمای مونولیت در اثر رسیدن رطوبت دچار تخریب می شود. از طرفی اگر در زمان انجام کار نمای خللی نیز ایجاد شود این خلل موجب رسیدن رطوبت به فضای زیرین نما می شود.

در نمای مونولیت اگر از پودرهای آنتی استاتیک در نما استفاده نشود این امر موجب جذب شدن گرد و غبار به نما می شود که ظاهر ناخوشایندی به نمای ساختمان می دهد.

یکی دیگر از برتری های نمای سنگ طبیعی ساختمان نسبت به نمای مونولیت این است که در نمای مونولیت از سنگدانه ها استفاده می شود که برخی از این سنگدانه ها در بازار حالت رنگ شده دارند و عاری از هر گونه رنگ طبیعی می باشند.

بنابراین در معرض تابش نور خورشید تغییر رنگ می دهند. اما این امر در مورد سنگ طبیعی صدق نمی کند بلکه کیفیت رنگ سنگ طبیعی بالا است و همیشه ماندگاری خود را حفظ می کند.

در نمای مونولیت به علت قرار گرفتن ترکیب های مختلف از مواد در کنار هم این احتمال وجود دارد که با بکار بردن آن نمای ساختمان دچار ترک شود که البته ترک خوردگی در نمای سنگ طبیعی بدین شکل نیست.

 

 

مزیت نمای ساختمان با سنگ

سخن پایانی

نمای ساختمان تاثیر شگفت انگیزی بر زیبایی ساختمان دارد. نمای سنگی نسبت به نمای مونولیت دارای کیفیت و ماندگاری بالایی است که علاوه بر زیباتر کردن نمای ساختمان موجب ماندگاری و طول عمر بالای آن نیز می شود.

البته این روزها از سبک های مختلف در نمای ساختمان استفاده می شود که باید در زمان اجرای انواع نمای ساختمان به این نکته دقت داشته باشید که مصالح باکیفیت را به کار ببرید تا در آینده متحمل هزینه های سنگین تر ساخت و ساز نشوید.

بنابراین انتخاب مصالح برای نمای ساختمان باید با دقت بالایی انجام شود و در حقیقت از مصالحی استفاده شود که ماندگاری بالایی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه