سنگ تراورتن طیف گسترد‌ه‌ای از کاربردها را پوشش می‌دهد و از طراحی داخلی گرفته تا سنگ نمای ساختمان به کمک این سنگ انجام می‌شود.

سنگ تراورتن یکی از انواع پرکاربرد سنگ‌های ساختمانی ا‌ست. از این سنگ در زمینه‌های مختلفی نظیر طراحی داخلی و همچنین نماکاری ساختمان استفاده می‌شود. در این مقاله سعی داریم انواع این سنگ را معرفی کرده و به شناخت کاملی از آن برسیم. از آن‌جایی که مهم‌ترین اصل در انتخاب یک سنگ ساختمانی مناسب، شناخت مزایا و معایب هر سنگ است، بخشی از مطالب را به بیان مزیت‌ها و نقاط ضعف این سنگ ساختمانی اختصاص داده‌ایم.

اما در یک تعریف کلی می‌توان تراورتن را به عنوان یک سنگ آهک متخلخل معرفی کرد. این سنگ به دلیل مقاومت بالا در برابر شرایط محیطی و همچنین تنوع رنگی که دارد بسیار مورد توجه است.

سنگ تراورتن چه کاربردهایی دارد؟

همان‌طور که گفتیم این سنگ طیف گسترد‌ه‌ای از کاربردها را پوشش می‌دهد و از طراحی داخلی گرفته تا سنگ نمای ساختمان به کمک این سنگ انجام می‌شود. در ابتدای مقاله به متخلخل بودن سنگ تراورتن اشاره کردیم. وجود این خلل‌ و شکاف‌ها در بخش پشتی سنگ یک مزیت تلقی شده و باعث ایجاد چسبندگی بیشتر (به دلیل نفوذ ملات به شکاف‌ها) می‌شود.

اما سطح روی سنگ نیز دارای این تخلخل‌هاست و باید فکری برای آن شود. این معضل در گذشته به کمک بتونه و بتن و امروزه به وسیله‌ی رزین حل می‌شود. سنگ‌های تراورتن علاوه بر تنوع رنگی و مقاومت بالا، در برابر اشعه UV نیز مقاومت مناسبی دارند. ساب‌پذیری بالای این سنگ آن را به یک انتخاب مناسب در ساخت راه‌پله نیز بدل کرده است. با شناخت مزایای دیگر این سنگ، به دلیل محبوبیت بالای آن بیشتر پی خواهید برد. اما پیش از آن بیایید نگاهی به تنوع این سنگ در کشورمان داشته باشیم.

انواع سنگ‌ تراورتن

تراورتن از لحاظ رنگ و ساختار تنوع بسیاری دارد. اما یکی دیگر از دسته‌بندی‌های مهم در خصوص شناخت  این سنگ به محل برداشت آن مربوط می‌شود. این سنگ از نقاط مختلفی از کشورمان به دست می‌آید. در ادامه به برخی از مهم‌ترین سنگ‌های تراورتن موجود در بازار و ویژگی‌های کلی آن‌ها اشاره می‌کنیم:

تراورتن حاجی آباد

سنگ تراورتن حاجی آباد ویژگی‌های ظاهری منحصربه‌فردی دارد. این سنگ نسبت به دیگر انواع تراورتن‌ها، شکاف و خلل‌های کمتری دارد. به دلیل این ویژگی مهم می‌توان مقاومت فشاری آن را نیز بالاتر از سنگ‌های تراروتن دیگر دانست. فراوری‌های این سنگ‌ها به روش‌های مختلف چرمی، تیشه‌ای و … انجام می‌شود. (در ادامه انواع فرآوری‌ها را معرفی خواهیم کرد.)
ساختار و زیبایی تراورتن حاجی آباد باعث شده است تا کاربردهای مختلفی نظیر دکوراسیون داخلی، محوطه‌سازی و همچنین نماکاری داشته باشد.

تراورتن عباس آباد

یکی از خصوصیات مهم این نوع سنگ، کیفیت بالای آن در میان انواع سنگ تراورتن سفید است. این کیفیت به قدری بالاست که به جرات می‌توان این سنگ را از بهترین نمونه‌های موجود در جهان دانست. این سنگ نیز نظیر نمونه‌ی قبلی کاربردهای متعددی دارد، اما این سنگ از پرکاربردترین انواع سنگ در نماکاری ساختمان شناخته می‌شود.

این سنگ‌ها از نظر ظاهر نیز تنوع بسیاری داشته و سنگ‌هایی با رگه‌هایی در رنگ‌های مختلف نظیر قرمز و عسلی در آن‌ها یافت می‌شود. سنگ تراورتن عباس آباد همچون تراورتن حاجی آباد با روش‌های مختلفی فرآوری می‌شود.

تراورتن آتش کوه

یکی دیگر از سنگ‌های تراورتن معروف موجود در بازار، سنگ تراورتن آتش کوه است. این سنگ با نام‌های مختلفی نظیر شهاب سنگ و امداد نیز معرفی می‌شود. رنگ اصلی این سنگ سفید است. تراورتن آتش کوه را نیز می‌توان یکی از بهترین نمونه‌های این سنگ در جهان دانست. در دسته‌بندهای مختلف این سنگ می‌توان نمونه‌هایی با طرح‌های متنوع دید. این نمونه‌ها شامل سنگ‌هایی با زمینه‌ی سفید و رگه‌هایی به رنگ‌های صورتی و همچنین سیاه هستند.

مزایای مهم سنگ تراورتن

نوبتی هم که باشد نوبت برشمردن مزایای مختلف تراورتن است. این مزیت‌ها هستند که سبب شده‌اند این سنگ به انتخاب اول بسیاری از معماران و طراحان داخلی تبدیل شود.

 • تراورتن گرما را جذب نمی‌کند و این مسئله باعث می‌شود که همیشه خنک باشد. (این ویژگی باعث شده است سنگ تراورتن بهترین گزینه برای نمای سنگ ساختمان در مناطق گرمسیر باشد.)
 • وجود تخلخل بر روی آن سبب لیز نبودن سنگ تراورتن شده و آن را به سنگی مناسب به عنوان کف‌پوش بدل کرده است.
 • ثبات رنگ و عدم تغییر رنگ در مواجهه با عوامل خارجی
 • زیبایی و بافت مناسب
 • قابلیت برش‌کاری و صیقل مناسب
 • قیمت مناسب در رنگ‌های رایج
 • ساب‌پذیری بالا
 • این سنگ تا حدودی دارای خاصیت عایق حرارت و صوت است.

معایب سنگ تراورتن

مزایای سنگ تراورتن را برشمردیم. اما بهتر است برای آن‌که با دیدی باز به سراغ خرید آن بروید، معایب آن را نیز بدانیم.

 • اگر به دنبال رنگ‌های خاص تراورتن هستید، باید هزینه‌ی بیشتری بپردازید. عدم یکنواخت بودن طرح و رنگ.(اگر به دنبال سنگی با طرح یکنواخت هستید تراورتن را فراموش کنید.)
 • جذب آب بالا
 • احتمال خرد شدن در دمای انجماد و در هنگام یخ‌زدگی

انواع فرآوری‌های تراورتن

یکی از مراحل مهم در استخراج سنگ‌های ساختمانی و آماده‌سازی آن‌ها برای استفاده، فرآوری‌ست. فرآوری به شکل‌های مختلفی صورت می‌پذیرد و همین مسئله سبب ایجاد تنوع در محصولات سنگ‌های تراورتن می‌شود. در ادامه به طور مختصر اشاره‌ای به برخی از این فرآوری‌ها خواهیم داشت.

انواع فرآوری‌های سنگ تراورتن
نمونه پروژه کار شده از سنگ تراورتن

سنگ تراورتن صیقلی 

در این نوع فرآوری پلاک‌های سنگی تراورتن از کوپ‌ها برش داده شده و برای فرآوری منتقل می‌شود. مراحل این نوع فرآوری به ترتیب زیر است:

 1. پیش ساب
 2. بتونه می‌شود (در چهار مرحله)؛ این بتونه سیمانی بوده و هم‌رنگ زمینه اصلی سنگ است.
 3. ساب نهایی

سنگ تراورتن چرمی

در این نوع فرآوری سنگ به دو نوع کلی «پر شده» و «پر نشده» تقسیم می‌شود. در این روش فرآوری به جای استفاده از لقمه‌های ساب معمولی، از نوع خاصی از ساب استفاده شده و ساب‌زنی انجام می‌شود. این نوع ساب باعث می‌شود تا تخلخل‌ها به طور کامل گرفته نشده و نوعی حالت چرم به سنگ می‌دهد. البته در پایان می‌توان به کمک سابی دیگر به سنگ جلوه‌ای براق داد.

سنگ تراورتن چرمی

سنگ تراورتن آنتیک

برای فرآوری این سنگ به صورت آنتیک به دو روش می‌توان عمل کرد. روش اول که به آن روش مکانیکی نیز گفته می‌شود، به کمک یک محفظه و تعدادی ساچمه از جنس سنگ و یا فلز اجرا می‌شود. این نوع آنتیک کاری با قرار دادن سنگ به همراه این ساچمه‌ها در یک محفظه و با چرخش آن حول یک محور تولید می‌شود.
روش دیگر استفاده از اسید سولفوریک است که باعث خوردگی و ایجاد حالت آنتیک در آن می‌شود.

سنگ تراورتن آنتیک

عوامل موثر بر قیمت تراورتن

قیمت سنگ تراورتن به عوامل متعددی وابسته است. این مسئله به نوع سنگ و خاصیت و ویژگی‌های آن مربوط است. به عنوان مثال سنگ تراورتن حاجی آباد با توجه به روشنایی یا تیرگی رنگ و همچنین وجود یا عدم وجود موج و هاله‌هایش قیمت گذاری می‌شود. به این ترتیب که هر چه این موج‌ها و هاله‌ها کمتر بوده و یا از نظم بیشتری برخوردار باشند، قیمت سنگ بالاتر می‌رود.

همچنین سنگ تراورتن عباس آباد نیز همین خاصیت را دارد و این موضوع در خصوص سنگ تراروتن آتش کوه نیز صادق است. اما نکته‌ی مشترک در بین تمام سنگ‌های این گروه بالا رفتن قیمت در صورت ساب‌پذیری بیشتر و همچنین ضخیم‌تر بودن قطر سنگ‌ می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه