انواع سنگ پله | سنگ پله ساختمان

پله یکی از بخش‌های مهم هر ساختمان است. این عنصر در راه‌پله‌های ساختمان‌های چندطبقه، راه‌پله‌های خانه‌های دوبلکس، ورودی ساختمان‌ها و … دیده می‌شود. البته پله‌ها را در حیاط خانه‌ها و در فضای باز نیز مشاهده می‌کنید. ساختار راه‌پله‌ها به‌گونه‌ای‌ست که پتانسیل بسیاری در زیباسازی ساختمان و محوطه‌ی خانه دارند. به همین دلیل قصد داریم در این مطلب به بررسی یکی از انواع روش‌های نماکاری پله، یعنی سنگ پله بپردازیم.

سنگ پله نیز نظیر دیگر انواع سنگ های ساختمانی نظیر سنگ نما، سنگ کف و … باید دارای ویژگی‌های خاصی باشد. اما چرا سنگ پله؟

چرا سنگ پله؟

در طراحی پله‌ها از مواد اولیه مختلفی استفاده می‌شود. از جمله‌ی این مواد می‌توان به چوب، شیشه، فلز و … اشاره کرد. هر یک از این مواد مزایا و معایب خاص خود را دارند و استفاده از آن‌ها تا حدودی به پارامترهای تاثیرگذار در ساختمان و همچنین سلیقه‌ی افراد وابسته است.

اما در این بین سنگ از محبوبیت بالایی برای استفاده در راه‌پله برخوردار است. دلیل این امر نیز خصوصیات منحصر به فرد آن است:

 • زیبایی
 • طبیعی بودن
 • هماهنگی با انواع دکوراسیون‌ها
 • تنوع رنگ
 • قابلیت شست‌وشو و ماندگاری
 • استحکام و عدم تغییر شکل
 • و …

لیست قیمت و خرید انواع سنگ پله

استفاده از سنگ برای نمای دیوار

از اولین نکات مهم در این زمینه، بررسی انواع دیوارها و نقش سنگ‌ها در نمای آن‌هاست. در واقع دیوارهای مختلف در یک ساختمان، نقش خاصی در طراحی کلی ساختمان داشته و با توجه به شرایط مختلف، می‌توان انتخاب سنگ متفاوتی برایشان داشت.
در واقع سوال اساسی این است که سنگ دیوار مناسب کدام دیوارها در یک ساختمان است؟

سنگ دیوار برای دیوارهای خارجی، حیاط و نماکاری

از سنگ می‌توان برای نماکاری ساختمان استفاده کرد. البته انتخاب سنگ برای این دیوارها با توجه به پارامترهای مختلفی صورت می‌پذیرد. برای مثال اولین نکته در خصوص این دیوارها قرار داشتن‌شان در برابر عوامل محیطی مختلف نظیر باد، باران، گرما و تابش مستقیم آفتاب، سرما و … است.
به همین دلیل سنگی که برای نمای این دیوارها به کار می‌رود باید مقاومت کافی برای دوام در این شرایط را داشته باشد. برای مثال یکی از انواع سنگ‌های پرکاربرد در نمای ساختمان و دیوارهای حیاط، تراورتن است.
شرایط پارکینگ نیز از نظر دمایی مشابه دیوارهای خارجی ساختمان است. با این تفاوت که آثار محیطی به صورت مستقیم با این ناحیه در تماس نیستند و تنها می‌توان به هم‌دما بودن آن با محیط بیرونی اشاره کرد.

سنگ دیوار در بخش‌های مختلف دیوارهای داخلی

کاربرد داخلی سنگ دیوار خود به بخش‌های مختلفی تقسیم می‌شود. چرا که در داخل ساختمان قسمت‌های مختلفی وجود دارند که هر کدام از آن‌ها به اقتضای نوع طراحی دکوراسیون داخلی از نقش متفاوتی داشته و تفاوت‌های کاربردی نیز با یکدیگر دارند.

نوع کاربری ساختمان

یکی از نکاتی که باید به آن توجه کنید، نوع کاربری ساختمان مورد نظر است. البته این نکته بیشتر در انتخاب سنگ کف پله (نه دیوار راه‌پله و پیشانی پله) مهم است. اما نوع کاربری چه تفاوتی در انتخاب سنگ ایجاد می‌کند؟

برخی از سنگ‌های ساختمانی هر اندازه نیز محکم و مقاوم باشند، در مرور زمان و طولانی مدت دچار سایش خواهند شد. به همین دلیل بهتر است توجه داشته باشید برای مکان‌های پر رفت‌وآمد هم‌چون ساختمان‌های اداری، پاساژها، ساختمان پزشکان، پله‌های مدرسه، دانشگاه و … بهتر است از سنگی‌های با ضریب سختی بیشتر استفاده کنید.

عوامل موثر در انتخاب سنگ پله

معماری ساختمان و دکوراسیون داخلی

نوع معماری ساختمان و طراحی اجزای مختلف آن در انتخاب سنگ مناسب برای پله موثر است. برای مثال این سنگ باید با سنگ‌های به کار رفته در نما، کف‌پوش و … هارمونی داشته باشد. همچنین توجه به دکوراسیون داخلی (به ویژه برای پله‌هایی که در داخل خانه‌اند (مثل پله‌های خانه‌های دوبلکس) بسیار مهم است.

قرار داشتن پله در داخل یا خارج از ساختمان

این مهم است که راه‌پله‌ی مورد نظر در داخل ساختمان است یا خارج آن. چرا که این موضوع باعث تفاوت در شرایط محیطی‌ای می‌شود که راه‌پله در آن قرار دارد.

راه‌پله‌های خارجی در معرض شرایط آب‌وهوایی مختلف نظیر گرما، سرما و یخ‌زدگی، باران و … قرار دارند. در حالی که این شرایط برای راه‌پله‌های داخلی صادق نیست. به دلیل اهمیت موضوع به طور جداگانه به ویژگی‌های سنگ پله مورد استفاده در هر یک از این موارد می‌پردازیم.

ویژگی‌های سنگ پله مناسب برای فضای داخلی

باید بدانید که نمی‌توانید هر نوع سنگ ساختمانی را برای پله استفاده کنید. به همین دلیل در این بخش و بخش بعد ویژگی‌های مهم سنگ پله را مرور می‌کنیم. در این بین برخی از ویژگی‌ها برای سنگ‌های پله داخلی و خارجی مشترک است.

 • مقاومت در برابر ضربه
 • مقاومت در برابر سایش
 • دارا بودن سطح صیقلی و قابل شست‌وشو
 • رنگ و بافت مناسب
ویژگی‌های سنگ پله مناسب برای فضای داخلی | ویژگی‌های سنگ پله برای پله‌های خارج از ساختمان

ویژگی‌های سنگ مناسب برای پله‌های خارج از ساختمان

سنگ پله فضای خارجی، علاوه بر موارد بالا باید ویژگی‌های زیر را نیز دارا باشد:

 • عدم جذب آب
 • مقاومت در برابر شرایط محیطی مختلف (گرما و سرما و یخ‌زدگی)
 • عدم تغییر رنگ در برابر تابش آفتاب
 • مقاومت در برابر خوردگی و عدم آسیب در برابر باران‌های اسیدی
 • مقاومت در برابر هوازدگی

انواع سنگ پله کدامند؟

سنگ‌های ساختمانی متنوع وجود دارند که می‌توان از آن‌ها به عنوان سنگ پله استفاده کرد. این سنگ‌ها ویژگی‌های متنوعی داشته و با توجه به نوع نیاز خود و خصوصیات‌شان می‌توانید هر یک را انتخاب کنید.

 • سنگ پله مرمریت
 • سنگ پله گرانیت
 • سنگ پله مرمر
 • سنگ پله تراورتن
انواع سنگ پله کدامند

ویژگی‌های هر یک از سنگ های گرانیت، سنگ های مرمریت، سنگ های تراورتن و مرمر را می‌توانید در مقالات متعدد موجود در سایت مطالعه کنید. در واقع می‌توان گفت این سنگ‌ها ویژگی‌هایی را که در بخش‌های قبل مرور کردیم دارا می‌باشند. لذا برای جلوگیری از اتلاف وقت آن‌ها را تکرار نکرده و دوباره هر یک را جداگانه معرفی نمی‌کنیم.

اما یک نکته‌ی بسیار مهم وجود دارد که نباید از توجه به آن غافل شویم. موضوع این است که برخی از سنگ‌ها در ساختار خود دارای تخلخل فراوانی هستند و جذب آب بالایی دارند. این سنگ‌ها معمولاً برای استفاده در محیط بیرون مناسب نیست. اما نوع فرآوری سنگ و استفاده از توری اپوکسی، سیمان و … می‌تواند به این موضوع کمک شایانی کند.

به همین دلیل در هنگام خرید هر نوع سنگی حتماً مورد استفاده آن را نیز بیان کنید. از طرفی سنگ‌هایی که در محیط بیرون برای پله به کار می‌روند نباید سطحی لغزنده داشته باشند (سنگ کف پله). به همین دلیل باید در این محل‌ها از سنگ‌هایی با ساب غیرلغزنده نظیر ساب گندمی، ساب شیاردار و … استفاده شود.

انواع کاربرد سنگ پله

راه‌پله بخش‌های مختلف دارد. مهم‌ترینِ این بخش‌ها شامل موارد زیر هستند:

 1. کف پله
 2. پیشانی پله
 3. دیوار راه‌پله
انواع کاربرد سنگ پله

این مسئله سبب می‌شود که بتوانید طرح‌های خاص و منحصربه‌فردی را با استفاده از سنگ در راه‌پله‌ی خود ایجاد کنید. معمولاً افراد برای همه‌ی این موارد از یک نوع سنگ استفاده می‌کنند. اما در صورت توجه به نکاتی نظیر هماهنگی رنگ‌ها و توجه به ویژگی‌های هر سنگ می‌توانید سنگ‌های مختلفی را برای هر بخش به کار برده و یک طراحی زیبا داشته باشید.

قیمت و خرید سنگ پله

برای خرید سنگ پله می‌توانید به روش‌های مختلف اقدام کنید. اگر از یک نمونه سنگ پله خوشتان می‌آید پیش از بررسی جوانب مختلف توصیه می‌شود بودجه‌ی مورد نظرتان را بررسی کرده و به دنبال مقایسه‌ی قیمت انواع سنگ‌ها باشید. چرا که یکی از نکات مهم برای اغلب خریداران سنگ پله، قیمت است. به همین دلیل یکی از سوالات رایج افراد در خصوص قیمت سنگ پله ارزان است.

سنگ پله قیمت‌های متنوعی داشته و این موضوع به دلیل تفاوت در نوع سنگ است. همین‌طور هر نوع سنگ نیز ممکن است به دلیل روش ساب و فرآوری قیمت‌های متفاوتی داشته باشد. برای مثال انواع سنگ پله مرمریت با توجه به ابعاد سنگ پله و … می‌توانند با نرخ‌های مختلفی به فروش برسند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه