سنگ قبر | سنگ مزار | انواع سنگ قبر | قیمت سنگ قبر

یکی از کاربردهای مهم سنگ‌های طبیعی، استفاده به عنوان سنگ قبر است. سنگ قبر نیازمند دارا بودن ویژگی‌هایی خاصی‌ست که در این‌جا قصد داریم نگاهی گذرا به آن‌ها داشته باشیم.

برای آن‌که بتوانید بهترین انتخاب را در این زمینه داشته باشید، توصیه می‌کنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

چرا بر روی قبر سنگ می‌گذارند؟

در فرهنگ‌های مختلف، شکل مزارها با یکدیگر متفاوتند. اما در میان اغلب آن‌ها، استفاده از سنگ به عنوان یک نقطه‌ی اشتراک به چشم می‌خورد. برخی از سنگ قبر به صورت ایستاده و در بالای مزار استفاده می‌کنند. برخی نیز سنگی مستطیلی را بر روی آن قرار می‌دهند.

بر روی سنگ‌ها نیز نماد، نوشته‌ها و اطلاعات خاصی درج می‌شود. برخی از این اطلاعات عبارتند از نام و تاریخ تولد و تاریخ وفات و … .

قصد ما در این‌جا بیشتر بررسی سنگ قبر از منظر فنی و شناخت سنگ‌های مناسب برای این منظور است. چرا که تفاوت‌های بسیاری بین انواع سنگ‌های طبیعی وجود دارد و انتخاب سنگ مناسب به عنوان سنگ مزار اهمیت بالایی دارد. لذا از جزئیات گذر کرده و به سراغ اصل موضوع می‌رویم.

ویژگی‌های بهترین سنگ برای قبر

برای آن‌که بتوانیم بهترین سنگ را برای مزار انتخاب کنیم، ابتدا باید ویژگی‌های ضروری برای یک سنگ را در این کاربرد بدانیم. همان‌طور که در مقوله‌ی بررسی انواع سنگ‌های ساختمانی و کاربردهایشان به آن پرداخته‌ایم، دیده‌اید که سنگ‌ها بیش از هر چیز با توجه به کاربرد و محل نصب‌شان انتخاب می‌شوند.

پس در این‌جا ابتدا نگاهی به خصیصه‌های ضروری یک سنگ مناسب مزار خواهیم داشت و سپس بهترین گزینه‌ها را برای استفاده در این زمینه معرفی خواهیم کرد.

استحکام و مقاومت

مهم‌ترین ویژگی ویژگی سنگ قبر، استحکام و مقاومت آن در برابر عوامل مختلف است. مقاومت از نظر ما تنها به تغییرناپذیر بودن سنگ در برابر ضربه و فشار خلاصه نمی‌شود. بلکه بسیار مهم است که سنگ مزار بتواند در برابر عوامل خارجی دیگر نیز از خود مقاومت و ثبات خوبی نشان دهد. اما این عوامل کدامند؟

مقاومت در برابر سایش

سنگ مزار معمولاً در معرض عبور و مرور بسیاری قرار دارد. از این نظر بسیار مهم است که سنگ از مقاومت سایشی قابل قبولی برخوردار باشد. البته این روزها به دلیل ایجاد ارتفاع در ساخت مزار، مثل گذشته این خصیصه اهمیت ندارد. اما در مواقعی که چنین امکانی وجود ندارد و قبر در سطحی نسبتاً یکسان با زمین و دیگر قبرها قرار دارد بهتر است توجه بیشتری به آن شود.

مقامت در برابر شرایط جوی

سنگ قبر در محیط بیرون واقع شده و در معرض عوامل محیطی مختلف است. از جمله‌ی این عوامل می‌توان به نور خورشید اشاره کرد. تابش مستقیم نور آفتاب در طول روز می‌تواند باعث کاهش کیفیت ظاهری سنگ شده و رنگ آن را تحت تاثیر قرار دهد.

هم‌چنین باران مداوم می‌تواند فرسودگی سنگ را به‌همراه داشته باشد. مسئله‌ی بعدی کاهش و افزایش دما در ساعات مختلف روز و فصل‌های سال است. به این ترتیب اگر سنگ مقاومت مناسبی نداشته و هم‌چنین دارای تخلخل زیادی باشد، در اثر انبساط و انقباض مداوم ممکن است استحکام خود را از دست داده و دچار ترک شود.

زیبایی

برای همه مهم است، سنگ مزاری که برای عزیز از دست رفته‌ی خود تهیه می‌کنند، زیبایی قابل قبولی داشته باشد. اما منظورمان از زیبایی سنگ دقیقاً چیست؟ ما در بحث پیرامون سنگ‌های ساختمانی به بحث بافت و رگه‌های موجود در سنگ‌ها به‌فراوانی پرداخته‌ایم. سنگ قبر زیبا عموماً به سنگی گفته می‌شود که در وهله‌ی اول رنگی یکنواخت داشته باشد.
اما مقوله‌ی دیگری که در بحث ظاهر سنگ مزار اهمیت دارد، براق بودن آن است. از این رو بسیار مهم است که سنگ قابلیت ساب‌پذیری بسیار بالایی داشته باشد.

چه سنگ های برای سنگ قبر استفاده می شود

چه سنگ های برای سنگ قبر استفاده می شود

حال که با ویژگی‌های مورد نیاز برای سنگ مزار آشنا شده‌اید، بهتر است نگاهی به رایج‌ترین سنگ‌های مورد استفاده برای قبر داشته باشیم. شاید به نظرتان برسد که سنگ‌های بسیار وجود دارند که می‌توان ویژگی‌های بالا را در آن‌ها یافت. با این وجود از بین سنگ‌هایی که برای این منظور استفاده می‌شوند مواردی وجود دارند که بیش از دیگر گزینه‌ها به آن‌ها توجه می‌شود.

این سنگ‌ها را در زیر معرفی می‌کنیم.

معرفی چند سنگ مناسب برای مزار

در این‌جا چند مورد از سنگ‌های پرکاربرد به عنوان سنگ قبر را معرفی کرده و توضیح مختصری را درباره‌ی آن‌ها ارائه می‌دهیم.

  • سنگ مرمر: یکی از سنگ قبرهایی که بسیار مورد توجه بوده و کاربرد فراوانی دارد، مرمر است. این سنگ همان‌طور که می‌دانید از معادن مختلفی استخراج می‌شود.
  • سنگ گرانیت: دیگر نوع برجسته و مهم سنگ مزار، سنگ قبر گرانیت است. زیبایی و در عین حال دوام و استحکام گرانیت آن را به گزینه‌ای مناسب برای این کاربرد بدل کرده است.
  • سنگ شبق: سنگ شبق خود یکی از انواع سنگ‌های گرانیت است که می‌تواند انتخابی درست در این زمینه باشد. این سنگ نسبت به سایر گرانیت‌ها محبوبیت و کاربرد بیشتری در این ساخت سنگ برای مزار دارد.
  • علاوه بر این موارد که در بازارهای داخلی به فراوانی یافت می‌شوند، برخی دیگر از سنگ‌ها هستند که از بازارهای جهانی به منظور استفاده به‌عنوان سنگ مزار وارد کشور می‌شوند. از بین این موارد سنگ گرانیتی برزیلی بیشترین طرفداران را دارد.

قیمت سنگ مزار

قیمت سنگ قبر مانند قیمت انواع سنگ‌ها با توجه به پارامترهای مشخصی تعیین می‌شود. چنان‌چه قصد خرید سنگ مزار دارید، اطلاع از عوامل موثر قیمت آن خالی از لطف نیست.
از جمله‌ی این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کیفیت سنگ
  • طرح سنگ
  • ابعاد سنگ
  • پرداخت‌های انجام شده بر روی سنگ
  • نوع سنگ (سنگ تخت یا تابلو سنگ)
  • و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه