نکات مهم درباره سنگ دیوار | انواع سنگ دیوار و ویژگی‌های آن‌ها

یکی از انواع کاربردهای سنگ ساختمانی، استفاده از آن‌ها برای بخشیدن زیبایی به دیوارهاست. دیوارهای داخلی و خارجی خانه و اداره با استفاده از انواع سنگ‌ها زیبایی خاصی به خود گرفته و تاثیر نمای خارجی و یا دکوراسیون داخلی را دوچندان می‌کنند. در این مقاله قصد داریم ابعاد مختلفی را پیرامون سنگ دیوار بررسی کنیم.

در واقع منظورمان از سنگ دیوار انواع سنگ‌هایی‌ست که برای استفاده بر روی دیوار مناسبند. در ادامه ابتدا دیوارهای مختلفی را که می‌توان از این سنگ‌ها بر روی آن‌ها استفاده کرد مرور می‌کنیم.

استفاده از سنگ برای نمای دیوار

از اولین نکات مهم در این زمینه، بررسی انواع دیوارها و نقش سنگ‌ها در نمای آن‌هاست. در واقع دیوارهای مختلف در یک ساختمان، نقش خاصی در طراحی کلی ساختمان داشته و با توجه به شرایط مختلف، می‌توان انتخاب سنگ متفاوتی برایشان داشت.

در واقع سوال اساسی این است که سنگ دیوار مناسب کدام دیوارها در یک ساختمان است؟

سنگ دیوار برای دیوارهای خارجی، حیاط و نماکاری

از سنگ می‌توان برای نماکاری ساختمان استفاده کرد. البته انتخاب سنگ برای این دیوارها با توجه به پارامترهای مختلفی صورت می‌پذیرد. برای مثال اولین نکته در خصوص این دیوارها قرار داشتن‌شان در برابر عوامل محیطی مختلف نظیر باد، باران، گرما و تابش مستقیم آفتاب، سرما و … است.

به همین دلیل سنگی که برای نمای این دیوارها به کار می‌رود باید مقاومت کافی برای دوام در این شرایط را داشته باشد. برای مثال یکی از انواع سنگ‌های پرکاربرد در نمای ساختمان و دیوارهای حیاط، تراورتن است.

شرایط پارکینگ نیز از نظر دمایی مشابه دیوارهای خارجی ساختمان است. با این تفاوت که آثار محیطی به صورت مستقیم با این ناحیه در تماس نیستند و تنها می‌توان به هم‌دما بودن آن با محیط بیرونی اشاره کرد.

سنگ دیوار در بخش‌های مختلف دیوارهای داخلی

کاربرد داخلی سنگ دیوار خود به بخش‌های مختلفی تقسیم می‌شود. چرا که در داخل ساختمان قسمت‌های مختلفی وجود دارند که هر کدام از آن‌ها به اقتضای نوع طراحی دکوراسیون داخلی از نقش متفاوتی داشته و تفاوت‌های کاربردی نیز با یکدیگر دارند.

کاربرد های سنگ دیوار

سنگ دیوار سرویس بهداشتی و حمام

استفاده از مصالحی نظیر سنگ، سرامیک و … در سرویس‌های بهداشتی سابقه‌ی فراوانی دارد. سنگ‌های مورد استفاده در این بخش‌های خانه باید جذب آب پایینی داشته باشند. همچنین زیبایی و هماهنگی این سنگ‌ها با سنگ‌های کف بسیار حائز اهمیت است.

سنگ دیوار سرویس بهداشتی و حمام

استفاده از سنگ دیوار در راه‌پله

سنگ‌های راه‌پله از بین سنگ‌های زیباتر با طرح‌های متنوع انتخاب می‌شوند. برای مثال یکی از انتخاب‌های مناسب برای این دیوارها، مرمریت است. زیبایی و سطح صیقلی سنگ مرمریت یکی از دلایل ویژه‌ی انتخاب این سنگ برای دیوار راه‌پله است.

استفاده از سنگ دیوار در راه‌پله

دیوار اتاق نشیمن

در اتاق نشیمن سنگ دیوار نقش بسیار تاثیرگذاری در زیبایی دکوراسیون داخلی بازی می‌کند. سنگ‌های ساختمانی در مواردی از این دست نقش تزئینی بیشتری دارند. در این اتاق در محل‌هایی همچون دیوار پشت تلویزیون، دیوار شومینه و … از سنگ‌هایی نظیر مرمر و یا آنتیک برای ایجاد زیبایی دوچندان استفاده می‌شود.

استفاده از سنگ دیوار دیوار اتاق نشیمن

دیوار رستوران‌ها و هتل‌ها

در هتل‌ها، رستوران‌ها و یا پاساژ‌های بزرگ، استفاده از سنگ دیوار به فراوانی مشاهده می‌شود. معمولاً بر این دیوارها سنگ‌های اسلب (سنگ‌هایی با ابعاد بزرگ) استفاده می‌شوند. این سنگ‌ها باعث ایجاد زیبایی خیره‌کننده به ویژه در لابی‌های بزرگ می‌شود.

انواع سنگ‌های قابل استفاده برای دیوارپوش

سنگ‌های ساختمانی مختلف قابلیت استفاده به عنوان دیوارپوش را دارند. با این سنگ‌ها در دیگر مقالات موجود در سایت آشنا شده‌اید. اما برای معرفی انواع سنگ‌های دیوارپوش یک بار آن‌ها مرور کرده و ویژگی‌های مختلف‌شان را بررسی می‌کنیم. این بررسی را می‌توانیم بر اساس دو معیار به انجام برسانیم.

انواع سنگ ساختمانی بر اساس نوع و ابعاد برش

همان‌طور که می‌دانید سنگ‌ها به روش‌های مختلفی فرآوری می‌شوند. به همین دلیل یکی از فاکتورهای تنوع در این سنگ‌ها، تفاوت در نوع فرآوری آن است. برای مثال به دو نمونه از بارزترین انواع این سنگ‌ها اشاره می‌کنیم.

سنگ آنتیک برای دیوار

سنگ آنتیک که به آن سنگ دکوراتیو نیز گفته می‌شود، ظاهری زیبا داشته و مناسب تزئین دیوارهای داخلی‌ست. این سنگ در ابعاد کوچکی آماده نصب می‌شود. طرح سنگ باعث ایجاد فضایی کلاسیک و آنتیک می‌شود و در صورت اجرای دکوراسیون داخلی کلاسیک، هماهنگی و زیبایی بیشتری را در آن شاهد خواهیم بود.

سنگ آنتیک برای دیوار | انواع سنگ‌های قابل استفاده برای دیوارپوش

سنگ اسلب دیوار

استفاده از سنگ‌های اسلب برای دیوارهای بزرگ یکی از مناسب‌ترین انتخاب‌هاست. این نوع سنگ به دلیل امکان ایجاد طراحی‌های فورمچ و بوک‌مچ یکی از گزینه‌های کارآمد در ایجاد فضایی زیبا در داخل ساختمان است.

سنگ اسلب دیوار

انواع سنگ‌های ساختمانی دیوار بر اساس جنس سنگ

همان‌طور که می‌دانید سنگ‌ها در طبیعت به شکل‌های مختلف و با کیفیت‌های متنوعی استخراج می‌شوند. در ادامه برخی از انواع سنگ‌های مناسب برای دیوار را معرفی خواهیم کرد.

سنگ دیوار تراورتن

سنگ تراورتن انتخاب مناسبی هم برای دیوارهای داخلی و هم دیوارهای خارجی ساختمان است. از جمله ویژگی‌های مهم این سنگ می‌توان به مقاومت بالای آن اشاره کرد. این سنگ بسیار ساب‌پذیر بوده و زیبایی فراوانی دارد. به دلیل وجود تخلخل چسبندگی مناسبی داشته و رنگ‌بندی آن نیز از تنوع کافی برخوردار است.

انواع سنگ‌های ساختمانی دیوار بر اساس جنس سنگ

سنگ دیوار گرانیت

گرانیت دیگر سنگی‌ست که از آن به فراوانی به عنوان دیوارپوش استفاده می‌شود. این سنگ نیز همچون تراورتن تنوع رنگی خوبی دارد. مقاومت حرارتی آن بالاست و این مسئله آن را به سنگی مناسب برای آشپزخانه، کانتر آشپزخانه و … تبدیل کرده است. سنگ گرانیت همچنین در برابر خوردگی و آب نیز مقاوم است و استفاده از آن در سرویس بهداشتی و حمام مانعی ندارد.

سنگ دیوار مرمر

استفاده از سنگ مرمر به عنوان سنگ ساختمانی، به دلیل گران بودن آن زیاد رواج ندارد. اما در برخی موارد و برای تزئین دیوارهای ساختمان‌های لوکس از این سنگ استفاده می‌شود. به ویژه در ساختمان‌هایی با معماری کلاسیک استفاده از این سنگ بسیار بر چشم‌نوازی ساختمان و طراحی آن تاثیر می‌گذارد.

مزایای استفاده از سنگ دیوار

اما چرا باید از سنگ در طراحی دیوار و به عنوان دیوارپوش استفاده کنیم. پاسخ این سوال در ویژگی‌های سنگ‌های ساختمانی نهفته است. در ادامه برخی از دلایل کارایی این سنگ‌ها را به طور خلاصه معرفی می‌کنیم.

  • زیبایی خیره‌کننده: سنگ‌های ساختمانی طبیعی بسیار زیبا بوده و وجود رگه‌هایی با رنگ‌های متنوع در آن‌ها، فضایی منحصربه‌فرد ایجاد می‌کند.
  • امکان شست‌وشو و تمیز کردن سنگ‌ها: سنگ‌های ساختمانی قابل شست‌وشو بوده و زیبایی اولیه‌شان را به خوبی حفظ می‌کنند.
  • عایق صدا و حرارت: اغلب سنگ‌های ساختمانی به عنوان عایق صدا و همچنین حرارت عمل می‌کنند. این مسئله باعث جلوگیری از اتلاف انرژی و آرامش بیشتر خانه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه