سنگ کف | سنگ کف ساختمانی | انواع سنگ کف

امروزه کف‌پوش‌های مختلفی در ساختمان‌های مسکونی، تجاری، اداری و … به کار می‌روند. از جمله‌ای این کف‌پوش‌ها می‌توان به پارکت، چوب و سرامیک اشاره کرد. اما یکی از پرطرفدارترین مواد برای استفاده به عنوان کف‌پوش، سنگ است.
سنگ کف که انواع مختلفی دارد، در پوشش کف بخش‌های متعددی از خانه و ساختمان کاربرد دارد. اگر به دنبال انتخاب سنگی مناسب برای کف خانه، حیاط یا پارکینگ خود هستید تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

انواع کاربرد سنگ کف

سنگ به عنوان کاربردی‌ترین مصالح ساختمانی، در بخش‌های متنوعی از ساختمان، همچون دیوارها، راه‌پله‌ها و کف قابل استفاده است. اما وقتی صحبت از کف‌پوش می‌شود منظورمان کف کجای ساختمان است؟ آیا استفاده از سنگ به عنوان کف‌پوش به فضایی خاص محدود می‌شود؟

کف سالن‌های بزرگ

یکی از کاربردهای سنگ، در سالن‌های خانه‌ها، لابی‌های هتل‌ها، پاساژ‌ها و … است. در این محل‌ها به دلیل سربسته بودن فضا دست افراد برای انتخاب طیف گسترده‌ای از سنگ‌ها باز است.

کاربرد سنگ کف برای کف سالن های بزرگ

سنگ کف خانه

برای پوشش بخش‌های مختلف کف ساختمان‌های مسکونی می‌توان از سنگ استفاده کرد. استفاده از سنگ باعث زیبایی خانه شده و در کنار دیگر المان‌های دکوراسیون داخلی جلوه‌ای تازه به دکور می‌بخشد. همچنین می‌توان از سنگ کف در راه‌پله ها و کف پاگرد استفاده کرد.

کاربرد سنگ کف برای پوشش کف ساخنمان های مسکونی

سنگ کف حیاط

از سنگ می‌توانید به عنوان کف‌پوش حیاط استفاده کنید. اما مسئله این است که سنگ‌های به کار رفته به عنوان کف‌پوش باید دارای ویژگی‌های خاصی نظیر عدم جذب آب بالا، لغزنده نبودن و … باشند. (در ادامه به این موارد بیشتر اشاره می‌کنیم.)

سنگ کف پارکینگ

کف پارکینگ محیطی متفاوت از دیگر محل‌هایی‌ست که نام بردیم. در واقع محیط پارکینگ هم به عنوان محیطی بیرونی شناخته می‌شود و هم به دلیل سرپوشیده بودن، نمی‌توان شرایط آن را با محوطه و حیاط یکسان دانست. از نکات مهم در خصوص این بخش از ساختمان باید به نیاز به استحکام بالای سنگ اشاره کرد. چرا که عبور و مرور ماشین می‌تواند سبب شکستن سنگ‌ها شود.

کف محیط‌های صنعتی

در برخی از سوله‌ها و محیط‌های کارگاهی و صنعتی نیز از سنگ برای پوشش کف استفاده می‌شود. سنگ‌های به کار رفته در چنین محل‌هایی باید از استحکام بیشتری برخوردار باشند. همچنین معمولاً این سنگ‌ها با ضخامت بالاتری برش داده شده و نصب می‌شوند. از طرفی سنگ‌های مورد استفاده در محیط‌های صنعتی باید در برابر مواد شیمیایی مقاومت داشته باشند و دچار خوردگی نشوند.

مشخصات و ویژگی‌های یک سنگ کف خوب

همان‌طور که در بخش قبل دیدید سنگ کف کاربردهای متنوعی دارد. به همین نسبت ویژگی‌های مختلفی برای کارآمد و مناسب بودن این سنگ مورد بحث است که به برخی از آن‌ها اشاره کردیم. در لیست زیر به طور خلاصه این موارد را مرور می‌کنیم.

ویژگی‌های مورد نیاز برای یک سنگ کف خوب
 •  مقاومت بالا در برابر ضربه و فشار: (این ویژگی در محیط‌هایی که در آن‌ها اجسام سنگین و امکان افتادن آن‌ها وجود دارد حیاتی‌تر است.)
 • مقاومت کافی در برابر ساییدگی: (برای محیط‌های پر رفت‌وآمد بهتر است سنگ‌هایی با مقاومت سایشی بالاتر استفاده شوند. البته برخی از سنگ‌ها قابلیت ساب‌پذیری مجدد نیز دارند که یک مزیت تلقی می‌شود.)
 • عدم جذب آب: (جذب نشدن آب و رطوبت به سنگ معمولاً در محیط‌هایی همچون حیاط، سرویس‌های بهداشتی و … بیشتر دیده می‌شود. به همین دلیل در این محل‌ها بهتر است از سنگ‌هایی با تخلخل کم‌تر استفاده شود.)
 • عدم لغزندگی: (لیز بودن سنگ‌ها یکی از معایب سنگ‌های ساختمانی‌ست. به همین دلیل در مواردی نظیر کف‌پوش حیاط بهتر است سنگ‌های مورد استفاده، سطحی با لغزندگی کمتر داشته باشند.)
 • مقاومت در برابر خوردگی و مواد شوینده: (این ویژگی باعث می‌شود بتوان از سنگ کف در محیط‌های صنعتی استفاده کرد. همچنین نیاز به شست‌وشو و بهداشت در محیط مورد نظر، این مسئله را بدل به امری ضروری کرده است.)

مزایای استفاده از سنگ به عنوان کف‌پوش

استفاده از سنگ مناسب به عنوان کفپوش مزایای مختلف دارد. در ادامه با این مزایا بیشتر آشنا می‌شوید:

 • زیبایی خیره‌کننده
 • بافتی طبیعی
 • استحکام
 • طول عمر بالا
 • قابلیت شست‌وشو
 • قابلیت هماهنگی با انواع دکوراسیون
 • عدم ایجاد آلرژی
 • تنوع در نوع سنگ و رنگ آن
 • امکان جلا خوردن و ساب‌پذیری و حفظ زیبایی

استفاده از سنگ برای کف چه معایبی دارد؟

اما استفاده از سنگ به عنوان کفپوش معایبی نیز داردو این معایب باعث می‌شوند برخی افراد از به کار بردن سنگ های ساختمانی به عنوان کف‌پوش چشم‌پوشی کنند:

 • لغزندگی (البته این مسئله مربوط به همه‌ی سنگ‌ها و فرآوری‌ها نیست. اما باعث می‌شود نتوانید از سنگ‌هایی با براقیت زیاد استفاده کنید.)
 • سنگ نسبت به کف‌پوش‌هایی همچون پارکت سردتر است.
 • وزن بالا و افزایش بار بنا
 • ناهماهنگی طرح (در مقایسه با سرامیک، پارکت و …)
مزایای استفاده از سنگ به عنوان کف‌پوش

چه نوع سنگ هایی برای کف مناسب هستند؟

سنگ‌های ساختمانی مختلفی را می‌توانید به عنوان سنگ کف به کار ببرید. رایج‌ترین این سنگ‌ها عبارتند از:

هر یک از این سنگ‌ها ویژگی‌های خاص خود را داشته و در رنگ‌ها و طرح‌های متفاوتی در طبیعت یافت می‌شوند. از دیگر تفاوت‌های موجود بین این سنگ‌ها، قیمت آن‌هاست. در واقع قیمت سنگ کف ساختمان با توجه به نوع آن و ابعاد و ضخامتی که دارد متغیر است.

بهترین سنگ کف ساختمانی

حال که به‌طور کامل با سنگ کف، مزایا، معایب و نکات مهم در انتخاب آن آشنا شده‌اید. نوبت به معرفی بهترین انواع سنگ کف می‌رسد. همان‌طور که می‌دانید سنگ‌های بسیار متنوعی از معادن کشور استخراج شده و پس از فرآوری در سنگ‌فروشی‌ها عرضه می‌شوند. از این رو بسیار مهم است که بتوانید از بین این نمونه‌های متنوع، بهترین گزینه‌ها را برای سنگ کفپوش فضای مورد نظر انتخاب کنید.

شما می‌توانید در بین انواع سنگ‌هایی که از معادن کشور استخراج می‌شوند. اقدام به انتخاب و خرید سنگ کف ساختمان درجه یک، دو، سه و نمونه‌های ممتاز و سوپر کنید. در ادامه ما نکاتی را در این خصوص ارائه می‌کنیم و پیشنهاداتی را مطرح می‌کنیم. سنگ‌های پیشنهادی در بین نمونه‌های موجود در بازار انتخاب‌هایی بهتر و هوشمندانه‌تری تلقی می‌شوند.

بهترین سنگ ساختمانی مناسب کف

برای انتخاب بهترین سنگ کف ساختمانی، باید از ابعاد مختلفی به موضوع نگاه کرد. ابتدا باید دید سنگ برای کف چه مکانی انتخاب می‌شود. معمولاً ابتدا باید به محل نصب سنگ توجه شود. برای مثال سنگ مناسب کف برای محل‌های کم رفت‌وآمد نمی‌تواند برای محل‌هایی که رفت‌و‌آمد در آن بالاست نیز مناسب باشد.

از این رو ابتدا به نوع کاربری و میزان رفت‌وآمد افراد در آن توجه کنید. همچنین باید بدانید هر سنگ کف برای چه بخشی از ساختمان مناسب است؟ اما این موضوع چرا مهم است؟

 • نکته اول

نوع کاربری تعیین می‌کند که سنگ در معرض چه شرایطی قرار دارد. برای مثال اگر ساختمان مورد نظر کاربرد صنعتی داشته و سنگ در معرض سنگ‌های شیمیایی قرار داشته باشد، باید به ضدخوردگی بودن آن توجه شود. هم‌چنین در صورتی که بناست اشیاء و ماشین‌های سنگین بر روی سنگ قرار بگیرند، مقاومت فشاری و ضربه‌ای آن نیز باید بالا باشد.

 • نکته دوم

شرایط محیط در انتخاب سنگ کف موثر است. برای مثال در سرویس بهداشتی سنگ کف باید از نوعی باشد که فرآوری آن کاملاً صیقلی نبوده و لغزنده نباشد. هم‌چنین عدم جذب آب در این شرایط، یک شرط مهم برای سنگ است. در حالی که در انتخاب سنگ کف برای پذیرایی شاید نیازی نباشد به چنین مسائلی توجه کنید.

 • نکته سوم

میزان رفت و آمد بر دوام سنگ بسیار تاثیر می‌گذارد. اگر به دنبال بهترین سنگ کف ساختمان برای محل‌هایی هم‌چون مدرسه یا دانشگاه هستید. بهتر است سنگی با مقاومت بالایی در برابر سایش انتخاب کنید. این مسئله در خصوص اماکن تجاری شلوغ مثل پاساژها، هتل‌ها و رستوران‌ها نیز صدق می‌کند.

چند نمونه سنگ مناسب کف

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، از طیف وسیعی از سنگ‌ها می‌توان به عنوان سنگ مناسب کف استفاده کرد. اما در این بین سنگ مرمریت در اغلب مواقع، گزینه‌ای بی‌رقیب در بین سنگ‌ها بوده است.

در بین مرمریت‌های موجود در بازار ایران نیز نمونه‌هایی وجود دارند که می‌توان آن‌ها را به عنوان ایده آل ترین سنگ برای کف ساختمان شناخت. در زیر برخی از این موارد را معرفی کرده و ویژگی‌های مهم آن‌ها را مرور می‌کنیم.

 • سنگ مرمریت دهبید شایان

یکی از انواع بسیار معروف و پرطرفدار و به‌نوعی بهترین سنگ کف ساختمانی، مرمریت دهبید شایان است. این سنگ با رنگ روشن خود انتخابی مناسب برای کف ساختمان‌های مختلف مسکونی، اداری و تجاری است. رنگ کرم روشن این سنگ به فضای داخلی ساختمان زیبایی خاصی می‌بخشد.

خرید سنگ مرمریت دهبید شایان در ابعاد مختلفی از جمله اسلب و تایلی امکان پذیر می باشد و به عنوان سنگ ساختمانی کف مورد استفاده قرار می‌گیرد. ابعاد پر کاربرد این سنگ عبارتند از ابعاد 60*60 و 60*120 که با توجه به سورت‌بندی سنگ و رنگ آن قیمت‌گذاری می‌شوند.

زیبایی سنگ کف دهبید شایان سبب شده است استفاده از آن در ساختمان‌های لوکس و بزرگ رایج باشد. به همین دلیل از این سنگ در لابی‌های هتل‌های بزرگ، واحدهای تجاری لوکس و … استفاده می‌شود.

 • سنگ کف اورینتال

دیگر سنگ کفی که نباید آن را فراموش کرد، سنگ اورینتال است. رنگ روشن و خاص این سنگ سبب شده است زیبایی آن در کفپوش ساختمان و با انعکاس نور دوچندان شود.
در اغلب موارد این سنگ در زمان فرآوری به کمک توری اپوکسی فرآوری می‌شود. این توری به چسبندگی بیشتر سنگ به ملات کمک کرده و مقاومت آن را در برابر ضربه و ترک افزایش می‌دهد.

خرید سنگ کف اورینتال نیز در ابعاد متنوعی امکان پذیر می باشد. البته یکی از پرفروش‌ترین ابعاد آن در بازار، 60*60 است.

2 دیدگاه برای “انواع سنگ کف ساختمانی + ویژگی بهترین سنگ های کف”

 1. سلام، تشکر از متن خوبتون، محاسن استفاده از سنگ مرمریت در کف چه چیزهایی می باشد؟

  • سلام
   ممنون از لطفتون
   مقاومت و قیمت مناسب و هم چنین ساب پذیری عالی از مهمترین مزایای سنگهای مرمریت می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه