سنگ آنتیک | کاربرد سنگ آنتیک | سنگ آنتیک در نمای داخلی و خارجی ساختمان | قیمت سنگ آنتیک | خرید سنگ آنتیک | مزایای و معایب سنگ آنتیک

آنتیک یکی از روش‌های فرآوری سنگ‌های ساختمانی است. همان‌طور که از نام آن پیداست، این نوع فرآوری سنگ را به ظاهری کهن و کلاسیک درمی‌آورد. فرآوری آنیتک به شکل‌های مختلفی انجام می‌شود. برای مثال در یکی از روش‌ها ضایعات و قطعات کوچک سنگ‌های ساختمانی هم‌چون تراورتن به کمک ملاتی با پایه‌ی رزین به یکدیگر می‌چسبند. همچنین می‌توان با پرداخت سطح سنگ به کمک اسید آن را دچار خوردگی کرد و به آن حالتی آنتیک داد. در زیر با انواع سنگ آنتیک و کاربردهای آن‌ها آشنا خواهید شد.

انواع سنگ آنتیک را بشناسید

سنگ آنتیک از جمله سنگ های تزئینی و دکوراتیو در نمای داخلی و خارجی ساختمان به کار برده می‌شود. سنگ‌های مختلفی به روش آنتیک فرآوری می‌شوند. هر یک از این سنگ‌ها خصوصیات منحصربه‌فردی داشته و کاربردهای‌شان نیز با یکدیگر متفاوت است. در ادامه هر یک از این موارد را به اختصار معرفی خواهیم کرد.

آنتیک تراورتن

تراورتن به عنوان یکی از سنگ‌های پرکاربرد در نمای ساختمان شناخته می‌شود. از جمله ویژگی‌های مهم این سنگ می‌توان به وجود تخلخل کافی در پشت آن اشاره کرد. این تخلخل‌ها سبب می‌شوند سنگ به راحتی به دیوار بچسبد و سنگ نمای آنتیک مورد نظر طول عمر بالاتری داشته باشد.

سنگ تراورتن در رنگ‌های مختلفی استخراج می‌شود. این موضوع سبب شده است سنگ تراورتن آنتیک از ظاهری بسیار زیبا برخوردار بوده و تاثیر شگرف بر زیبایی نمای داخلی ساختمان داشته باشد.

انواع سنگ آنتیک | سنگ آنتیک چه انواعی دارد

آنتیک گرانیت

تنوع رنگی بالا، مقاومت و زیبایی از جمله ویژگی‌های سنگ گرانیت هستند. این ویژگی‌ها در سنگ آنتیک گرانیت نیز مشاهده می‌شوند. این موضوع سبب شده است افراد برای ایجاد نماهای تزئینی و دکوراتیو از سنگ گرانیت آنتیک استفاده کنند.

آنتیک ماسه‌ای

از دیگر انواع پرکاربرد این سنگ می‌توان به نوع ماسه‌ای آن اشاره کرد. این نوع آنتیک خود از دو نوع سیلیسی و آهکی تشکیل می‌شود.

اگر در ساخت آنتیک ماسه‌ای از کربنات کلسیم استفاده شود، به سنگ مورد نظر آنتیک آهکی گفته می‌شود. این در حالی‌ست که سنگ ساختمانی آنتیک ساخته شده به کمک سیلیس با عنوان آنتیک سیلیسی معرفی می‌شود.

دیگر انواع سنگ های آنتیک

این نوع سنگ انواع مختلف دیگری نیز دارد که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 1. سنگ ساختمانی آنتیک مالون
 2. آنتیک قیچی
 3. سنگ پازل آنتیک

البته نوع دیگری از این سنگ وجود دارد که به آن سنگ آنتیک مصنوعی گفته می‌شود. نکته‌ی بسیار مهم در خصوص این سنگ‌ها، شناخت کاربردهای آن‌هاست. در بخش بعد مهم‌ترین کاربردهای این نوع سنگ را از نظر خواهیم گذراند.

ویژگی‌ها و کاربرها

این سنگ کاربردهای مختلفی دارد که در ادامه بیشتر به آن‌ها خواهیم پرداخت. آنتیک اغلب به عنوان یک عنصر دکوراتیو در نمای داخلی و گاهی خارجی ساختمان به کار می‌رود. البته در فضای خارجی و نمای ساختمان غالباً این سنگ به همراه دیگر سنگ‌ها و به صورت جزئی استفاده می‌شود.

برای مثال عمده‌ی کاربرد این سنگ در فضای بیرون محدود به قاب درب‌ها و پنجره‌ها می‌شود و اغلب در ابعاد گسترده و برای سراسر دیوار از آن استفاده نمی‌شود.

کاربردها در نمای داخلی:
 • به عنوان یک سنگ دیوار تزئینی بی‌نظیر است. به همین دلیل از این سنگ در دیوار پشت تلویزیون به فراوانی استفاده می‌شود.
 • در آشپزخانه و در نقاطی همچون فضای بین کابینت‌ها می‌توان از آنتیک استفاده کرد.
 • ایجاد زیبایی در طراحی شومینه و پوشش نمای بالای آن دیگر مزیت این سنگ است.
 • با استفاده از این سنگ می‌توانید قاب‌هایی برای قرار دادن تابلو بر دیوار ایجاد کنید.
 • ساختمان‌های لوکس نظیر هتل‌ها، ادارات و رستوران‌ها نیز از این نوع سنگ استفاده می‌کنند.

مزایای سنگ آنتیک

 • تنوع: همان‌طور که دیدید این سنگ انواع مختلفی دارد. این مسئله باعث می‌شود خریداران بتوانند از بین گزینه‌های مخلتفی حق انتخاب داشته باشند.
 • نصب آسان: نصب این سنگ‌ها سخت نیست. البته شاید گاهی زمان‌بر به نظر برسد.
 • امکان نصب بر سطوح مختلف: شما می‌توانید با استفاده از روش‌های مختلف این سنگ‌ها را بر روی سطوح متفاوت دیوارها همچون سطوح گچی، سرامیکی و سیمانی نصب کنید.
 • طول عمر بالا: این سنگ ها به روش‌های استاندارد تولید می‌شوند. همچنین با استفاده از مواد و سنگ‌های با کیفیتی تولید می‌شوند. این موضوع سبب افزایش طول عمر و ماندگاری آن‌ها می‌شود.
 • مقاومت در برابر شرایط مختلف: با توجه به نوع سنگ، می‌توان مقاومت در برابر شرایط محیطی، فشار و … را تعیین کرد. در نتیجه در این زمینه از کیفیت بالایی برخوردارند.
 • غیرقابل اشتعال: استفاده از مواد اولیه غیرقابل اشتعال امری مهم در ساختمان‌سازی‌ست. این مورد یکی از ویژگی‌های مهم به شمار می رود.
 • زیبایی و ظاهر چشم نواز: در بین انواع سنگ‌های ساختمانی می‌توان سنگ آنتیک را یکی از تاثیرگذارترین موارد بر زیبایی نما و دکوراسیون داخلی ساختمان دانست.
 • ایجاد تنوع در طراحی: با استفاده از این سنگ طراحان می‌توانند خلاقیت‌های مختلفی را در طراحی فضای داخلی به کار بسته و طرح‌های متنوع ایجاد کنند.
 • قیمت مناسب: قیمت سنگ آنتیک با توجه به نوع سنگ، ابعاد و دیگر خصوصیات آن تعیین می‌شود. اما در مجموع می‌توان قیمت این سنگ را با توجه به مزیت‌ها و زیبایی آن در حدی مطلوب دانست.
 • امکان تمیز کردن سنگ: تمیز کردن و شست و شوی سنگ‌های آنتیک یکی از دغدغه‌های افراد است. این دغدغه به دلیل شکل ظاهری این سنگ ایجاد می‌شود. چرا که افراد تصور می‌کنند نمی‌توان این سنگ را تمیز کرد. اما این‌طور نیست و شما تنها کافی‌ست برخی اصول را به خوبی رعایت کنید.
ویژگی‌ها و کاربرهای سنگ آنتیک

چگونه انواع آنتیک را تمیز کنیم؟

پاسخ به این سوال یک ضرورت مهم به نظر می‌رسد. به همین دلیل در این بخش به آن خواهیم پرداخت. برای داشتن یک سنگ آنتیک زیبا پیش از هر چیز سعی کنید از آلوده کردن آن‌ها خودداری کنید و گردگیری آن‌‌ها را نیز فراموش نکنید.

از طرفی اگر قصد شست‌وشوی سنگ را دارید هیچ گاه از شوینده‌های قوی و اسیدی استفاده نکنید. همین‌طور در هنگام شست و شو به آن فشار نیاورید. توجه داشته باشید که استفاده از برس‌های محکم همچون برس سیمی نیز برای تمیز کردن این نوع سنگ یک اشتباه بزرگ است.

معایب سنگ آنتیک کدامند؟

حال نوبت آن رسیده تا معایب این سنگ را نیز مرور کنیم تا بتوانید بهترین تصمیم را در خرید سنگ آنتیک بگیرید.

 • یکی از معایبی که معمولاً برای این سنگ مطرح می‌شود، وجود شکاف و فاصله بین قطعات آن دانست که باعث جمع شدن آلودگی و حشرات می‌شود.
 • سنگین بودن سنگ آنتیک دیگر عیب آن است که به عنوان یک عنصر پر خطر در مواقع زلزله دانسته می‌شود.

خرید سنگ آنتیک در ابعاد مختلف

همان‌طور که گفتیم امکان خرید برای به کار بردن سنگ آنتیک در نمای داخلی و خارجی ساختمان فراهم است. این سنگ را می‌توانید در ابعاد متغیر تهیه کنید.

ابعاد سنگ آنتیک معمولاً کوچک بوده در طول و عرض‌های مختلفی عرضه می‌شود. این سنگ در ابعادی همچون 30*5، 30*12 و … فرآوری شده و به فروش می‌رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه