کاربردهای سنگ طبیعی در سبک معماری روستیک

یکی از مهم‌ترین و محبوب‌ترین متریالی که در معماری و ساخت ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد، سنگ است. سنگ در معماری کاربردهای مختلفی دارد و از هزاران سال پیش در این صنعت مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

فرقی ندارد که شما چه سبک معماری یا چه دوره‌ای از تاریخ را مورد بررسی قرار دهید، در هر سبک و دوره‌ای سنگ جزوی از معماری بوده است. سنگ‌های مورد استفاده در ساختمان سازی انواع و کاربردهای مختلفی دارد. نفوذ ناپذیر بودن، ایجاد زیبایی، قابل شستشو بودن، عایق صدا و حرارت بودن، استحکام بالا و … برخی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که باعث شده از سنگ کاربرد زیادی در ساختمان سازی داشته باشد.

ما در این  مقاله می‌خواهیم به طور مفصل در مورد کاربردهای سنگ طبیعی در سبک معماری روستیک صحبت کنیم. اگر شما هم به سبک‌های مختلف معماری و کاربرد سنگ در معماری علاقه دارید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

سبک معماری روستیک چیست؟ 

قیل از اینکه بخواهیم در مورد کاربردهای سنگ طبیعی در سبک معماری روستیک صحبت کنیم، باید بدانیم که سبک معماری روستیک چیست؟ وقتی شما سبک‌های مختلف معماری در جهان را مورد بررسی قرار می‌دهید، در می‌یابید که یک حلقه‌ی گمشده در تمام این سبک‌ها وجود دارد. این حلقه‌ی گم شده در سبک‌های مختلف معماری طبیعت است.

اگر شما هم می‌خواهید آرامش طبیعت را در خانه‌ی خودتان داشته باشید بهترین سبک معماری برای شما سبک روستیک است. کلمه روستیک در لغت به معنای روستا می‌باشد، به همین دلیل است که معماری سبک روستیک به معماری روستایی نیز معروف است.

در سبک معماری روستایی باید از متریالی استفاده شود که به صورت مستقیم از طبیعت به دست آمده است. استفاده از المان‌های طبیعی و قدیمی یا زبر و ناهموار باعث می‌شود تا ظاهر طبیعی و روستایی ساختمان بهتر نشان داده شود.

تاریخچه سبک معماری روستیک 

اگر بخواهیم تاریخچه این سبک از معماری را بررسی کنیم، به دو تعریف مجزا از آن دست پیدا می‌کنیم. در تعریف اول روستیک نوعی روش سنگ‌تراشی بوده که در دوران رنسانس رواج داشته است. در حالی که تعریف دیگر روستیک را به عنوان یک سبک از معماری معرفی می‌کند که در سبک معماری آمریکا و کانادا مرسوم بوده است.

سبک روستیک در معماری داخلی بیش از دویست سال قدمت داشته و در این سال‌ها، سبک‌های دیگری با ویژگی‌های این سبک معماری به وجود آمده‌اند. سبک‌های معماری داخلی همچون خانه روستایی، ساحلی و توسکان، همگی نمونه‌هایی از سبک‌های روستیک به حساب می‌آیند. وجه مشترک همه این سبک ها، به کار بردن المان‌های قدیمی، طبیعی و حتی عناصر زبر و ناهموار در ساخت فضای خانه است. وجود این نوع از متریال‌ها، فضا را طبیعی و اصیل نشان می‌دهند.

سنگ طبیعی و سبک روستیک

کاربردهای سنگ طبیعی در سبک معماری روستیک 

مهم‌ترین و اصلی‌ترین المان مورد استفاده در معماری روستیک مصالح و ابزار طبیعی است. هر چقدر مصالح و متریال استفاده شده در این نوع معماری طبیعی‌تر باشد، نتیجه‌ی نهایی هارمونی بیشتری با طبیعت دارد. خانه‌های روستایی بیشتر از سنگ و چوب ساخته می‌شوند به همین دلیل است که در خانه‌های ساخته شده با معماری روستیک هم از این دو عنصر طبیعی استفاده می‌شود.

کاربردهای سنگ طبیعی در سبک معماری روستیک بسیار زیادی است. به طوری که هم در ساخت ساختمان هم در فضای داخلی و دکوراسیون داخلی سبک روستیک می‌توان از این نوع سنگ استفاده کرد. در ادامه برخی از کاربردهای سنگ طبیعی در سبک معماری روستیک را برای شما آورده‌ایم: 

دیوارهای کناری و بالایی شومینه یکی از کاربردهای سنگ طبیعی در سبک معماری روستیک

سبک روستیک در معماری داخلی شامل کاربرد سنگ به عنوان یک متریال طبیعی در دیوار بالایی یا کناری شومینه‌ها است. استفاده از این سنگ در این مورد برای ایجاد یک فضای زیبا و هماهنگی همه عناصر طبیعی سنگ، آتش و چوب در کنار هم می‌باشد.

به عنوان کفپوش در ساختمان‌ها 

استفاده از سنگ‌های طبیعی در دکوراسیون روستیک به عنوان کفپوش به خاطر مقاومت زیاد آن در برابر گرما و سرما است.

به عنوان متریال اصلی در نمای ساختمان 

نمای ساختمان‌ها علاوه بر این که نمادی از زیبایی آن بنا هستند، باید مقاومت مناسبی داشته باشد. سنگ‌های طبیعی هم یکی از مقاوم‌ترین مصالح موجود در طبیعت‌اند که گزینه خوبی برای نمای ساختمان‌ها می‌باشند. سنگ های نما گزینه بسیار خوبی برای این نوع سبک می باشد.

ایجاد پانل‌های دیوارپوش 

استفاده از سنگ‌های طبیعی به عنوان دیوارپوش، فضا را جذاب‌تر کرده و احساس صمیمیت را به افراد منتقل می‌‌کند. علاوه بر این مقاومت زیاد سنگ‌های طبیعی ماندگاری آن‌ها را به عنوان سنگ دیوار افزایش می‌دهد.

دیوار چینی ستون‌ها 

ستون‌ها در ساختمان‌ها مختلف نماد مقاومت و استحکام بنا هستند. علاوه بر این سنگ‌های طبیعی جذابیت و گیرایی خاص خود را دارند و حس صمیمیت را به فضا القا می‌کنند.

استفاده در کف پشت بام‌ها 

اگر بخواهیم مهم‌ترین کاربرد سنگ‌ها را در یک ساختمان معرفی کنیم، می‌توانیم استفاده از آن‌ها را در پشت بام ساختمان نام ببریم. پشت بام‌ها یکی از مهم‌ترین بخش‌های ساختمان‌ها هستند که طراحی آن‌ها در معماری از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

سنگ‌هایی که در طراحی پشت بام‌ها استفاده می‌شوند باید وزن کم و مقاومت زیادی در برابر سرما و گرما داشته باشند. سنگ‌های به کار رفته در طراحی پشت بام‌ها باید عایق مناسبی در برابر مواد شوینده بوده و مقاومت زیادی در برابر خوردگی و ساییدگی داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه