سنگ بوک مچ و فور مچ | طرح بوک مچ و فور مچ | کاربرد سنگ بوک مچ و فور مچ

بوک مچ و فور مچ را به طور خلاصه می‌توان نوعی فرآوری سنگ ساختمانی دانست. در این نوع فرآوری شاهد ایجاد طراح‌های جذاب و زیبا از کنار هم قرار گرفتن چند قطعه سنگ اسلب هستیم. به دلیل زیبایی بالای این نوع فرآوری، این روزها شاهد عرضه‌ی اغلب سنگ‌های ساختمانی به این شکل هستیم.

در این مقاله قصد داریم به چند موضوع مهم در خصوص این موضوع اشاره کنیم.

آن‌چه در ادامه می‌خوانید:

 • تعریف سنگ‌های بوک مچ-فورمچ (اسلب بوک مچ چیست؟)
 • تفاوت بوک مچ و فور مچ
 • انواع سنگ بوک مچ و فور مچ
 • کاربردهای این سنگ‌ها
 • قیمت فورمچ و بوک مچ

سنگ بوک مچ و فورمچ چیست؟

برای درک ساختار این سنگ‌ها، ابتدا به سراغ بررسی نام آن‌ها می‌رویم. نام‌های بوک‌مچ و فورمچ بر گرفته از شکل ایجاد شده توسط این سنگ‌هاست. در سنگ Book Match دو سنگ اسلب با طرح‌هایی کاملاً قرینه در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. این دو سنگ یا به صورت افقی یا به صورت عمودی دقیقاً به هم چسبیده و نصب می‌شوند. خط اتصال این دو اسلب، نقش خط تقارن آن‌ها را ایفا می‌کند.

سنگ بوک مچ چیست

برای درک موضوع به حرف w فکر کنید. این حرف را می‌توان یک تصویر ایجاد شده از دو v دانست. در بوک‌مچ دقیقاً ما با شکل w سر و کار داریم که از دو اسلب دارای طرح‌های v تشکیل شده است.

سنگ فورمچ چیست

در فورمچ نیز اتفاقی مشابه دیده می‌شود. با این تفاوت که در این‌جا دو خط تقارن داریم. Four Match همان‌طور که از نامش پیداست، از مچ شدن چهار اسلب ایجاد می‌شود. اگر سنگ‌های مثال قبل را به صورت فورمچ در کنار هم قرار دهیم، شکلی شبیه XX مشاهده خواهیم کرد. شکل جدید از چهار v تشکیل شده است که هر کدام با سنگ کناری خود به صورت افقی و عمودی در تقارن هستند.

تفاوت بوک مچ و فور مچ تنها در همین شکل طرح آن‌هاست. اولی از دو قطعه‌ی اسلب و دومی از چهار قطعه تشکیل می‌شود.

چه سنگ‌هایی با طرح بوک مچ و فور مچ فرآوری می‌شوند؟

مفهوم طرح بوک مچ و فور مچ را در بخش قبل به شکلی کاملاً ساده توضیح دادیم. این فرآوری در تمام سنگ‌های ساختمانی دیده می‌شود. نمی‌توان گفت تنها نوع خاصی از سنگ‌ها به این شکل تولید می‌شوند. هر سنگی که در اسکوب‌هایی با طرح‌های کامل به سنگ‌بری منتقل شود، گره و نقص نداشته باشد و از کیفیت مناسب برخوردار باشد، می‌تواند با این طرح‌ها فرآوری شود.

چه سنگ‌هایی با طرح بوک مچ و فور مچ فرآوری می‌شوند

البته یکی از شرط‌های لازم و مهم وجود طرح‌های مناسب فورمچ و بوک مچ بر روی سنگ است. معمولاً سنگ‌هایی که طرح‌های یکنواخت دارند در این نوع فرآوری به خوبی خود را نشان نخواهند داد. این موضوع اغلب در سنگ‌های گرانیت با طرح‌های یکسان و بدون رگه اتفاق می‌افتد.

سنگ‌های ساختمانی زیر را می‌توان در صورت دارا بودن شرایط بالا به صورت بوک مچینگ و فور مچینگ فرآوری کرد:

 • سنگ‌های مرمر (Onyx)
 • سنگ‌های گرانیت (در صورت طرح‌دار بودن)
 • سنگ‌های مرمریت (در صورت طرح‌دار بودن)
 • سنگ‌های تراورتن
 • سنگ‌های چینی (کریستال)

کاربرد سنگ بوک مچ و فور مچ

همان‌طور که در بخش قبل دیدید، انواع سنگ‌های ساختمانی را می‌توان به این شکل فرآوری و در ساختمان نصب کرد. با نگاهی به این لیست می‌توانید به راحتی تنوع کاربردهای این سنگ‌ها را درک کنید.

سنگ‌ تراورتن، سنگ گرانیت، سنگ مرمر و سنگ مرمریت و کریستال در واقع تقریباً تمام سنگ‌هایی هستند که از معادن ایران استخراج می‌شوند. این سنگ‌هایی همه‌ی کاربردهای ساختمانی از جمله نمای داخلی و خارجی، کف‌پوش و سنگ‌فرش و … را پوشش می‌دهند. اما آیا واقعاً می‌توان در همه جا این سنگ‌ها را به کار برد؟

کاربرد سنگ بوک مچ و فور مچ

سنگ‌های فورمچ و بوک‌مچ از قطعات اسلب تشکیل می‌شوند. پس استفاده از این سنگ‌ها معمولاً بر روی دیوارها و کف‌های با مساحت بالا امکان‌پذیر است. برای مثال بر روی دیوارهای نمایی که پر از پنجره و ناهمواری هستند نمی‌توان از این سنگ‌ها استفاده کرد.

به این ترتیب می‌توان موارد زیر را از جمله مهم‌ترین کاربردهای این سنگ‌ها دانست:

 • کف پوش لابی‌های بزرگ هتل‌ها و رستوران
 • کفپوش پاساژهای بسیار بزرگ
 • سنگ نمای ساختمان‌های بزرگ و لوکس
 • تزئین دیوار نشیمن (دیوار پشت تلویزیون)
 • سنگ دیوار راه‌پله ساختمان‌های بزرگ و لوکس

قیمت سنگ بوک مچ و فور مچ

سنگ‌های Book Match و Four Match را شناختیم. حال نوبت به بررسی قیمت و مباحث اقتصادی مربوط به این سنگ‌ها می‌رسد.

سنگ‌های اسلب نسبت به سنگ‌های تایلی قیمت بالاتری دارند. دلیل این امر صرفه هزینه‌های بیشتر برای فرآوری و هم‌چنین افزایش پرتی و هدر رفتن سنگ در سنگ‌بری می‌شود. به همین دلیل قیمت تمام شده‌ی این سنگ‌ها از نمونه‌هایی با ابعاد کم‌تر بیشتر است.

به همین دلیل می‌توان گفت سنگ‌های فورمچ و بوک مچ چون از نوع اسلب هستند، قیمت به‌نسبت بیشتری از دیگر انواع سنگ‌ها دارند. البته علاوه بر برش در ابعاد اسلب، نوع فرآوری این سنگ‌ها و برش به شکلی که طرح‌هایی قرینه و جذاب در آن‌ها مشاهده شود خود سبب افزایش قیمت آن‌ها می‌شود.

از این رو خرید بوک مچ و فور مچ سنگ‌های ساختمانی، معمولاً برای ساختمان‌های لوکس یا به صورت محدود و دکوراتیور انجام می‌شود.

قیمت سنگ بوک مچ و فور مچ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه