استفاده از انواع سنگ در طراحی داخلی | استفاده از سنگ در دکوراسیون و معماری

سنگ های ساختمانی یا به طور کلی سنگ ها به‌عنوان یک عنصر طبیعی، یکی از بهترین و مناسب‌ترین متریال‌ها برای طراحی داخلی ساختمان است. زیبایی، دوام و طبیعی بودن این مصالح سبب شده‌اند تا استفاده از سنگ در طراحی داخلی بدل به یکی از انتخاب‌های اول بسیاری از معماران شود. نکات بسیار مهمی در این زمینه وجود دارند که مرور آن‌ها به ما در درک اهمیت استفاده از سنگ در نمای داخلی و کفپوش ساختمان کمک می‌کنند.
این نکات عبارتند از:

 • شناخت انواع سنگ های نمای داخلی ساختمان
 • نحوه استفاده از سنگ در معماری
 • کاربردهای مختلف سنگ در فضای داخلی ساختمان

در این مقاله تمرکز ما بر این مباحث و مسائلی از این دست خواهد بود.

اهمیت استفاده از سنگ در طراحی داخلی

با افزایش روزافزون زندگی شهری و شلوغ‌تر شدن شهرها، معماران سعی بر آن دارند تا خانه‌ها را بیشتر به طبیعت گره بزنند. استفاده از فضاهای سبز، طراحی ساختمان با نورگیرها و پنجره‌های بزرگ، به‌کارگیری چوب در المان‌های مختلف دکوراسیون بخشی از این تلاش است.

اما در این بین نقش سنگ های ساختمانی در زیبایی دکوراسیون داخلی در این بین از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. سنگ‌ها با تنوع بسیار بالایی که در طرح‌های خود دارند، دارای پتانسیل شگرفی در ایجاد فضایی زیبا و هارمونیک دارند.

امکان فرآوری سنگ‌های طبیعی در ابعاد مختلف و با سطوح براق و مات بر این پتانسیل می‌افزاید. این مسئله سبب شده است بتوان در هنگام طراحی فضای داخلی سازگاری بسیاری با سلیقه‌ی افراد ایجاد کرد. وجود رنگ‌های طبیعی در بافت سنگ‌ها به آرامش‌بخش بودن فضا کمک بسیاری می‌کند. به‌ویژه در خانه‌های ویلایی و در صورت وجود باغچه‌ و انواع آبنما سنگی و سنگفرش در حیاط، پیوستگی بی‌نظیری بین خانه و محیط بیرون ایجاد می‌کند.

اما استفاده از سنگ‌ها اصول خاص خود را دارد. در ادامه به این اصول و کاربردهای سنگ‌ها در بخش‌های متعدد ساختمان می‌پردازیم.

اصول استفاده از سنگ در نمای داخلی

پارامترهای متعددی وجود دارند که در انتخاب سنگ‌ها و به‌کارگیری‌شان در فضای داخلی باید به آن‌ها توجه کرد. در این بخش قصد داریم این پارامترها را معرفی کرده و به‌جزئیات مهم در خصوص هر یک از آن‌ها اشاره کنیم.

سبک معماری ساختمان

یکی از مباحثی که معماران بسیار به آن توجه دارند، وجود هارمونی در فضای کلی ساختمان است. هر ساختمانی، فارغ از نوع کاربردی که دارد، به سبک خاصی طراحی می‌شود. از این رو اولین موضوعی که در این‌جا با آن مواجهیم، ایجاد زیبایی منحصر بفرد در طراحی داخلی با استفاده از سنگ با توجه به سبک کلی طراحی ساختمان است.

اصول استفاده از سنگ در نمای داخلی
استفاده از سنگ در سبک‌های مختلف طراحی داخلی

در فضاهای مدرن اغلب شاهد استفاده از سنگ‌های اسلب و به ویژه طرح های بوک‌مچ و فورمچ هستیم. فضای پشت تلویزیون در یک خانه‌ی مدرن، استفاده از کفپوش و دیوارپوش سنگی در هتل‌ها و ساختمان‌های لوکس مثال‌هایی در این زمینه‌اند.
از طرفی به‌کارگیری سنگ‌های آنیتک، ستون‌های سنگی و طراحی شومینه سنگی نمونه‌هایی از کاربردهای کلاسیک سنگ هستند.

سنگ‌های مرمر و کریستال با قابلیت عبور نور، پتانسیل ایجاد فضاهایی جذاب را در سیستم نورپردازی ساختمان‌های مدرن دارند. هم‌چنین سرویس‌های بهداشتی ساخته شده از سنگ می‌توانند با توجه به معماری مورد نظر و سبک‌های مختلف طراحی شوند.

انتخاب سنگ مناسب طراحی داخلی

پارامتر دیگری که نباید به آن بی‌توجه بود، نوع سنگ انتخاب شده در طراحی داخلی است. همان‌طور که می‌دانید سنگ‌ها انواع مختلفی داشته و هر یک ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود را دارند.

تفاوت در ویژگی‌هایی هم‌چون مقاومت، نرخ جذب آب، ساب‌پذیری و … سبب شده هر سنگی برای هر کاربردی مناسب نباشد. به همین دلیل در استفاده از سنگ در طراحی داخلی باید به نوع و استانداردهای آن سنگ نیز توجه کرد.

ویژگی‌های سنگ مناسب برای فضای داخلی
انواع سنگ و کاربرد آن در دکوراسیون داخلی

انواع سنگ های ساختمانی کاربردی در ایجاد زیبایی در دکوراسیون داخلی و معماری دارند. در ادامه برخی از مهم‌ترین موارد را معرفی خواهیم کرد.

مرمر یکی از پرکاربردترین و مناسب‌ترین سنگ‌ها در فضاهای داخلی است. این سنگ به دلیل زیبایی انتخاب مناسبی برای پذیرایی، نمای دیوار و المان‌های تزئینی است. از طرفی جذب آب پایین آن باعث شده تا ‌گزینه‌ای مناسب برای سرویس‌های بهداشتی باشد. این سنگ بسیار ساب‌پذیر بوده و براقیت و زیبایی چشم‌گیری دارد. استفاده از مرمر به‌عنوان سنگ پله، صراحی راه‌پله در ساختمان‌های دوبلکس و لوکس نیز رواج دارد.

مرمریت نیز از جمله سنگ‌هایی‌ست که به عنوان کفپوش در فضاهای داخلی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. مرمریت در فضای داخلی کاربردهای متعددی هم‌چون صفحه‌ی کابینت، راه‌پله، سنگ‌دیوار، قاب دور آسانسور و … دارد.

علاوه بر این‌ها سنگ‌هایی نظیر گرانیت و سنگ چینی نیز گاهی انتخاب‌های درستی برای فضاهای داخلی شمرده می‌شوند. اما برای درک عمیق‌تر موضوع بهتر است نگاهی به ویژگی‌های مهم، در هنگام انتخاب و استفاده از سنگ در طراحی داخلی داشته باشیم.

ویژگی‌های سنگ مناسب برای فضای داخلی

مهم‌ترین خصوصیاتی که برای استفاده از سنگ در طراحی داخلی باید به آن توجه کرد عبارتند از:

 • ساب‌پذیری: بسیار مهم است که برای هر چه زیباتر بودن فضا، سنگ‌ها سطحی صیقلی‌تر داشته باشند.
 • جذب آب پایین: برای سنگ‌هایی که در آشپزخانه و سرویس بهداشتی نصب می‌شوند بسیار مهم است.
 • مقاومت سایشی: در نقاطی هم‌چون راهروها و راه‌پله‌های پر رفت‌وآمد حتماً به آن توجه شود.
 • مقاومت فشاری: سنگ باید در برابر فشار و هم‌چنین ضربه‌ی اجسام نوک‌تیز مقاومت باشد.
 • مقاومت در برابر مواد شیمیایی: نظافت در فضای داخلی ساختمان بسیار مهم است. لذا سنگ‌ها باید قابل شست‌وشو بوده و در اثر تماس با شوینده‌ها کیفیت ظاهری خود را از دست ندهند.

تنوع استفاده از سنگ در فضای داخلی

پارامتر دیگری که به آن خواهیم پرداخت، کاربردهای مختلف سنگ در فضای داخلی‌ست. این کاربردها را می‌توانید در زیر بخوانید. هم‌چنین چند نمونه از سنگ‌های موجود در بازار را برای هر یک از کاربردها معرفی می‌کنیم.

 • راه‌پله: در راه‌پله از سنگ‌ها به عنوان سنگ پله و سنگ دیوار و گاهی به‌عنوان صراحی استفاده می‌شود. سنگ پله مرمریت آباده یکی از سنگ‌هایی‌ست که در ساخت پله‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • سنگ کف: سنگ کف مرمریت گلدن بلک سوپر از جمله سنگ‌های لوکس مناسب کف است. علاوه بر این مرمریت هرسین و مرمریت گلبو دانه برفی را نیز می‌توان در این دسته قرار داد.
 • سنگ دیوار: استفاده از سنگ تراورتن سیلور و شکلاتی موج دار، تراورتن قرمز آذرشهر، مرمریت مارشال می‌تواند زیبایی دکوراسیون داخلی را به‌ارمغان آورد.
 • صراحی: صراحی‌های سنگی به‌ندرت در فضای داخلی استفاده می‌شوند. اما در ساختمان‌های بسیار بزرگ ممکن است معماران بخواهند از این صراحی‌ها برای ایجاد یکپارچگی فضا استفاده کنند. (در ساخت صراحی سنگی از انواع تراورتن استفاده می‌شود.)
 • قاب آسانسور: برای تزئین قاب دور آسانسور می‌توانید از سنگی هم‌چون مرمریت دهبید اسپایدر شمس استفاده کنید.
 • دیوار شومینه: استفاده از سنگ در طراحی داخلی گاهی نقش دکوراتیو بیشتری پیدا می‌کند. برای تزئین دیوار شومینه از اغلب از سنگ‌های آنیتک استفاده می‌شود. در صورت بزرگ بودن شومینه نصب سنگ‌های اسلب مرمر و مرمریت نیز رایج است.
 • پشت تلویزیون: گاهی معماران فضای داخلی برای افزایش زیبایی فضای پذیرایی، از سنگ‌های لوکس در پشت تلویزیون استفاده می‌کنند. اسلب‌های بوک‌مچ و فورمچ و هم‌چنین سنگ‌های آنتیک کاربردی‌ترین موارد در این زمینه هستند.
مزایای استفاده از سنگ در دیزاین داخلی

مزایای استفاده از سنگ در دیزاین داخلی

استفاده از سنگ در طراحی داخلی مزایای متنوعی دارد. اما این مزایا کدامند؟

 • زیبایی: وجود طرح‌ها و موج‌های زیبا در سنگ‌ها باعث زیبایی بسیار چشم‌نواز آن‌ها می‌شود. در برخی دیگر از سنگ‌ها یکنواختی طرح و عدم وجود ناخالصی عاملی در افزایش زیبایی‌ست.
 • طبیعی بودن: گرم بودن فضا و القای احساس آرامش دیگر مزیت مهم استفاده از سنگ در نمای داخلی است.
 • دوام: سنگ‌ها را می‌توان از با دوام‌ترین مصالح ساختمانی دانست. در صورت انتخاب درست سنگ برای بخش‌های مختلف ساختمان و نگهداری درست از آن‌ها، تا سال‌های زیادی زیبایی‌شان را حفظ خواهند کرد.
 • امکان ساب دوباره: سنگ‌ها را می‌توان دوباره ساب زد. این مسئله سنگ را به حالت اولیه و براقیت و زیبایی آن بازمی‌گرداند.
 • عدم ایجاد حساسیت: سنگ‌ها حساسیت‌زا نبوده و از طرفی در مقایسه با مواد اولیه پلاستیکی و فلزی سازگاری بیشتری با طبیعت دارند.
 • تنوع بالا: به‌دلیل وجود تنوع در طرح و رنگ سنگ‌ها، می‌توان آن‌ها را مطابق با هر سلیقه‌ای انتخاب کرد.
 • عایق: بیشتر سنگ‌ها خاصیت عایق صوتی داشته و سبب افزایش آرامش و سکوت در فضا می‌شوند.
 • امکان خرید آسان: برای استفاده از سنگ ساختمانی در طراحی داخلی به‌راحتی می‌توانید آن را از یک سنگفروشی آنلاین سنگ ساختمانی یا یک فروشگاه حضوری خریداری کنید.
 • تنوع قیمت: سنگ‌ها با توجه به کیفیت و نوعی که دارند در قیمت ارزان، متوسط و گران یافت می‌شوند. لذا حتماً خواهید توانست سنگی را متناسب با بودجه‌ی خود بیابید.
سخن آخر

فراموش نکنید که برای استفاده از سنگ در طراحی داخلی ساختمان خود، حتماً ابتدا با یک متخصص مشورت کنید. انتخاب درست سنگ اهمیت بسیار بالایی دارد. علاوه بر آن به‌دنبال مجریان خبره برای اجرای پروژه‌تان باشید تا سنگ به بهترین شکل و به‌طور دقیق نصب شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه