علت شوره یا سفیدک زدن سنگ نما چیست | سفیدک زدن سنگ | شوره زدن آجر نما | از بین بردن شوره سنگ

دانستن علت شوره یا سفیدک زدن سنگ نما به دلیل تاثیر منفی آن در ظاهر سنگ اهمیت دارد. عوامل متعددی وجود دارند که سبب ایجاد چنین حالتی می‌شوند. در این‌جا قصد داریم نگاهی به این عوامل داشته باشیم. هم‌چنین بررسی راه های جلوگیری از سفیدک در نمای ساختمان ها، دیگر موضوعی‌ست که به آن خواهیم پرداخت.

چنان‌چه در نمای ساختمان خود به‌چنین مشکلی برخورده‌اید، توصیه می‌کنیم حتماً تا پایان این مقاله را به‌دقت مطالعه کنید.

شوره یا سفیدک زدن سنگ نما چه علتی دارد؟

برای رفع هر مسئله‌ای، اولین قدم تشخیص دلایل ایجاد آن است. همه‌ی ما حتماً نمای سنگی و آجرنماها را دیده‌ایم که پس از مدتی شوره زده و لایه‌ی سفیدی روی آن‌ها ایجاد می‌شود. این نمک‌ها به مرور زمان زیاد شده و باعث می‌شوند زیبایی نما به‌شدت کاهش یابد.

اگر توجه کرده باشید چنین حالتی تنها در نقاط مرطوب رخ می‌دهد. برای مثال به‌ندرت پیش می‌آید شما بر روی سطح آجرنمای داخلی یا سنگ کف ساختمان شوره ببینید. اما امکان رخ دادن این موضوع در نمای خارجی ساختمان، کف پارکینگ و … به‌مراتب بیشتر است.

پس می‌توان یک علت شوره یا سفیدک زدن سنگ نما را در رطوبت جست. به‌طور کلی و اما خلاصه، چهار نکته‌ی زیر، عوامل موثر و تاثیرگذاری در این زمینه هستند:

  • در سنگ‌های ساختمانی و آجرها، نمک‌های محلولی وجود دارند که در شرایط خاصی تبدیل به نمک جامد می‌شوند.
  • رطوبت عناصر موجود در سنگ را به نمک محلول تبدیل کرده و به سطح سنگ می‌کشاند.
  • منافذ روی سنگ‌ها و آجرها باعث راه یافتن این نمک‌های محلول به‌سطح نما می‌شوند.
  • گاهی اوقات زمینی که ساختمان در آن بنا می‌شود، نمک بسیاری دارد. در این شرایط برخی مصالح نظیر سیمان و آجرها نقش فیتلیه را ایفا کرده و نمک محلول به نمای ساختمان راه می‌یابد.

آیا در همه سنگ ها شوره و سفیدک مشاهده می‌شود؟

با توجه به سه نکته‌ی بالا می‌توان دریافت که امکان یا عدم امکان ایجاد سفیدک به عوامل زیر وابستگی شدیدی دارد:

  • نوع سنگ، آجر و هر مصالح و وجود نمک در عناصر آن. برخی از این عناصر عبارتند از «سولفات کلسیم» و «کربنات باریم».
  • تراکم سنگ یا آجر؛ هر چه سنگ متراکم‌تر باشد و منافذ کم‌تری داشته باشد امکان و میزان ایجاد نمک کاهش می‌یابد. به‌این‌ترتیب می‌توان گفت سنگ‌هایی هم‌چون تراورتن بیشتر مستعد ایجاد سفیدک هستند.
  • رطوبت بیشتر ایجاد سفیدک و شوره بیشتر را به‌همراه دارد. به همین دلیل معمولاً در مناطق مرطوب (نظیر شمال کشور) شوره‌های بیشتری بر نماهای سنگی و آجری دیده می‌شوند.

البته علاوه بر خود سنگ و آجر، وجود نمک‌ها در ملات نیز علت شوره یا سفیدک زدن نماست. هر چه میزان رطوبت موجود در ملات بالاتر باشد، این پدیده بیشتر به چشم خواهد خورد.

راه های جلوگیری از سفیدک در نمای ساختمان ها

حال که علت شوره زدن سنگ نمای ساختمان را می‌دانید، بهتر است نگاهی نیز به روش‌های جلوگیری از ایجاد آن داشته باشیم.

با توجه به علت شوره یا سفیدک زدن سنگ نمای یک ساختمان، می‌توان از ایجاد آن جلوگیری کرد. برای مثال بهتر است بدانید استفاده از مصالح (شن، ماسه و سیمان) مناسب می‌تواند جلوی این اتفاق را تا حد قابل قبولی بگیرد. شن‌وماسه‌ها از نقاط مختلفی استخراج می‌شود. استفاده از انواع بدون نمک این مصالح امری‌ست که باید به آن توجه داشته باشید.

حتی می‌توانید برای نصب سنگ نما از این مصالح استفاده نکنید. استفاده از پین، پیچ و پلاک راهی‌ست که ایجاد سفیدک بر روی سنگ را به‌طرز چشم‌گیری کاهش می‌دهد.

نکته‌ی دیگری که می‌توان به آن توجه کرد، شستن سنگ‌ها به مدت یک تا دو هفته پس از نصب است. به این ترتیب اثر رطوبت ملات و انتقال نمک‌ها به سنگ و سطح آن گرفته می‌شود.

سنگ‌هایی که تخلخل بیشتری دارند، شوره‌ی بیشتری نیز می‌زنند. برای این منظور در صورت استفاده از سنگ‌هایی هم‌چون تراورتن به کیفیت فرآوری آن‌ها و استفاده از اپوکسی بر سطح آن توجه کنید.

راه های جلوگیری از سفیدک در نمای ساختمان ها

رفع شوره و سفیدک سنگ

با این‌که علت شوره زدن نمای آجری یا آجرنما مشابه سنگ است، با این حال روش‌های متفاوتی برای از بین بردن این شوره‌ها در هر یک از آن‌ها استفاده می‌شود. در این‌جا ما قصد داریم روش‌های رفع شوره و سفیدک سنگ را به‌اختصار بیان کنیم.

سائیدن و تمیز کردن سفیدک‌ها

در مراحل ابتدایی ایجاد این شوره‌ها، سختی آن‌ها بسیار پایین است. به این ترتیب شما می‌توانید تنها با پارچه‌هایی با بافت‌های تقریباً زبر، آن‌ها را به‌راحتی از بین ببرید. البته گاهی اوقات استفاده از آب دارای فشار بالا نیز برای این مورد توصیه می‌شود.

استفاده برس

دیگر راه‌حل موجود استفاده از برس به همراه فشار آب برای رفع این شوره‌هاست. البته در هنگام استفاده از این روش باید توجه کافی به بافت سنگ داشته باشید و آن را دچار آسیب نکنید. از آن‌جایی که علت اصلی ایجاد سفیدک رطوبت است، احتمال آن وجود دارد که آبی که برای تمیز کردن استفاده می‌کنید، خود عاملی برای شوره‌های بعدی باشد.

استفاده از شوینده‌ها

برخی افراد برای از بین بردن نمک‌ها و زدودن آن‌ها از سطح سنگ، از شوینده‌های قوی نظیر جوهر نمک استفاده می‌کنند. توصیه می‌شود از چنین موادی به‌هیچ عنوان بر روی سنگ استفاده نکنید. چرا که اغلب سنگ‌ها در تماس با این شوینده‌ها کیفیت ظاهری خود را از دست می‌دهند.

استفاده از مواد نانو

اگر نسبت به محصولات نانو آشنایی داشته باشید، حتماً از خاصیت آب‌گریزی آن‌ها خبر دارید. استفاده از چنین موادی بر روی سنگ جذب آب را در آن بسیار کاهش می‌دهد. عدم جذب آب باعث کاهش ایجاد نمک محلول و در نتیجه شکل نگرفتن سفیدک‌ها روی سطح سنگ می‌شود. لذا می‌توان این محصولات را به‌عنوان مواد ضد شوره سنگ به‌کار گرفت.

جمع‌بندی

با چند راه کار برای برطرف کردن شوره نما آشنا شدیم. اما اجرای همه‌ی این روش‌ها از ما ساخته نیست. توصیه می‌شود برای رفع شوره و سفیدک سنگ از خدمات نماشویی استفاده کنید. شرکت‌های مختلفی در این زمینه برای کمک به شما وجود دارند.
این شرکت‌ها با آگاهی از علت شوره یا سفیدک زدن سنگ نما، راه‌های مناسبی را برای رفع آن‌ها به‌کار می‌گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه