سنگ های ساختمانی تزئینی | انواع سنگ های تزئینی | سنگ دکوراتیو | کاربرد سنگ تزئینی و دکوراتیو

استفاده از سنگ‌ها برای زیباسازی و تزئین ساختمان‌ها، سابقه‌ی طولانی‌ای دارد. سنگ‌های ساختمانی در انواع مختلفی استخراج و فرآوری شده و در بخش‌های متعددی از بنا نصب می‌شوند. عمده کاربرد این سنگ‌ها به عنوان نمای خارجی ساختمان، دیوارهای داخلی، کفپوش، سنگفرش پیاده‌رو و باغ و … است. البته استفاده‌های بیشتری نیز از این سنگ‌ها می‌شود. کاربرد سنگ دکوراتیو یا تزئینی بیشتر بر زیباسازی بخش‌های مختلف ساختمان به عنوان المان‌هایی زینتی متمرکز است. برای مواردی همچون دیوارهای اتاق نشیمن (پشت تلویزیون)، ایجاد قاب اطراف درب‌ها و پنجره‌ها و … از سنگ تزئینی ساختمانی استفاده می‌شود.

معرفی انواع سنگ تزئینی ساختمانی

سنگ های ساختمانی تزئینی به نوعی همان سنگ‌های ساختمانی هستند که از پیش می‌شناسیم. این سنگ‌ها در همان جایگاه و کاربردهای معمول خود نیز نقشی تزئینی را ایفا می‌کنند. اما در آن کاربردها علاوه بر تزئین، این سنگ‌ها گاهی به عنوان بخشی ضروری از بنا دانسته می‌شوند.

اما در بررسی سنگ دکوراتیو می‌توان تنها سنگ‌هایی را مد نظر قرار داد که صرفاً نقش تزئینی دارند. به همین دلیل در میان انواع سنگ های تزئینی، می‌توان تنوع بالایی را از نظر ابعاد، فرآوری و نوع کار آن مشاهده کرد.

انواع سنگ تزئینی ساختمانی و سنگ دکوراتیو

مدل های مختلف سنگ دکوراتیو

یکی از برجسته‌ترین و پرکابردترین سنگ زینتی ساختمان، سنگ آنتیک است. آنتیک به نوعی از فرآوری سنگ‌های ساختمانی گفته می‌شود. معمولاً انواع سنگ‌های مرمریت، گرانیت و تراورتن را می‌توان به این شکل فرآوری کرد.
البته شکل‌های دیگر فرآوری نظیر قلوه‌ای، بادبر، چرمی و … نیز سبب تنوع در ظاهر سنگ‌ها شده و باعث می‌شود در محوطه‌سازی و ساخت پیاده‌رو کاربردی تزئینی داشته باشند.

مدل های مختلف سنگ تزئینی ساختمانی و سنگ دکوراتیو

کاربرد سنگ تزئینی یا دکوراتیو در بخش داخلی خانه شامل مواردی می‌شوند که در بخش قبل معرفی کردیم. ساخت شومینه، ایجاد اشکال هنری بر دیوار و … به کمک سنگ‌هایی همچون سنگ آنتیک امکان‌پذیر است.

نقش مرمر به عنوان یک سنگ دکوراتیو

همه ما مرمر را به عنوان یکی از مهم‌ترین سنگ‌های ساختمانی می‌شناسیم. این سنگ به خودی خود به عنوان عنصری زیبا در ساختمان دیده می‌شود. مهم نیست آن را به عنوان سنگ نما نصب می‌کنیم یا سنگ کف. زیبایی خیره‌کننده‌ی این سنگ همواره تاثیر بسیار چشم‌گیری بر زیبایی ساختمان می‌گذارد.

اما این سنگ ویژگی خاصی دارد که نقش سنگ تزئینی ساختمانی مهمی را ایفا می‌کند. این خاصیت، توانایی عبور نور است. البته این خصیصه در سنگ چینی نیز مشاهده می‌شود.

این مسئله سبب شده است استفاده از این سنگ‌ها و ایجاد سیستم‌های نورپردازی جلوه‌ای خاص به نمای داخلی ساختمان بدهد. عبور نور از سنگ باعث می‌شود رگه‌های آن به خوبی دیده شده و این خود یکی از مهم‌ترین موارد کاربرد سنگ در زیباسازی و دکوراسیون داخلی است.

خرید سنگ های تزئینی

اگر تصمیم به خرید سنگ تزئینی ساختمانی گرفته‌اید، بهتر است ابتدا سنگ‌ها را به خوبی بشناسید. این سنگ‌ها از جنبه‌های مختلفی قابل بررسی و شناسایی هستند. هر سنگی برای شرایط محیطی خاصی مناسب است. برخی از سنگ‌ها تنها در محیط داخلی باید نصب شوند. اما برخی دیگر در محیط بیرون نیز دوام و ماندگاری دارند.

خرید سنگ تزئینی ساختمانی

قیمت سنگ تزئینی به نوع سنگ، نوع فرآوری، اندازه‌ی سنگ و عواملی از این دست وابسته است. اگر در زمینه‌ی سنگ های ساختمانی تزئینی اطلاعات زیادی ندارید، پیشنهاد می‌شود حتماً از مشاوره‌ی رایگان کارشناسان سایت برای دریافت اطلاعات بیشتر بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه