عوامل تخریب سنگ ساختمانی | چه عواملی موجب تخریب سنگ ساختمانی می شود

یکی از سخت ترین عناصر در طبیعت سنگ است، اما آسیب نا پذیر نیست. در این مقاله به بررسی عوامل تخریب سنگ ساختمانی می پردازیم.

تصور کنید به عنوان یک معمار یا کارفرما زمان، انرژی و هزینه زیادی را صرف نصب سنگ ساختمان کرده اید.،اما پس از مدتی شاهد هستید که سنگ ساختمان تخریب می شود. در نتیجه باید یک بار دیگر زمان و هزینه برای تعمیر آن بپردازید.

این مشکل یکی از مشکلات رایج برای بسیاری از معماران است. اگر یک معمار تازه کار هستید، این مقاله را از دست ندهید. حال که در ابتدای راه هستید، باید از ایجاد چنین مشکلی در ساختمان جلوگیری کنید.

چه عواملی آسیب و تخریب سنگ ساختمانی می شود؟

آب از اصلی ترین عوامل تخریب سنگ ساختمانی است و ساختمان ها اغلب در معرض باران قرار دارند. در برخورد با باران سنگ دچار فرسایش فیزیکی و شیمیایی می شود و به تدریج سنگ تخریب می شود.

اگر باران اسیدی روی آن ببارد بافت آن اکسید می شود و به مرور زمان بافت آن را حل می کند و سنگ آماده تخریب می شود.

رطوبت و سرما

رطوبت و سرما باعث ایجاد شبنم می شود و شبنم به بافت سنگ نفوذ پیدا می کند. با یخ زدگی شبنم در سنگ، سنگ تخریب می شود. این اتفاق در مناطق سرد و مرطوب بیشتر رخ می دهد .

عوامل تخریب سنگ ساختمانی | روش های جلوگیری از تخریب سنگ

دمای متغیر

هنگامی که دما دچار تغییرات شدید و ناگهانی می شود، سنگ تخریب می شود. سنگ ها از مواد معدنی تشکیل شده اند که دارای ضریب انبساط حجمی متفاوت هستند که با تغییرات شدیدی جوی دچار انقباظ و انبساط پی در پی می شوند و در نتیجه آن سنگ از بین می رود.

هوازدگی

بله حتی هوا نیز می تواند باعث از بین رفتن سنگ شود. دو نوع هوازدگی داریم؛ هوازدگی شیمیایی و فیزیکی. در نوع شیمیایی اکسیژن با رطوبت موجود در سنگ واکنش نشان می دهد و سنگ تخریب می شود.

عوامل تخریب سنگ ساختمانی | روش های جلوگیری از تخریب سنگ

وجود کانی های ناپایدار در سنگ

در این حالت وجود چنین عناصری ظاهر بافت را تخریب می کنند. کانی های ناپایدار در سنگ در ترکیب با آب و رطوبت، اکسید می شوند و رنگ و بافت آن را تخریب می کنند.

پوسیدگی فلزات

از دیگر عوامل تخریب سنگ ساختمانی پوسیدگی فلزات است. استفاده از فلزات در جوار سنگ ها باعث از بین رفتن سنگ می شود. به این صورت که اکسید فلزات زنگ زده در اثر باران یا عوامل دیگر به سنگ منتقل می شود و سنگ آماده تخریب می شود. برای جلوگیری از این اتفاق به شما توصیه می کنیم از فلزات ضدزنگ استفاده کنید.

باد

حتی باد نیز می توند باعث تخریب سنگ شود، چون حامل ذرات ریز و درشت است و به تدریج می توانند در سنگ ها فرسایش ایجاد کنند.

عوامل تخریب سنگ ساختمانی | روش های جلوگیری از تخریب سنگ

گیاهان

گیاهان گونه های سرسختی هستند که می توانند سنگ را تخریب کنند. ریشه گیاهان باعث مرطوب ساختن محیط اطراف سنگ می شود. رطوبت شرایط را برای رشد میکروارگانیزم های مخرب فراهم می کنند. موادی که این گیاهان از خود تولید می کنند نیز می تواند باعث از بین رفتن سنگ شود.

دیگر عواملی که باعث تخریب سنگ می شوند

به طور خلاصه دیگر عوامل تخریب سنگ عبارت هستند از گلسنگ ها، نمک های محلول، آلودگی محیطی، یخبندان، آتش، فشار، برخورد اجسام تیز.

روش های جلوگیری از تخریب سنگ چیست؟

در قسمت قبل دلایل تخریب سنگ را ذکر کردیم. در این قسمت شیوه نگهداری از آن را برای شما توضیح می دهیم.

عوامل تخریب سنگ ساختمانی | روش های جلوگیری از تخریب سنگ

جلوگیری از ترک خوردن

اولین مرحله از نگه داری سنگ به جلوگیری از ترک خوردن آن باز می گردد، مخصوصا به هنگام آماده سازی، جابه جایی و حمل و نقل آن ها. مرحله بعد هنگام نصب آن است که هرچقدر حرفه ای تر انجام پذیرد، بیشتر از آسیب در امان می ماند.

نظافت مناسب سنگ کف ساختمان

سنگ های کف در قسمتی قرار دارند که رفت و آمد بسیار زیادی در آن ها انجام می شود. بنابراین در معرض ساییدگی و فرسایش بسیار است. علاوه بر آن سنگ در این قسمت آلودگی های بسیاری به خود می گیرد.

عوامل تخریب سنگ ساختمانی | روش های جلوگیری از تخریب سنگ

کاری که برای نگه داری از آن باید انجام دهید، تمیز نگه داشتن مداوم آن است. دقت داشته باشید که نباید از شوینده های قدرتمند استفاده کنید، چون باعث فرسایش سنگ می شوند.

شستشوی مناسب

به هنگام شست و شوی سنگ باید نوع آن و مکان قرار گرفتن آن را در نظر گرفت. از شوینده هایی که حاوی فسفات و پلیمر هستند، استفاده نکنید.

دقت داشته باشید که اجازه ندهید آلودگی انباشته شود و سپس اقدام به تمیز کردن آن کنید. در این صورت تمیز کردن آلودگی آسان تر خواهد بود. اگر تخلخل سنگ بالا باشد، آلودگی بیشتری به خود می گیرد.

عدم ایجاد خط و خش بر شستن سنگ

سنگ کانتر که در آشپزخانه ها استفاده می شود، یکی از سنگ هایی است که در معرض تخریب قرار دارد. چون وسایل زیادی روی آن انباشته می شود. پس از ایجاد خط وخش و آلودگی روی آن جلوگیری کنید.

عوامل تخریب سنگ ساختمانی | روش های جلوگیری از تخریب سنگ

در پایان

امیدواریم در این مقاله توانسته باشیم شما را با عوامل تخریب سنگ ساختمانی و شیوه های نگه داری از آن ها آشنا سازیم. از سنگ های ساختمانی برای فضاهای بیرونی و درونی استفاده می شود.

سنگ هایی که برای نمای داخلی و بیرونی ساختمان استفاده می شوند، تنوع بسیار زیادی دارند، اما سنگ گرانیت مقاوم ترین سنگ در برابر عوامل مخرب است. سنگ هایی که برای نمای ساختمان استفاده می شوند، در معرض آسیب و تخریب بسیار قرار دارند.

این آسیب ها از طریق آب، هوا، گرما، سرما و عوامل دیگر اعمال می شوند. بنابراین سنگی که انتخاب می کنید، باید مقاومت بسیار بالایی در تحمل وزن، و عوامل تخریب کننده که ذکر کردیم داشته باشد.

سنگ هایی که در فضاهای داخلی استفاده می شوند نیز احتیاح به مراقبت دارند. اگر این سنگ ها در مکان های پر رفت و آمد استفاده شده اند، باید مقاومت بالایی داشته باشند در غیر این صورت دچار فرسایش زودهنگام خواهند شد. در انتها باید اضافه کنیم که در انتخاب سنگ شرایط جوی و کاربری آن را در نظر بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه