تفاوت سنگ و سرامیک | مزایای سنگ و سرامیک | مقایسه سنگ و سرامیک

تفاوت سنگ و سرامیک در چیست؟ بهتر است در پروژه‌های خود از سنگ استفاده کنیم یا سرامیک؟ این یکی از رایج‌ترین سوالات افراد در هنگام انتخاب مصالح مناسب برای کف یا نمای ساختمان و یا راه‌پله است. هر یک از این گزینه‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند. شرایط مختلفی تعیین می‌کنند که کدام یک برای شما بهترند. در این مقاله قصد داریم از دیدگاه‌های مختلفی به این موضوع بپردازیم تا بتوانید تصمیمی درست گرفته و بهترین انتخاب را رقم بزنید.

اگر به اندازه‌ی کافی با سنگ‌های ساختمانی و سرامیک آشنایی ندارید، نگران نباشید. در این‌جا ما نگاهی به ویژگی‌های مهم آن‌ها خواهیم داشت.

تفاوت سنگ و سرامیک در چیست؟

برای داشتن انتخابی درست از بین دو گزینه، ابتدا بهتر است از دیدگاه‌های مختلف هر یک از آن‌ها را بررسی کنیم. در پایان با مقایسه‌ی این ویژگی‌ها خواهید توانست بهترین گزینه را برای پروژه‌ی مورد نظر خود انتخاب کنید.
بیایید ابتدا تعریفی مختصر از این مصالح را مطالعه کرده و سپس به جنبه‌های مختلف آن‌ها بپردازیم.

سرامیک چیست؟

نام سرامیک از واژه‌ی یونانی Keramos گرفته شده است. این اصطلاح به چیزی که پخته شده باشد اشاره می‌کند. صنعت ساخت سرامیک به هزاران سال پیش بازمی‌گردد. این مصالح امروزه با استفاده از موادی هم‌چون خاک رس، کاربید سیلیکون، اکسید آلومینیوم و … ساخته می‌شوند.

این مواد ابتدا با استفاده از آب به حالت خمیری درآمده و سپس با قرار گرفتن در قالب‌هایی، خشک شده و در پایان در کوره قرار می‌گیرند. بر روی سرامیک‌ها روکشی لعابی قرار می‌گیرد. این پوشش به سرامیک خاصیت ضدآبی می‌بخشد. زیبایی و براقیت دیگر خصیصه‌ای‌ست که به واسطه‌ای این روکش در سرامیک مشاهده می‌شود.
هم‌چنین بر روی این لایه شاهد قرار گرفتن طرح‌ها و رنگ‌های متنوع هستیم که به زیبایی سرامیک می‌افزایند. سرامیک‌ها در ابعاد مختلفی تولید شده و در بخش‌های مختلف خانه از جمله نما، کف، آشپزخانه و … استفاده می‌شوند.

سنگ ساختمانی چیست؟

سنگ ساختمانی از مصالح طبیعی بسیار پرکاربرد در صنعت ساختمان‌سازی‌ست. سنگ انواع مختلفی داشته و پرکاربردترین‌های آن‌ها عبارتند از: مرمریت، گرانیت، سنگ چینی، مرمر، تراورتن و … . هر یک از این نمونه‌ها ویژگی‌های خاص خود را داشته و کاربردهای متفاوتی نیز دارند.

این سنگ‌ها با استفاده از انواع روش‌های استخراج از دل طبیعت جدا می‌شوند. سپس در قالب کوپ‌های بزرگ به کارخانجات فرآوری سنگ منتقل شده و آن‌جا با روش‌های نوین برای استفاده در ساختمان فرآوری می‌شوند. در مراحل فرآوری سنگ به پارامترهایی هم‌چون ابعاد و قطر آن، نوع ساب‌ زنی و صیقل کردن آن، اضافه کردن توری به پشت سنگ، استفاده از ماستیک و توری اپوکسی در صورت لزوم و … توجه می‌شود.

در کنار انواع تفاوت سنگ و سرامیک، یکی از شباهت‌های این دو مورد، کاربردهای متعدد آن‌هاست. چرا که سنگ نیز هم‌چون سرامیک کاربردهای متنوعی داشته و چه‌بسا که کاربردهای سنگ به‌مراتب بیشتر از سرامیک است.

نگاهی کلی به تفاوت های سنگ و سرامیک

تا این‌جا به‌اختصار با هر یک از این مصالح آشنا شدیم. می‌توان گفت اصلی‌ترین تفاوت سنگ و سرامیک، در نحوه‌ی به‌دست‌آمدن آن‌هاست. همین تفاوت یکی از نقاط قوت سنگ در برابر سرامیک است. طبیعی بودن سنگ و استخراج آن از طبیعت، به آن جنبه‌ای ارزشمند داده و زیبایی‌های طبیعت را یادآور می‌شود.

اما با این حال برای درک تفاوت سنگ و سرامیک، می‌توان آن‌ها را از جنبه‌های فنی بسیاری مورد بررسی قرار داد و مقایسه کرد. در زیر به تفکیک به هر یک از این موارد نگاهی خواهیم داشت.

تفاوت دوام سنگ ساختمانی و سرامیک

یکی از پارامترهای بسیار مهم در انتخاب کفپوش مناسب و هم‌چنین نمای ماندگار خانه، دوام آن است. از این حیث می‌توان سنگ را یکی از انتخاب‌های بسیار مناسب و اقتصادی دانست. سنگ‌ها به‌دلیل ساختاری که دارند، به‌مراتب بادوام‌تر از سرامیک هستند.

در مقابل، سرامیک معمولاً شکنندگی بیشتری داشته و احتمال شکستن آن در برابر ضربه‌ها و انبساط و انقباض ساختمان بالاست. دلیل این امر خشک بودن سرامیک است.

سنگ زیباتر است یا سرامیک؟

زیبایی موضوعی کاملاً سلیقه‌ای‌ست. به همین دلیل نمی‌توان این ویژگی را در صف خصوصیات فنی آورد و مورد قضاوت قرار داد. با این حال می‌توان تفاوت‌های آن‌ها را ذکر کرد.

زیبایی سرامیک عموماً به دلیل ایجاد طرح‌های متنوع و رنگ‌های جذاب است. طرح‌های موجود در سرامیک تنوع بسیار بالایی داشته و با توجه به کارخانه‌ی تولیدکننده می‌توان الگوهای خاصی را در محصولات این خانواده مشاهده کرد.

از طرفی سنگ‌ها زیبایی‌ای ذاتی و طبیعی دارند. اصالت زیبایی سنگ و ماهیت آن باعث شده است بسیاری سرامیک را به‌هیچ‌عنوان با سنگ قابل مقایسه ندانند. برای مثال تصور کنید یک ساختمان با نمایی رومی، پوشیده از تراورتن بی موج عباس آباد در مقابل شماست. یکپارچگی این بنا با طبیعت اطراف آن و چشم‌نوازی رنگ‌های طبیعی آن را نمی‌توان با هیچ محصول و نقشی مقایسه کرد.

آیا سرامیک از سنگ تنوع رنگ بیشتری دارد؟

حال که بحث زیبایی پیش کشیده شد، بهتر است نگاهی به هر دوی این مصالح داشته باشیم. یکی از اشکالاتی که به سرامیک وارد می‌شود، یکنواخت و کسل‌کننده شدن آن پس از مدتی‌ست. تکرار الگوها در سرامیک می‌تواند برای بعضی افراد جذاب و برای دیگران خسته‌کننده باشد.

این در حالی‌ست که در سنگ‌ها نظمی آکنده از بی‌نظمی سراسر سطح را در بر می‌گیرد. برای نمونه شما وقتی به سنگ گرانیت قرمز یزد نگاه می‌کنید، یکپارچگی دلنشینی تمام فضا را در برگرفته است. با این‌حال با نگاه کردن به جای‌جای این سنگ، بازی دانه‌های سفید و سیاه آن چشم‌تان را نوازش می‌دهد. هم‌چنین رنگ بی‌نظیر سماقی این سنگ خود یکی از دلایل جذابیت آن است.

این اصالت و زیبایی سنگ، دیگر تفاوت عمده و سنگ و سرامیک است.

کاربردهای متفاوت سنگ و سرامیک

تفاوت سنگ و سرامیک را می‌توان در کاربردهای آن‌ها نیز جست. البته این مصالح کاربردهای تقریباً یکسانی دارند. با این حال برخی تفاوت‌ها نیز در این میان قابل مشاهده‌اند.

برای مثال عموماً نمی‌توان سرامیک را گزینه‌ای مناسب برای سنگ پله دانست. در حالی‌که سنگ‌ها گزینه‌هایی بی‌نظیر برای سنگ پله هستند. هم سرامیک و هم سنگ در نمای ساختمان و کف‌سازی آن بسیار کاربرد دارند. اما کدام یک از این موارد می‌تواند گزینه‌ای بهتر برای این کاربردها باشد؟ بهتر است مزایا و معایب سنگ و سرامیک را در هر یک از کاربردهایشان بررسی کنیم.

برای کف سنگ بخریم یا سرامیک؟

سرامیک‌ها برای استفاده در کف ساختمان اغلب در ابعاد بزرگ‌تری تولید می‌شوند. اما سرامیک به دلیل سُر بودن بیشتر مواقع برای کف انتخاب نمی‌شود. البته در طراحی این مصالح برای نقاطی که احتمال لغزندگی بالاست (مثل سرویس بهداشتی، آشپزخانه و …) به لغزنده نبودن آن‌ها توجه بیشتری می‌شود. در این موارد اغلب از سرامیک‌های بدون لعاب استفاده می‌شود که لغزندگی کمی دارند. (مشکل این سرامیک‌ها جذب آب و آلودگی‌ست.)

اما یکی از مشکلات یا معایب عمده‌ای که می‌توان برای سرامیک برشمرد، پایین بودن مقاومت آن در برابر فشار و ضربه است. به همین دلیل در کف پارکینگ، کف محیط‌های صنعتی و … سنگ عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهد. هم‌چنین افتادن اجسام سنگین و تیز بر روی سرامیک می‌تواند به آن آسیب وارد کند.
این در حالی‌ست که در صورت زیرسازی اصولی و نصب درست سنگ، دیگر نگران چنین مشکلاتی نخواهید بود. چرا که سنگ‌ها در قطرهای بالا برای کف تولید شده و استحکام بسیار زیادی دارند. سنگ تراورتن قرمز آذرشهر را می‌توان از سنگ‌های زیبای کف دانست.

دیگر تفاوت سنگ و سرامیک، امکان خرید آن‌ها در ابعاد مختلف است. در حقیقت یکی از نقاط قوت سنگ‌ها، امکان فرآوری آن‌ها در ابعاد اسلب است. سنگ‌های اسلب طرح‌های بوک‌مچ و فورمچ فضایی بسیار زیبا را ایجاد می‌کنند. چیزی که به‌سختی می‌توان از سرامیک انتظار داشت.

نمای متفاوت سنگ و سرامیک؟

نمای ساختمان بار بسیار مهمی از زیبایی یک سازه را به‌دوش می‌کشد. به‌همین دلیل بسیار مهم است که از مصالحی مناسب برای این بخش استفاده شود.

شکنندگی سرامیک از دلایلی‌ست که بسیاری از افراد برای نما به سراغ آن نمی‌روند. معمولاً در نماهای سرامیک ترک‌های متعددی مشاهده می‌شود که به کیفیت ظاهری ساختمان به‌شدت لطمه می‌زنند. این مسئله به‌سختی قابل جبران است. نصب یک یا چند سرامیک پس از پایان کار امری تقریباً غیرممکن و هزینه‌بردار است.

این درحالی‌ست که به‌ندرت می‌توان آسیبی را در نماهای سنگی مشاهده کرد. البته توجه کنید که این مسئله زمانی ممکن است که انتخابی درست و اصولی داشته باشید. هم‌چنین نصب سنگ باید با توجه به معیارهای اساسی آن انجام شود.

این روزها بسیاری از معماران استفاده از سنگ‌های تراورتن و چینی نظیر نمونه‌هایی از قبیل سنگ چینی مشهد یا تراورتن شکلاتی کاشان را به کارفرماها پیشنهاد می‌کنند. البته نمی‌توان در این بین مرمریت‌های زیبا هم‌چون مرمریت دهبید اسپایدر و گرانیت‌هایی مانند گرانیت مشکی نطنز را از قلم انداخت.
بااین‌حال توجه کنید که انتخاب سنگ برای نما به عواملی هم‌چون آب‌وهوای منطقه، بودجه‌ی مورد نظر شما و سبک معماری ساختمان وابسته است.

سنگ پله بهتر است یا سرامیک؟

اما بخش مهم دیگری از خانه که باید بین سرامیک و سنگ یکی را برای آن انتخاب کنید، راه‌پله است. سرامیک‌های راه‌پله عموماً از نوع غیرلعابی هستند. اما همان‌طور که گفته شد این مدل سرامیک جذب آب بیشتری داشته و این مسئله در پایین آمدن طول عمر آن بسیار تاثیرگذار است.

در مقابل سنگ پله به عنوان یکی از مصالح پرکاربرد شناخته می‌شود. سنگ‌پله‌ها در ابعادی خاص و با قطری به‌نسبت بیشتر از نمونه‌های دیگر فرآوری می‌شوند. بالا بودن استحکام و زیبایی از خصیصه‌های مهم سنگ پله است. بیشتر بودن قطر سنگ پله (چیزی در حدود 2 تا 3 سانتی‌متر) دیگر تفاوت سنگ و سرامیک پله است.

برای پله می‌توانی از سنگ‌های مختلفی هم‌چون گرانیت، مرمریت، چینی و … استفاده کرد. مرمریت‌های آباده از محبوب‌ترین سنگ‌پله‌ها بوده و در میان نمونه‌های ارزان قیمت می‌توان به سنگ گرانیت مروارید مشهد اشاره کرد.

تفاوت قیمت سنگ و سرامیک

قیمت، پارامتر دیگری‌ست که در هنگام انتخاب یک مصالح ساختمانی بسیار مورد توجه است. سنگ‌ها و سرامیک‌ها هر یک بر اساس المان‌های مختلفی قیمت‌گذاری می‌شوند. به‌طور عمومی می‌توان گفت قیمت سنگ از سرامیک بیشتر است. اما لزوماً تمام سنگ‌ها از همه‌ی سرامیک‌ها گران‌تر نیستند. بلکه شما حتی اگر بخواهید به سراغ سرامیک بروید، برای نمونه‌های با کیفیت‌تر آن باید هزینه‌ی بیشتری صرف کنید.

برخی می‌پرسند با وجود ارزان تر بودن سرامیک چرا از سنگ استفاده کنیم؟ این مسئله دلایل مختلفی دارد. برای مثال در سطرهای بالا ما به مزایا و معایب سنگ و سرامیک به‌طور ضمنی اشاره کردیم. با توجه به مزایای بی‌نظیر سنگ نسبت به سرامیک، خرید آن اغلب انتخابی عاقلانه‌تر است.
از طرفی بسیار مهم است در هنگام بررسی بودجه، هزینه‌های احتمالی آتی را نیز بررسی کنید. برای مثال شما با نصب سنگ به عنوان کفپوش، آسوده‌خاطر خواهید بود که تا مدت‌های زیادی نیازی به‌صرف هزینه نخواهید داشت. این موضوع اما درخصوص سرامیک صدق نمی‌کند.

دوام و ماندگاری بالای سنگ در کنار دیگر مزایای آن، نظیر زیبایی، اصالت و … باعث شده تا این مصالح از نظر اقتصادی نیز برتری داشته باشند.

جمع‌بندی

اگر به‌دنبال نما، کفپوش یا راه‌پله‌ای متفاوت هستید، بهتر است سری به یک سنگ‌فروشی زده و انواع سنگ‌ها را از نزدیک ببینید. تنوع بالا در میان سنگ‌ها باعث شده است که یافتن گزینه‌ای مطابق سلیقه‌تان کار سختی نباشد.
با توجه به انواع تفاوت سنگ و سرامیک، بهترین گزینه را، متناسب با معماری ساختمان خود انتخاب کنید. حتماً سطح بودجه‌ی خود را در تصمیم‌گیری و بررسی سنگ‌ها و سرامیک‌ها در نظر بگیرید. تنوع قیمتی در سنگ‌ها باعث شده بتوانید نمونه‌های ارزان اما با کیفیت را نیز انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه