سایز سنگ ساختمانی | انواع سایز سنگ های ساختمانی | انواع برش سنگ ساختمانی

سنگ‌های ساختمانی ابعاد مختلفی دارند. با توجه به کاربرد سنگ و محلی که قرار است سنگ نصب شود، می‌توان آن را در اندازه‌های متفاوتی خریداری کرد. انواع سایز سنگ ساختمانی نام‌های خاص خود را دارند که در ادامه به بررسی هر یک از آن‌ها خواهیم پرداخت. تفاوت در ابعاد سنگ بر قیمت آن‌ها نیز تاثیر گذاشته و سبب اختلاف قیمت بین انواع سنگ‌های موجود در بازار می‌شود.

اجازه دهید برای معرفی انواع ابعاد سنگ ساختمانی سفرمان را از دل معدن آغاز کرده و تا روی دیوار و کف ساختمان‌ها آن‌ها را دنبال کنیم.

استخراج سنگ ساختمانی از معدن

سنگ‌های ساختمانی عموماً به دو شکل اصلی از معدن استخراج می‌شوند. لاشه و کوپ نام این دو نوع استخراج است. کوپ به شکلی از سنگ گفته می‌شود که با وسیله‌ی دستگاه‌های برش و به شکل مکعبی از معدن جدا شده و روانه‌ی سنگ بری می‌شود.

اما سنگ لاشه سنگ‌های نسبتاً تختی هستند که شکلی نامنظم دارند. این سنگ‌ها در اثر انفجار ایجاد شده یا گاهی از بستر رودخانه‌ها نیز جمع‌آوری می‌شوند. اغلب سنگ‌های ساختمانی که در بازار می‌بینید حاصل فرآوری سنگ کوپ هستند. اما ابتدا بیایید سنگ لاشه را به شکل دقیق‌تری شناخته و پرونده‌ی آن را ببنیدم تا با خیال راحت به سراغ سنگ کوپ رفته و فرآورده‌های آن را بررسی کنیم.

برش سنگ در معدن

ابعاد سنگ لاشه

سنگ لاشه ضخامت‌های مختلفی دارد. حتی در یک قطعه‌ی آن، جا به جا ممکن است ضخامت متفاوت باشد. این ضخامت می‌تواند از چند میلی‌متر در لبه‌ها تا چند سانتی‌متر در بخش‌های دیگر آن تغییر کند. سنگ‌های لاشه خود به دو شکل طبیعی و قواره عرضه می‌شوند.

اگر سنگ‌های لاشه به طور مستقیم از کوه، رودخانه یا از حاصل انفجار برای به کار رفتن به عنوان سنگ‌فرش منتقل شوند، به آن‌ها سنگ لاشه طبیعی گفته می‌شود. اما اگر لبه‌های تیز سنگ‌ها به وسیله‌ی ابزار اصلاح شود سنگ مورد نظر سنگ قواره خواهد بود.

انواع سنگ‌های لاشه اندازه‌ی مشخصی نداشته و با توجه به نیاز مشتری سایزهای مختلف آن‌ها عرضه می‌شود. ابعاد این سنگ می‌تواند بین چند سانتی تا چیزی در حدود یک متر یا بیشتر اندازه‌گیری شود.
از این سنگ‌ها معمولاً برای سنگ‌فرش‌ها و پیاده‌روها و ساخت مسیر درون باغ‌ها استفاده می‌شود.

اما اگر همین سنگ لاشه به شکلی منظم‌تر دربیاید، به آن سنگ مالون گفته می‌شود. ابعاد این سنگ بین 20 تا 30 سانتی‌متر متغیر است. از مالون برای نمای دیوارهای حیاط و باغ، پل‌های سطح شهر، دیواره‌ی تونل‌ها و ساخت جدول استفاده می‌شود.

انواع سایز سنگ ساختمانی از سنگ کوپ

انواع برش سنگ ساختمانی که از سنگ‌های کوپ به دست می‌آیند، تنوع بیشتری دارند. این سنگ‌ها با عنوان سنگ پلاک شناخته می‌شوند. در ادامه به شکل دقیق‌تری به این تنوع و کاربردهای‌های هر یک از ابعاد سنگ پلاک خواهیم پرداخت. با مطالعه‌ی ادامه این بخش می‌توان گفت شما تقریباً نام انواع سایز سنگ ساختمانی را خواهید دانست.

سنگ اسلب (Slab)

یکی از انواع سایز سنگ ساختمانی، اسلب است. وقتی سنگ کوپ به سنگبری منتقل می‌شود، برای به دست آمدن سنگ اسلب، آن را تقریباً با همان ابعاد اما با ضخامت‌های کم‌تر (معمولاً بیش از 2 سانتی‌متر) برش می‌دهند.

این سنگ‌ها با توجه به ابعاد کوپ یا همان بلوک سنگ، ابعاد مختلفی دارند. شکل آن‌ها معمولاً مربعی یا مستطیلی است. اندازه‌ی طول و عرض سنگ ساختمانی اسلب بیش از 80 سانتی متر بوده و گاهی به چند متر نیز می‌رسد.

یکی از ویژگی‌های مهم در سنگ‌های با ابعاد اسلب، ایجاد طرح‌های بوک مچ و فورمچ در آن‌هاست که سبب می‌شود زیبایی آن‌ها چندین برابر شود.
از سنگ‌های اسلب معمولاً در کفپوش ساختمان‌ها و لابی‌های بسیار بزرگ و لوکس استفاده می‌شود. البته در ساختمان‌های با دیوارهای بسیار بزرگ از آن‌ها به عنوان نمای دیوار و سنگ دیوار نیز استفاده می‌شود.

قیمت سنگ اسلب از دیگر سنگ‌های پلاک با ابعاد کم‌تر بالاتر است. دلیل این امر پرتی بیشتر سنگ و هم‌چنین صرف هزینه‌ی بیشتر برای فرآوری سنگ‌ها به شکل اسلب است.

سنگ تایلی (tile) یکی از انواع سایز سنگ ساختمانی

از انواع بسیار پرکاربرد سنگ‌های ساختمانی، اندازه‌ی تایلی آن است. سنگ ساختمانی در این ابعاد به شکل‌های مربعی و مستطیلی یافت می‌شود. معمولاً سنگ‌های مربعی برای کفپوش ساختمان یا سنگ کف و همچنین کف روف گاردن به عنوان سنگ روف گاردن استفاده می‌شود.

سنگ‌های مستطیلی یا به اصطلاح طولی نیز اغلب در نمای اصلی و نمای داخلی ساختمان‌ها به کار می‌روند. دلیل این امر زیبایی و تناسب سنگ‌های طولی با نما و امکان شیب‌بندی بهتر با سنگ‌های مربعی و کوچک‌تر در کف است.

سنگ‌های تایلی مربعی در ابعادی هم‌چون 30*30، 40*40، 50*50، 60*60 و 80*80 فرآوری می‌شوند. در مقابل سنگ‌های طولی با عرض ثابت (معمولاً 40 سانتی‌متر) و در طول‌های آزاد به فروش می‌رسند. پس وقتی صحبت از سنگ 40 طولی می‌شود، منظور سنگی‌ست که عرض آن 40 سانتی‌متر بوده و طول آن متغیر است.

قیمت انواع برش سنگ ساختمانی

حال که می‌دانید نام انواع سایز سنگ ساختمانی چیست، بهتر است این نکته را نیز یادآور شویم که قیمت یک سنگ در این ابعاد نیز با یکدیگر متفاوت است.

در یک بررسی کلی می‌توان گفت هر چه ابعاد یک سنگ ساختمانی بیشتر باشد، برش و فرآوری آن نیاز به صرف هزینه و انرژی بیشتری خواهد داشت. از این رو بدیهی‌ست که قیمت سنگ ساختمانی رابطه‌ای مستقیم با ابعاد آن داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه