شستشوی نمای ساختمان | نماشویی | شستشوی نمای سنگی

متریال‌های مختلفی در نمای ساختمان‌ها به کار می‌روند. هدف از استفاده این مواد و طراحی نماها به شکل‌های متنوعی، افزایش زیبایی و بالا بردن سطح کیفی معماری ساختمان است. اما یکی از معضلاتی که در نمای ساختمان‌ها دیده می‌شود، آلودگی است. آلودگی و کثیف شدن نما به روش‌های مختلفی قابل رفع و تمیز شدن است. برای شستشوی نمای ساختمان پیش از هر چیز باید به دلایل آلودگی آن توجه کرد و در گام دوم بر اساس نوع نما، شیوه‌ی شستشو را انتخاب کرد.

چرا ساختمان ها را نماشویی می کنند؟

در طول سال بر اثر عوامل مختلفی از جمله باد و باران، کثیفی‌ها و آلاینده‌های بسیاری هم‌چون گرد و غبار، باعث تغییر ظاهر نمای ساختمان می‌شود. این مسئله بر زیبایی نما تاثیر منفی می‌گذارد. به همین دلیل نیاز است که به صورت دوره‌ای حتماً نمای ساختمان از هر جنسی که باشد به خوبی شسته شود.

از طرفی پس از انجام کارهای عمرانی ساختمان در زمان ساخت و ساز آلودگی‌های خاصی هم‌چون بتن، قیر، رنگ و … بر روی دیوارها باقی می‌ماند. این اتفاق در زمان انجام تعمیرات نیز در ساختمان‌ها مشاهده می‌شود.

در این شرایط شستشوی نمای ساختمان امری ضروری است.

روش های مختلف نماشویی و شستشوی نمای ساختمان

در بخش قبل با مرور برخی نکات این مسئله را بررسی کردیم که چه وقت نما نیاز به شستشو دارد؟ حال که به لزوم این مسئله پی برده‌ایم نیاز است تا نگاهی به انواع روش‌های شستشوی نما داشته باشیم.

به طور کلی می‌توان گفت در شستشوی نما از مواد مختلف و همچنین از ابزار گوناگونی استفاده می‌شود. در زیر با شیوه‌های شستشوی نما به طور کامل آشنا می‌شوید.

مواد مورد استفاده در نماشویی

مواد مورد استفاده در نماشویی

در قدم اول بهتر است نگاهی به این موضوع داشته باشیم که شست‌وشوی نما با چه موادی امکان‌پذیر است. مهم‌ترین موادی که در این زمینه مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از:

  1. آب
  2. سندبلاست
  3. مواد شیمیایی و اسیدی

استفاده از این مواد خود به شیوه‌ها و با ابزار متنوعی امکان‌پذیر است. اما این ابزار کدامند؟

انواع ابزار مورد استفاده در شستشوی نمای ساختمان

استفاده از ابزار مناسب برای شستن نما به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل را در زیر معرفی می‌کنیم:

  • ارتفاع ساختمان
  • نوع نما (روش شستن نمای سنگی با روش شستن نمای آجری و شیشه‌ای متفاوت است.)
  • نوع آلودگی

با این مقدمه در زیر خواهید دید که با چه ابزار و به چه شکل‌هایی نما شسته می‌شود.

واتر جت: یکی از ابزار پر کاربرد در شستن نمای اغلب ساختمان‌ها واترجت است. به کمک این دستگاه آب با فشار بسیار بالایی به نما پاشیده شده و آلودگی‌ها و کثیفی آن را از بین می‌برد.

واتر سندبلاست: زمانی که واترجت نتواند آلودگی‌ها را تمیز کند، از سندبلاست استفاده می‌شود. واتر سندبلاست نیز به کمک مخزن و کمپرسور و نازل آب را با فشار زیادی به نما می‌پاشد و سبب تمیز شدن آن می‌شود. تفاوت این روش با شیوه‌ی قبلی کاربردی‌تر بودن آن در تمیز کردن نماهایی با رسوبات و آلودگی سخت‌تر است.

شست‌وشو با مواد شیمیایی و اسیدی: گاهی اوقات برخی آلودگی‌ها و جرم‌ها برای تمیز شدن به مواد شیمیایی نیازد دارند.

البته در شست‌وشوی برخی نماها هم‌چون نمای سنگی ساختمان و نمای شیشه‌ای از شیوه‌های خاص دیگری هم‌چون شستشو با ابر و تی نیز استفاده می‌شود. برای شستشوی نما با ابر و تی می‌توان به با روش‌های مختلفی خود را به نما رساند. این روش‌ها را در زیر می‌خوانید:

  • استفاده از داربست
  • آویزان شدن از طناب
  • استفاده از بالابر (داربست معلق)

البته این شیوه معایب خاص خود را دارد که خطر، یکی از مهم‌ترین آن‌هاست.

آیا همه ی نماهای سنگی نیاز به شستشو دارد

آیا همه ی نماهای سنگی نیاز به شستشو دارد؟

بله. همان‌طور که گفتیم مهم نیست چه نوع نمایی در ساختمان شما وجود داشته باشد. چیزی که مهم است تمیز نگه داشتن و شستشوی نمای ساختمان به صورت دوره‌ای است. البته برخی از سنگ های نما هم‌چون مرمر نیاز کم‌تری به شست‌وشو خواهند داشت و اغلب آلودگی را به خود جذب نمی‌کنند. اما در طولانی مدت شستن و تمیز کردن آن‌ها هم خالی از لطف نخواهد بود.

توجه داشته باشید که برای شست‌وشوی نمای خود حتماً با یک گروه متخصص همکاری کنید. چرا که بی‌توجهی در استفاده از مواد مناسب در شست‌وشوی سنگ می‌تواند کیفیت و طول عمر آن‌ها را کاهش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه