انبار سرپوشیده سنگ ساختمانی | مزایای نگهداری سنگ در انبارهای سرپوشیده

سنگ‌های ساختمانی پس از استخراج و فرآوری، در انبار نگهداری می‌شوند. نگهداری سنگ‌های ساختمانی در انبارهای سرپوشیده امری ضروری و بسیار مهم است. دلایل مختلف این مسئله را در ادامه بررسی خواهیم کرد. دانستن این‌که چه مواردی موجب افت کیفیت سنگ ها در محل سنگ فروشی و کارخانه سنگ می شود، به ما در درک این موضوع کمک خواهد کرد. به همین دلیل در خلال بحث به این موضوعات نیز اشاره خواهیم کرد.

چرا باید سنگ ساختمانی را در انبار سرپوشیده نگهداری کرد؟

نگهداری از سنگ‌های ساختمانی، به‌ویژه در محل سنگفروشی و انبار کارخانه‌های سنگ‌بری، شرایط ویژه‌ای را می‌طلبد. نکاتی که باید در این زمینه به آن‌ها توجه داشت عبارتند از:

  • چینش صحیح و اصولی سنگ‌ها در انبار سنگ و کارخانه
  • قرار گرفتن سنگ‌ها در فضای سرپوشیده
  • توجه به چیدمان کلی و در معرض دید بودن سنگ‌ها در انبار سنگ

هر یک از اشکال و ابعاد سنگ باید به‌نوع خاصی چیده شده و در کنار یکدیگر قرار بگیرند. هم‌چنین سرپوشیده بودن انبار سنگ اهمیت بالایی دارد. این مباحث را در بخش‌های بعد به ‌شکلی جزئی‌تر توضیح خواهیم داد.

چرا باید سنگ ساختمانی را در انبار سرپوشیده نگهداری کرد

چیدمان اصولی سنگ های ساختمانی

یکی از نکات مهم در افزایش طول عمر و کیفیت سنگ های ساختمانی در انبار و محل فروش سنگ، چینش صحیح و اصولی سنگ‌هاست. نحوه‌ی چینش سنگ به‌تناسب ابعاد و ضخامت سنگ متفاوت است. برای مثال:

  • سنگ‌های ساختمانی طولی (40 طولی) باید به صورت عمودی چیده شوند. این سنگ‌ها به دیوار تکیه داده شده و به‌موازات هم قرار داده می‌شوند. (به یکدیگر تکیه داده می‌شوند.)
  • سنگ‌های کف در ابعادی هم‌چون 30*30 و دیگر سنگ‌هایی که ابعاد کمی دارند، می‌توانند بر روی هم قرار بگیرند.
  • سنگ‌های اسلب به‌صورت جدا و نه بر روی هم، به دیوار تکیه داده می‌شوند. اگر بنا باشد چند سنگ اسلب را در کنار یکدیگر قرار دهیم، حتماً باید از استندهای مخصوص استفاده کنیم.
چیدمان اصولی سنگ های ساختمانی

در انبار سرپوشیده سنگ ساختمانی، این نکته نیز بسیار مهم است که سنگ را بر روی چه موادی قرار می‌دهیم. معمولاً سنگ‌های طولی و تایلی، بر روی شن و ماسه قرار می‌گیرند. این مسئله باعث می‌شود لبه‌ی سنگ‌ها به‌مرور زمان و در اثر فشار آسیب نبیند.

سنگ‌های اسلب به‌دلیل وزن بالایی که دارند معمولاً بر روی قطعات چوب چوبی قرار داده می‌شوند.

قرار گرفتن سنگ ساختمانی در انبار سرپوشیده

مسئله‌ی بسیار مهم بعدی، قرار گرفتن سنگ‌ها در انبار سرپوشیده سنگ ساختمانی است. اگر نسبت به سنگ‌های ساختمانی شناخت داشته باشید، می‌دانید که برخی از آن‌ها در مقابل نور آفتاب ممکن است کیفیت خود را از دست بدهند. البته درخصوص سنگ‌هایی که چنین ویژگی‌ای ندارند نیز توصیه نمی‌شوند سنگ را در معرض نور آفتاب نگهداری کنید. چرا که در این‌صورت از طول عمر سنگ کاسته می‌شود.

از طرفی مرطوب بودن فضا و قرار داشتن در معرض بارش باران و برف نیز می‌تواند طول عمر سنگ را پایین بیاورد. این مسئله به ‌ویژه در مناطقی که هوا سرد بوده و تفاوت دمایی بین شب و روز بسیار زیاد است، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

چیدمان سنگ ها در انبار سنگ فروشی

چیدمان سنگ های ساختمانی در سنگ فروشی، علاوه بر نگهداری، جنبه‌ی نمایش و دکور نیز دارد. چرا که در یک سنگ فروشی مشتری نیاز به دیدن سنگ‌ها و کیفیت ظاهری و طرحشان دارد. به‌همین دلیل سنگ‌ها در این انبارها باید به‌نوعی چیده شود که قابل رویت باشند. برای مثال نمی‌توان سنگ‌های تایلی را که بر روی هم چیده شده‌اند به‌خوبی بررسی کرد. از این رو همواره چند نمونه از این سنگ‌ها در کنار آن‌ها و رو به فضای داخلی قرار می‌گیرند.

چیدمان سنگ ها در انبار سنگ فروشی

هم‌چنین فضای انبار به‌گونه‌ای‌ست که به‌راحتی بتوان در بخش‌های مختلف و لاین‌های آن حرکت کرد. می‌توان گفت فضای انبار سنگ فروشی، شباهت بسیاری به یک شو روم (Show Room) دارد. در این محیط شما با حرکت در بخش‌های مختلف انبار می‌توانید سنگ‌ها را در ابعاد، انواع و در کاربردهای مختلفی مشاهده کنید.
بخشی از فضای انبارهای سنگ فروشی معمولاً به مصنوعات سنگی اختصاص داده می‌شود. قرارگیری مصنوعاتی هم‌چون صراحی سنگی، پایه آیفون سنگی و آبنما سنگی جلوه‌ای زیبا به انبار داده و در نمایش بهتر این مصنوعات نیز موثر است.

جمع‌بندی

با مزایای نگهداری سنگ در انبارهای سرپوشیده آشنا شدیم. هم‌چنین دیدم که نگهداری این مصالح در انبار سرپوشیده سنگ ساختمانی بسیار مهم است. علاوه بر نگهداری سنگ، آن‌چه اهمیت دارد جابه‌جایی اصولی و صحیح سنگ‌هاست. در این خصوص نیز حتماً به این مورد توجه داشته باشید که سنگ‌ها باید حتماً به‌وسیله‌ی نیروی کار و کارگر متخصص چینش و جابه‌جا شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه