قیمت سنگ ساختمانی

برای کسانی که قصد خرید خانه یا آپارتمانی دارند، ار معیارهای بسیار تاثیرگذار بر روی تصمیم‌شان نمای بیرونی خانه است و همین موضوع می‌تواند بر روی نگرش افراد به خانه‌ای که خریداری می‌کنند، تاثیر بگذارد در نتیجه پیمان کاران و ساختمان سازان باید به این نکته بسیار توجه کنند و برای خانه و آپارتمان‌ها نمای زیبایی بسازند. محبوب‌ترین متریال برای نمای بیرونی بین عموم جامعه سنگ است. سنگ ساختمانی نمایی شیک و مدرن به ساختمان می‌دهد. نکته‌ای که در این جا بسیار جلب توجه می‌کند، قیمت سنگ ساختمانی است زیرا پیش از ساخت ساختمان باید برآوردی از هزینه‌های بخش‌های مختلف آن داشت. در این متن قصد داریم به این نکته بسیار و به موضوع قیمت سنگ ساختمانی بپردازیم و به این پرسش پاسخ دهیم که:

چه عواملی بر قیمت سنگ ساختمانی تاثیر گذار هستند؟

سنگ ساختمانی تراورتن

چه عواملی بر قیمت سنگ ساختمانی تاثیر گذار است؟

نوع سنگ

انواع مختلفی از سنگ ساختمانی وجود دارد که شما می‌توانید از بین آن‌ها سنگ مورد نظر خود را انتخاب کنید. در این قسمت به معرفی چند سنگ خواهیم پرداخت:

  • سنگ گرانیت: زیبایی منحصر به فردی دارد، برای ساخت ستون و در دیواره‌ها و کف ساختمان استفاده می‌شود. سنگ گرانیت گران است به این دلیل که فرآیند تولید آن، فرآیندی پرهزینه است.
  • سنگ کوآتزیت: سنگ دیگر کوارتزیت است که برای نما و سطح پله‌ها استفاده می‌شود و در برابر هوازدگی مقاوم است و همچنین کوارتزیت نسبت به دیگر سنگ‌ها یک سنگ ساختمانی ارزان است.
  • سنگ مرمر: سنگ دیگری که در این بخش به آن می‌پردازیم، سنگ مرمر است که به دلیل زیبایی چشم نوازش در فضایی داخلی ساختمان استفاده می‌شود و از آن جایی که مقاومت خوبی در برابر باران‌های اسیدی ندارد، به عنوان نما استفاده نمی‌شود.

رنگ سنگ

رنگ سنگ از دیگر عوامل موثر بر قیمت سنگ است که در زیبایی فضا هم تاثیر مستقیم دارد و از این جهت، انتخاب رنگ مناسب اهمیت دو چندانی پیدا می‌کند. نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که برخی از سنگ‌ها به راحتی با بعضی از مواد شیمیایی واکنش می‌دهند و رنگ آن‌ها عوض می‌شود و رنگ اولیه خود را از دست می‌دهند. در نتیجه در انتخاب سنگ باید به موقعیت جغرافیایی ساختمان توجه ویژه‌ای کنید. همین طور برخی از سنگ‌ها بر اثر نور شدید خورشید رنگ خود را از دست می‌دهند. برای همین بهتر است از این سنگ‌ها در داخل فضای ساختمان استفاده کنید.

برش سنگ

عامل دیگر برش سنگ است. سنگ پیش از آن که به مرحله استفاده در ساختمان برسد، باید مرحله فرآوری را بگذراند. در این جا نیز با توجه به ویژگی‌های سنگ و قیمت ابزارآلات فرآوری قیمت سنگ ساختمانی متفاوت می‌شود. به عنوان مثال همان طور که در بخش اول اشاره شد، سنگ گرانیت، سنگ سختی است و برای همین موضوع برش و صیغلی کردن آن به هزینه بیشتری نیاز دارد و این هزینه در قیمت سنگ تاثیر مستقیم دارد. به طور کلی می‌توان گفت که هر چه سنگ رو به نرم‌تر شدن برود، هرینه فرآوری آن کمتر می‌شود و در نهایت سنگ ساختمانی ارزان‌تری است.

ترکیب رنگ سنگها

دوام سنگ

سنگ نیز از ساختار فزیکی و شیمیایی مشخصی تشکیل شده است و برخی از عوامل فیزیکی و شیمیایی دوام سنگ را تحت تاثیر قرار می‌دهند. از عوامل فیزیکی که در کاهش دوام سنگ موثر است، می‌توان از تغییرات دمایی نام برد که باعث شکستن سنگ می‌شود. آب و رطوبت نیز از دیگر عواملی است که در کاهش دوام سنگ تاثیر مستقیم می‌گذارد. در نتیجه به شما توصیه می‌کنیم، خرید سنگ ساختمانی مورد نظر خود را با توجه به آب و هوای منطقه انتخاب کنید.

همچنین در زمینه دوام سنگ پارامترهای دیگری نظیر مقاومت سایشی، مقاومت خمشی و مقاومت فشاری اهمیت پیدا می‌کنند. معیار مقاومت سایشی هنگام استفاده سنگ در معابر یا راه‌پله‌های ساختمان اهمیت می‌کند. مقاومت خمشی معیاری برای سنجش توانایی سنگ در تحمل تنش‌های خمشی است و مقاومت فشاری نیز چنان که از نامش پیدا است، معیاری برای سنجش مقاومت سنگ در برابر نیروهای فشاری است.

این مقاله را هم بخوانید: کاربرد انواع سنگ ساختمانی

جمع‌بندی

سنگ یکی از متریال‌های جدا نشدنی در ساختمان سازی است. به دلیل همین موضوع کسب آگاهی بیشتر در زمینه سنگ و خصوصیات آن برای ساختمان سازان و پیمانکاران از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در این متن به این موضوع پرداختیم و سعی کردیم که معیارهای مختلف موثر در قیمت و کیفیت سنگ را برشمریم. از عوامل مذکور می‌توان از نوع سنگ، رنگ سنگ، ابزارآلات برش سنگ و دوام سنگ نام برد که در زمان خرید سنگ ساختمانی باید به آن‌ها توجه ویژه‌ای کرد. در قسمت نوع سنگ به معرفی سه نوع سنگ گرانیت، کواتزیت و مرمر پرداختیم و ویژگی هر کدام را در زمینه ساختمان سازی یادآور شدیم. در قسمت رنگ سنگ هم از عوامل پایداری رنگ سنگ سخن گفتیم و در قسمت سنگ اهمیت میزان سختی سنگ در قیمت سنگ را بررسی کردیم و در بخش پایانی و دوام سنگ به معرفی سه پارامتر مقاومت سایشی، مقاومت فشاری و مقاومت خمشی پرداختیم و این نکته را مورد تاکید قرار دادیم که در خرید سنگ ساختمانی عامل آب و هوای محیطی بسیار اهمیت دارد. شما می‌توانید سنگ ساختمانی مورد نظر خود را از ما مرجع فروش سنگ ساختمانی در استان البرز خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه