نصب سنگ نما | نصب سنگ نمای ساختمان | انواع روش های نصب سنگ نما | نصب نمای سنگی اصولی

یکی از پردردسرترین و در عین حال مهم ترین مراحل ساخت یک ساختمان نصب سنگ نما به شمار می آید. اگر این مرحله به درستی انجام نشود، دردسرهای زیادی برای کارفرما ایجاد می شود.

در صورت کنده شدن یک تکه از آن نه تنها زیبایی ساختمانی که مقادیر بسیار زیادی برای آن خرج شده است، از بین می رود، بلکه خطرات زیادی برای رهگذران دارد. در این مقاله راجع به سنگ نما و انواع روش های نصب سنگ نما صحبت خواهیم کرد.

چگونه سنگ نما را نصب کنیم؟

از اصلی ترین مواد برای نصب سنگ روی ساختمان ملات است که اغلب اوقات از این شیوه برای نصب استفاده می شود. با این حال شیوه چندان کارآمدی نیست.
مراحل آن به این صورت است که پس از ساخته شدن دیوار بنا، سنگ ها را به فاصله ۳ سانتی متر از دیوار به وسیله گچ نگه داری می کنند. به این صورت که فاصله بین دیوار و سنگ از ملات ماسه و سیمان پر می شود.

پس از اینکه ملات کمی سفت شد، ردیف دوم از سنگ ها را روی ردیف اول بگذارید و برای این کار از بند استفاده کنید. سپس ملات را پشت سنگ ها بریزید و با همین مواد رج های دیگر را پر کنید. به این ترتیب سطح دیوار پوشیده می شود.

مواد ملات به گونه ای است که به خوبی به دیوار می چسبد، اما به دلیل صاف بودن سطح سنگ به همان اندازه با سنگ چسبندگی پیدا نمی کند. بنابراین با وارد آمدن فشار به سنگ، سنگ جدا می شود. یکی از نکات چالش برانگیز در نصب سنگ این است که با کنده شدن یکی از آن ها بقیه سنگ ها نیز کنده می شوند.

راه های نصب سنگ ساختمان

یکی از انواع روش های نصب سنگ نما استفاده از تکه سنگ و چسب است. به این صورت که یک تکه سنگ با چسب به پشت سنگ که محل دوغاب ریزی است، چسبیده می شود. پس از اتصال دو سنگ به هم سنگ نما به ساختمان نصب می شود و پشت آن از دوغاب پر می شود. دقت داشته باشید که قبل از دوغاب ریزی سنگ و دیوار بنا خیس باشند.

یکی دیگر از شیوه های نصب سنگ نما، نصب از طریق مفتول است. برای این کار یک مفتول آهنی به قطر دو میلیمتر را از دو سر در دو شیار ایجاد شده در دو سر سنگ پلاک عبور می دهید. در محله بعد دو سر آزاد را با گره به هم وصل کنید. سپس آن را روی ساختمان قرار دهید و دوغاب ماسه سیمان را اطراف مفتول بریزید. اتصال در این شیوه قوی تر خواهد بود.

در روشی دیگر از نصب سنگ نما از قلاب اسکوپ استفاده می شود. از آنجایی که برای استفاده از آن باید سنگ سوراخ شود، در صورت ایجاد آن امکان شکستن سنگ وجود دارد. پس این شیوه برای نصب سنگ هایی استفاده می شود که قطر آن ها بیش از ۳ میلیمتر باشد.

در این شیوه دو سوراخ در سنگ ایجاد می شود. سپس یک سر اسکوپ به دیوار و یک سر دیگر آن به سنگ متصل می شود. در این حالت سوراخ اسکوپ در راستای سوراخ سنگ قرار می گیرد.

اسکوپ را با کمک اشپیل به سنگ متصل می کنند و در نهایت سنگ توسط دو اسکوپ به دیوار می چسبد. ملات از جنس ماسه و سمان است و سنگ از دیوار باید فاصله داشته باشد. در این شیوه آجرکاری هم زمان با نصب سنگ انجام می شود.

نصب سنگ نمای ساختمان | انواع روش های نصب سنگ نما | نصب نمای سنگی اصولی

نصب سنگ نمای رومی چطور انجام می شود؟

یکی از پراستفاده ترین سنگ ها در ایران برای نمای ساختمان ها سنگ نمای رومی است. جنس چنین سنگی از سنگ تراورتن و مرمر است که به دلیل زیبایی طرفداران زیادی بین کارفرمایان دارند.

برای نصب این سنگ ابتدا ساختمان شاسی کشی می شود. در قسمت هایی از ساختمان که دارای انحنا هستند، رابیتس کاری انجام می شود. در مرحله بعد سر ستون ها نصب می شود. با استفاده از دوغاب، اسکوب و شاسی ها سنگ به ساختمان محکم می شود.

  • مرحله اول

قبل از نصب سنگ وسایل لازم را آماده داشته باشید.

  • مرحله دوم

در این قسمت باید سطح سنگ را آماده کنید. برای این کار سطح ساختمانی که سنگ باید روی آن قرار بگیرد را صاف کنید. در صورتی که سطح برآمدگی هایی داشته باشد، نمی تواند به خوبی نصب شود.

  • مرحله سوم

قبل از نصب سنگ تراورتن از طراحی آن مطمئن شوید، چراکه این سنگ رنگ های متفاوتی دارد و باید قبل از قرار دادن آن روی ساختمان ترکیب قرار گرفتن رنگ های آن ها را تعیین کنید.

  • مرحله چهارم

محلی که قرار است سنگ تراورتن را روی آن قرار دهید، باید کاملا خشک شده باشد. علاوه بر آن باید مطمئن شوید که خود سنگ نیز خشک است.

  • مرحله پنجم

سنگ تراورتن از ظاهر بسیار زیبایی برخوردار است و نرمی مخصوص به خود را دارد. حفظ زیبایی این سنگ ضروری است. برای این کار می توانید از سیلر استفاده کنید و سطح سنگ را از سیلر بپوشانید. نصب آن چندان کار سختی نیست و نیاز است که هر ۳ یا ۵ سال مجددا تکرار شود تا زیبایی سنگ حفظ شود.

نکاتی که باید در نصب سنگ نما در ذهن داشته باشید

سنگ هایی که در ارتفاع ساختمان ها نصب می شوند، فارغ از جنس، نیاز به اسکوب دارند. این کار برای اطمینان حاصل کردن از محکم بودن سنگ است.

ضخامت دوغاب پشت سنگ نما همیشه یکسان نیست. میزان آن به عواملی مانند مکان قرار گرفتن ساختمان، وزن و نوع سنگ بستگی دارد. بسیار مهم است که دوغاب ناخالصی نداشته باشد و در آن از مواد باکیفیت استفاده شود. در این صورت چسبندگی قدرتمندی ایجاد خواهد شد.

برای محکم کردن سنگ ها می توانید از پیچ و رول استفاده کنید، البته برای سنگ هایی که از پیش نصب شده باشند. چنانچه مشاهده می کنید که سنگ ها شل شده اند، با کمک پیچ و رول می توانید آن ها را در جای خود محکم کنید.

ضخامت ملات پشت سنگ نما معمولا دو سانتی متر در نظر گرفته می شود، اما در کل میزان آن به نوع ملات، وزن و نوع سنگ بستگی دارد.

در پایان

در این مقاله شما را با نصب نمای سنگی اصولی آشنا ساختیم. اجرای نمای سنگی حساسیت های خود را دارد، چراکه در صورتی که این قسمت از ساخت ساختمان به درستی انجام نشود، نه تنها هزینه نصب آن ها به هدر خواهد رفت، بلکه هزینه دیگری را به کارفرما تحمیل خواهد کرد.

از شیوه هایی که در متن برای نصب سنگ نما اشاره کردیم، با توجه به نیاز و امکانات خود می توانید یکی را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه