سنگ های ساختمانی ایرانی | صنعت سنگ ساختمانی ایران | بازار سنگ ایران | صادرات سنگ ساختمانی ایرانی

استخراج و استفاده از سنگ ساختمانی مقوله‌ای نیست که تنها به کشور ما محدود شود. بلکه این مصالح مهم و پرکاربرد در سراسر جهان استخراج شده و در پروژه‌های عمرانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این مسئله سبب شده است تا بررسی سنگ های ساختمانی ایرانی از دیدگاه وسیع‌تر و با توجه به جایگاه آن در سطح جهان اهمیت بالایی داشته باشد.

در این مقاله صنعت سنگ ساختمانی ایران را از منظر استخراج، فرآوری، عرضه در بازارهای داخلی، صادرات و تاثیر عوامل اقتصادی بر آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

فراوانی سنگ های ساختمانی در ایران

انواع سنگ‌های ساختمانی در نقاط مختلفی از جهان استخراج می‌شوند. در کشور ما نیز سنگ‌های متنوعی از معادن استان‌های کشور استخراج می‌شوند. درواقع می‌توان سنگ های ساختمانی ایرانی را یکی از سرمایه‌های ملی بسیار مهم در کشورمان دانست. از جمله سنگ‌هایی که از معادن سطح کشور به دست می‌آیند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • گرانیت‌ها
  • مرمریت‌ها
  • تراورتن‌ها
  • مرمرها
  • سنگ‌های چینی
  • و …

در این بین بیشترین سهم (54 درصد) در میان این سنگ‌ها متعلق به سنگ مرمریت ایرانی است. پس از آن سنگ‌های گرانیت با حدود 20 درصد از ذخایر سنگ کشور در جایگاه دوم و  انواع سنگ چینی نیز در مقام سوم و با 15 درصد از سهم کل سنگ‌ها قرار می‌گیرد. سنگ‌های مرمر نیز چیزی در حدود 1 درصد این ذخایر را تشکیل می‌دهند.

سنگ های ساختمانی ایرانی از کدام استان‌ها استخراج می‌شوند؟

برای درک پراکندگی ذخایر سنگ‌ها در نقاط مختلف کشور، باید به بررسی آن‌ها بر اساس نوع سنگ مورد نظر بپردازیم. چرا که هر یک از انواع سنگ های ساختمانی ایرانی در مناطقی خاص فراوانی بیشتری دارند. در زیر به تفکیک نوع سنگ ساختمانی به رتبه‌بندی استان‌های مهم از نظر تعداد معادن آن‌ها می پردازیم.

البته توجه داشته باشید که سنگ‌های ساختمانی در بسیاری از استان‌های کشور یافت می‌شوند. اما در زیر تنها ما اسامی استان‌هایی را که سهم بیشتری در این بین دارند بیان می‌کنیم.

بیشترین تراورتن در کدام استان استخراج می‌شود؟

استان اصفهان را می‌توان سرزمین سنگ‌های تراورتن دانست. البته معادن سنگ این استان تنها به تراورتن محدود نمی‌شوند. بلکه این استان سهم قابل قبولی از گرانیت‌های بازار سنگ ایران را نیز تامین می‌کند.

در استان اصفهان چیزی در حدود 90 معدن سنگ تراورتن وجود دارد. این موضوع سبب شده است تعداد واحدهای سنگ‌بری که در این استان در زمینه‌ی فرآوری تراورتن فعالند نیز بسیار بالا باشد.

پس از اصفهان به ترتیب می‌توان استان‌های مرکزی، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و سپس یزد و زنجان و قزوین و همدان را به عنوان استان‌هایی با فراوانی بالای سنگ تراورتن ایرانی معرفی کرد.

بیشترین تراورتن در کدام استان ایران استخراج می‌شود

فراوانی معادن گرانیت در کدام استان بیشتر است؟

برای دستیابی به بیشترین میزان گرانیت در کشور، بهتر است سری به استان خراسان جنوبی بزنیم. جایی که تعداد معادن سنگ های ساختمانی ایرانی و به ویژه گرانیت در آن بسیار بالاست. در این استان چیزی نزدیک به 80 معدن سنگ گرانیت، به‌صورت فعال و نیمه‌فعال قرار دارند.

پس از این استان، شاهد حضور پررنگ استان آذربایجان غربی در تامین سنگ گرانیت بازار سنگ ایران و هم‌چنین ویژه صادرات به کشورهایی هم‌چون ترکیه، عراق و ارمنستان هستیم. این استان نیز بیش از 60 معدن گرانیت دارد که 40 درصد از سنگ‌هایی که از آن‌ها استخراج می‌شوند، عموماً به صادرات اختصاص داده می‌شوند.

در کنار این استان‌ها شاهد استخراج حجم بالایی از سنگ گرانیت در استان‌های اصفهان، زنجان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و یزد هستیم. البته دیگر استان‌های کشور نظیر استان مرکزی، تهران، کرمان، سیستان و بلوچستان و … نیز سهم قابل قبولی در استخراج این سنگ‌ها دارند.

فراوانی معادن گرانیت در کدام استان ایران بیشتر است

پراکندگی معادن سنگ های ساختمانی ایرانی مرمریت و چینی

سنگ های ساختمانی ایرانی با پراکندگی معقولی در استان‌های مختلف کشور یافت می‌شوند. بیشتر معادن سنگ‌های مرمریت و چینی در لرستان واقع شده‌اند. این استان نیز چیزی در حدود 70 معدن سنگ مرمریت و چینی دارد. می‌توان گفت صنعت سنگ ساختمانی ایران حدود 30 درصد از مایحتاج خود را از این استان تامین می‌کند. سالانه بیش از یک میلیون تن سنگ از معادن این استان استخراج می‌شوند.

پس از لرستان، استان‌های مرکزی، یزد، کرمان، خراسان رضوی و هرمزگان دیگر استان‌های غنی از سنگ مرمریت هستند.

پراکندگی معادن سنگ های ساختمانی ایرانی مرمریت و چینی

مزایای رشد صنعت سنگ ساختمانی ایران

برخی از استان‌های کشورمان در سطح جهانی به تامین بهترین سنگ‌های ساختمانی شهره‌اند. برای مثال استان لرستان را می‌توان از نقاط بسیار مهم جهان در زمینه‌ی استخراج سنگ ساختمانی دانست.

این موضوع از جهات زیادی اهمیت بسیار بالایی دارد:

  1. اشتغال‌زایی: صنعت سنگ ساختمانی ایران در حوزه‌های مختلفی امکان ایجاد شغل‌های بسیاری را فراهم کرده است.
  2. معادن مختلف سنگ، سنگبری‌ها، سنگ‌فروشی‌ها و … از جمله فعالان این حوزه هستند که افراد متخصص و غیرمتخصص زیادی را در حوزه‌ی شناسایی، فرآوری، حمل‌ونقل و … صاحب شغل کرده‌اند.
  3. صادرات و ارزآوری: یکی از ارکان اساسی هر کشور در رشد اقتصاد، میزان صادرات است. ایران را نمی‌توان یک کشور صادرکننده در حوزه‌ی تولیدی و صنعتی دانست. به همین دلیل صادرات ذخایر طبیعی کشور بدل به یکی از نقاط قوت اقتصاد شده است. البته این موضوع در عین حال یک نقطه ضعف نیز تلقی می‌شود. به ویژه این‌که بسیاری از سنگ‌های صادراتی به صورت خام ارسال شده و پتانسیل قابل توجهی از ارزآوری و ارزش افزوده را از دست می‌دهند.
  4. تامین نیاز داخلی: وجود انواع مختلف سنگ های ساختمانی ایرانی در رنگ‌های متنوع و با سطوح کیفیت متفاوت و با ویژگی‌های منحصربه‌فرد، سبب شده است تا نیاز به واردات در این حوزه تقریباً به صفر برسد. این مسئله سبب گردش مالی در کشور و رونق اقتصاد می‌شود.

صادرات سنگ ساختمانی ایرانی

ایران از نظر میزان ذخایر سنگ ساختمانی، در مقام هشتم جهان قرار دارد. سنگ های ساختمانی ایرانی به نقاط مختلفی در سراسر جهان صادر می‌شوند. برخی از سنگ‌های منحصربه‌فرد ایرانی نظیر تراورتن آذرشهر شهرتی جهانی داشته و بسیاری از سنگ‌های محبوب و پرکاربرد در جهان، تنها در کشور ما استخراج می شوند.

سنگ‌های ایرانی در شکل‌های مختلف خام (کوپ) و فرآوری شده در اندازه‌های تایل و اسلب صادر می‌شوند. مقصد سنگ‌های صادراتی ایران اغلب محدود به کشورهای همسایه و حاشیه خلیج فارس می‌شود. حجم زیادی از این صادرات به کشورهایی نظیر ترکیه، عراق، افغانستان و روسیه انجام می‌شود. البته کشورهای اروپایی نظیر ایتالیا نیز از واردات سنگ‌های کوپ ایرانی و فرآوری آن‌ها و بهره‌مندی از ارزش افزوده‌ی آن‌ها استقبال می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه