سنگ ساختمانی اصفهان | انواع سنگ اصفهان

معادن سنگ ساختمانی بسیاری در استان اصفهان وجود دارند. تعداد این معادن و تنوع سنگ‌های استخراج شده از آن‌ها به حدی بالاست که سنگ ساختمانی اصفهان به عنوان دسته‌ای بزرگ از سنگ‌های موجود در بازار شناخته می‌شود. سنگ‌هایی با کاربردها و ویژگی‌های متنوعی از معادن سطح استان استخراج می‌شوند. برخی از این سنگ‌ها اهمیت بیشتری داشته و پرکابردتر از نمونه‌های دیگرند.

در این مطلب قصد داریم نگاهی داشته باشیم به مهم‌ترین انواع سنگ ساختمانی اصفهان.

تنوع سنگ ساختمانی اصفهان

در شهرستان‌های مختلف این استان از جمله نائین، کاشان، اردستان و … و در جای جای آن اثری از سنگ‌های تزئینی و ساختمانی می‌توان یافت. این معادن در دل خود انواع سنگ‌های مرمریت، گرانیت، تراورتن و دیگر نمونه‌های آن‌ها را جای داده‌اند.

از این رو می‌توان اصفهان را مرجعی برای استخراج طیف گسترده‌ای از سنگ‌ها دانست. در ادامه با معرفی برخی از سنگ‌های مهم این استان، با برخی از معادن معروف و مهم آن نیز آشنا خواهید شد.

سنگ گرانیت مشکی فیلم نطنز

شهرستان نطنز معادن بسیاری دارد و یکی از مهم‌ترین سنگ‌هایی که از آن استخراج می‌شود، گرانیت مشکی فیلم است. این گرانیت همان‌طور که از نام آن پیداست، تم رنگی مشکی‌ای دارد. در ساختار این گرانیت شاهد وجود دانه‌های سفید و طوسی هستیم.

این سنگ بسته به نوع فرآوری‌اش به عنوان سنگ پله، سنگ نما و دیوارپوش و سنگ کف قابل استفاده است.

گرانیت مشکی نطنز

این سنگ ساختمانی اصفهان شباهت بسیاری به نمونه‌ی قبلی دارد. با این تفاوت که غلبه‌ی رنگ مشکی در آن بیشتر است. هم‌چنین به جای دانه‌بندی در بافت آن خال‌هایی به رنگ‌های طوسی و سفید دیده می‌شوند.

این گرانیت را نیز می‌توان به عنوان سنگ پله و دیوار و کف مورد استفاده قرار داد. ابعاد مختلفی از این سنگ عرضه می‌شوند که پرفروش‌ترین‌های آن‌ها عبارتند از ابعاد 40*40 و 40 طولی.

سنگ مرمریت مشکی لاشتر

معدن سنگ لاشتر از دیگر معادن مهم در اصفهان است. مرمریت مشکی یکی از نمونه‌های بسیار مهم سنگ ساختمانی است که از این معدن استخراج می‌شود. وجود رگه‌های سفید در بستر مشکی، زیبایی خاصی به این سنگ داده است. در فضاهای داخلی و خارجی با خاطر آسوده می‌توان از این سنگ استفاده کرد. این سنگ هم‌چون انواع مرمریت‌ها مقاومت بسیار بالایی در برابر فشار و سایش دارد.

مرمریت مهکام یکی از انواع سنگ ساختمانی اصفهان

مرمریت مهکام با رنگ قهوه‌ای و جذابی که دارد، به عنوان یکی از مرمریت‌های بسیار زیبایی ایرانی شناخته می‌شود. این سنگ در بافت خود رگه‌هایی رنگی دارد که زیبایی آن را دوچندان می‌کنند.
مرمریت مهکام اصفهان را می‌توانید در ابعاد 40*40 و 40 طولی خریداری کنید. از جمله کاربردهای مهم این سنگ می‌توان به سنگ پله، دیوار و کفپوش اشاره کرد.

مرمریت پارادایس اصفهان

این سنگ ساختمانی اصفهان در جنوب این استان و در شهرستان سمیرم استخراج می شود. این مرمریت با رنگ کرم و رگه‌های سفید، در صورت استفاده از سنگ های کرم در فضای داخلی سبب روشنایی و زیبایی محیط می‌شود. مرمریت پارادایس در ابعاد مختلفی برای کاربردهای متنوعی به ویژه کفپوش فضای داخلی به کار می‌رود.

مرمریت گلدن بلک سوپر

اما یکی از زیباترین سنگ‌های ساختمانی استان اصفهان، مرمریت گلدن بلک است. این سنگ مرمریت زیبا در شهرستان کاشان و در معدنی نزدیک روستای برزک استخراج می‌شود. زیبایی این سنگ به دلیل تم مشکی و وجود رگه‌های سفید و طلایی در بافت آن است. با استفاده از سنگ طلایی در نمای داخلی ساختمان می‌توان کیفیت دکوراسیون و معماری فضای داخلی را تا حد بسیار زیادی ارتقا داد.

مرمریت اداوی

از دیگر معادن سنگ ساختمانی اصفهان، می‌توان به معدن مرمریت اداوی در منطقه خور و بیابانک اشاره کرد. مرمریت این معدن رنگی صورتی سیر داشته و در آن رگه‌های قرمز و و سفید زیبایی مشاهده می‌شوند.

این مرمریت در ابعاد مختلفی از جمله 40*40 و 40طولی به فروش می‌رسد. از کاربردهای بسیار مهم این سنگ می‌توان به سنگ پله، کف و سنگ دیوار اشاره کرد.

مرمریت مشکی نجف آباد

رنگ زمینه‌ی این سنگ مشکی است و وجود رگه‌های سفید در آن سبب بیشتر شدن زیبایی آن می‌شود. از این سنگ هم‌چون اغلب مرمریت‌ها در کاربردهای داخلی استفاده می‌شود.
این سنگ با عنوان مرمریت مشکی پارس نیز شناخته می‌شود. مرمریت مشکی پارس را می‌توانید در ابعاد مخلتف تایلی و اسلب خریداری کنید.

سنگ تراورتن قرمز اصفهان

در بین انواع سنگ‌های تراورتن، تراورتن قرمز به واسطه‌ی رنگ خاص خود، زیبایی منحصربه‌فردی دارد. معدن این سنگ در منطقه تخت کمند جرقویه اصفهان واقع است. هم‌چون انواع تراورتن‌ها شاهد کاربردهای متنوع این سنگ هستیم. به دلیل مقاومت بسیار بالای این تراورتن در برابر شرایط محیطی می‌توان از آن به عنوان سنگ نما استفاده کرد. نمای ساخته شده با این سنگ زیبایی بی‌نظیری به ساختمان می‌دهد.

البته علاوه بر نمای اصلی، از این تراورتن می‌توان در فضای داخلی و به عنوان سنگ دیواری بسیار زیبا استفاده کرد.

تراورتن زرد اصفهان

تراورتن زرد دیگر سنگ ساختمانی اصفهان است که در شهرستان کاشان استخراج می‌شود. ساب پذیری و فرآوری در شکل‌های مختلف از جمله صیقلی و چرمی باعث شده است بتوان به کمک آن نماهایی چشم‌نواز خلق کرد. این سنگ زیبا در دو نوع موج‌دار و بدون موج یافت می‌شود.
مقاومت زیاد در برابر شرایط محیطی و حفظ کیفیت ظاهری یکی از ویژگی‌های مهم این سنگ است.

قیمت و خرید سنگ ساختمانی اصفهان

دیدم که تنوع بسیار بالایی در بین سنگ‌های ساختمانی استان اصفهان مشاهده می‌شود. البته ما در این‌جا تنها به چند نمونه‌ی محدود از تراورتن‌ها، مرمریت‌ها و گرانیت‌های معادن این استان اشاره کردیم. نمونه‌های بسیار بیشتری از سنگ‌های تزئینی و سنگ های رنگی ساختمانی در رنگ‌ها و سطوح کیفی مختلف و سنگ های لوکس ساختمانی در این استان یافت می‌شوند.

قیمت خرید این سنگ‌ها با توجه به نوع، ابعاد، طرح و کیفیت آن‌ها متفاوت است. اغلب این نمونه‌ها در سنگ‌فروشی‌های بزرگ سراسر کشور هم‌چون کیا استون موجودند و می‌توانید به صورت اینترنتی یا حضوری نسبت به خرید آن‌ها اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه