نورپردازی سنگ نمای ساختمان

در سال‌های اخیر آسمان شب در شهرهای بزرگ با نورپردازی ساختمان‌های مختلف جلوه خاصی به خود گرفته است. افزایش آپارتمان‌نشینی در شهرها و رقابت در طراحی ساختمان‌ها، تحول عظیمی در صنعت ساخت و ساز به وجود آورده است.

اگر شب‌ها گشتی در شهرتان بزنید، ساختمان‌های بلند زیادی را می‌بینید که به خاطر نورپردازی‌شان نظر شما را به خود جلب خواهند کرد. در سال‌های اخیر مهندسان و طراحان ساختمان‌ها، توجه ویژه‌ای به نمای بیرونی ساختمان‌ها داشته‌اند. معمولا مهندسان در طراحی نمای بیرونی ساختمان‌ها از سنگ، آجر، سیمان، ترموود و … استفاده می‌کنند. امروزه اکثر کارفرمایان انواع سنگ را برای اجرای نمای بیرونی ساختمان خود انتخاب می‌کنند که نمای جذابی را برای ساختمان به وجود می‌آورد.

نمای سنگی جلوه بصری خاص و بسیار زیبایی برای یک ساختمان به وجود می‌آورد ولی مهندسان با نورپردازی جلوه آن را در شب تکمیل می‌کنند. شاید بپرسید اهمیت نورپردازی سنگ نمای ساختمان چیست؟‌یا این که قیمت نورپردازی سنگ نمای ساختمان چقدر است؟ برای دریافت پاسخ این سوال‌ها، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

آشنایی با نورپردازی نمای بیرونی ساختمان

نمای بیرونی یک ساختمان مهم‌ترین فاکتور در جذابیت بصری آن بوده و نشان دهنده کیفیت ساخت و ساز آن بنا می‌باشد. بنابراین اگر کمی دقت کنید، متوجه می‌شوید که نورپردازی نمای خارجی در ساختمان‌ها، از نظر بصری و فضاسازی شهری اهمیت زیادی دارند. امروزه نورپردازی ساختمان‌ها علاوه بر تالارها، هتل‌ها و رستوران‌ها به ساختمان‌ها مسکونی نیز راه پیدا کرده است. در واقع این روزها نورپردازی نمای بیرونی اولین چیزی است که نظر خریدار یک واحد مسکونی را به خود جلب می‌کند.

در نورپردازی سنگ نمای ساختمان با توجه به نوع و هدف آن از لامپ‌های زمینی، جت لایت، وال واشر، نورافکن و لامپ‌های ریسه‌ای استفاده می‌شود. نکته قابل توجه این است که نورپردازی نما با توجه به خواسته کارفرما و با روش‌های مختلفی انجام می‌شود. در ادامه این مقاله بیشتر در مورد اهمیت نورپردازی، انواع آن و ابزارهای مورد نیاز برای انجام نورپردازی سنگ نمای ساختمان صحبت خواهیم کرد.

اهمیت نورپردازی سنگ نمای ساختمان 

زیبایی ظاهری ساختمان یکی از دغدغه‌های همیشگی معماران بوده است. یکی از کارهایی که باعث ایجاد و نمایش بیشتر زیبایی ظاهری ساختمان می‌شود، نورپردازی اصولی و برنامه ریزی شده است. به همین دلیل است که امروزه نورپردازی سنگ نمای ساختمان اهمیت بسیار زیادی در میان طراحان ساختمان دارد.

معماران و سازندگان ساختمان‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که با نورپردازی نمای ساختمان می‍‌توانند ویژگی‌های اصلی ساختمان را برجسته‌تر کنند. همچنین نورپردازی مناسب باعث می‌شود که نمای بیرونی ساختمان فضایی احساسی و هنری داشته باشد.

نورپردازی نما علاوه بر این که به درک بهتر نمای ساختمان و محیط اطراف آن کمک می‌کند، باعث بالا رفتن میزان امنیت ساختمان می‌شود. معماران و سازندگان ساختمان دریافته‌اند که با استفاده از نورپردازی اصولی می‌توانند قسمتی از نمای ساختمان را برجسته کنند و آن قسمت را به مرکز توجه بیننده تبدیل نمایند.

به همین دلیل است که امروزه سازندگان ساختمان‌ها همکاری تنگاتنگی با طراحان نور و نورپردازان دارند. اگر شما هم یک معمار با سازنده ساختمان هستید، می‌توانید با نورپردازی برنامه ریزه شده در نمای ساختمان‌تان یک بنای زیبا ایجاد کرده و توجه هر بیننده‌ای را به کار خود جلب کنید.

اصول نورپردازی سنگ نمای ساختمان

طراحی نمای ساختمان‌ها عنصر اصلی در معرفی بنا از نظر شهرسازی و معماری است. در واقع نورپردازی برای نمایان کردن عناصر مختلف یک بنا در معماری در ظاهر یک ساختمان به کار می‌رود. برای انجام نورپردازی سنگ نمای ساختمان باید عوامل مختلفی را در نظر داشته باشید که در ادامه هر یک را توضیح خواهیم داد:

رنگ و شدت نور

رنگ و شدت نور مهم‌ترین عامل در طراحی نمای ساختمان و نورپردازی آن به حساب می‌آید. توازن شدت نورها و هماهنگی آن‌ها تاثیر زیادی در برجسته کردن عناصر معماری در بخش‌های مختلف طراحی نما دارند. امروزه در طراحی و نورپردازی سنگ نمای ساختمان‌ها شدت و درخشندگی نورها را مورد توجه قرار داده و از تغییر تناژ نورهای رنگی، کمتر استفاده می‌کنند.

چرا که روشنایی یکدست تاثیری در جلوه بصری نما ندارد ولی تفاوت در میزان شدت روشنایی منابع نور، تاثیر زیادی در جذابیت عناصر نما دارد. اگر کارفرمای پروژه‌تان تمایل به استفاده از منابع نور رنگی دارد، می‌توانید از رنگ‌های ملایم نورهای مخفی مثل سفید و آبی برای زیبا‌یی هر چه بیشتر نمای ساختمان‌تان استفاده کنید.

استفاده از منبع نور مخفی 

استفاده از منبع نور مخفی تاثیر بسیار مطلوبی بر جلوه بصری نما دارد و به طور کلی می‌توان گفت که بهتر است منبع روشنایی در سطوح مختلف از دید ناظر پنهان باشد. مخفی بودن منابع نور باعث نمایان شدن بیشتر، تفاوت شدت نورهای مختلف و مرز بین آن‌ها می‌شود.

هماهنگی منابع نور و قرار دادن آن‌ها در جای مناسب 

مکان و نوع قرارگیری منبع نور در میزان شدت روشنایی آن‌ها تاثیر بسیار زیادی دارد. در واقع حجم و کیفیت طراحی عناصر معماری در نمای ساختمان‌ها با نورپردازی اصولی و هماهنگی منابع نور نمایش داده می‌شوند.

در نظر داشتن کنتراست و ایجاد سایه‌ برای جلوه بیشتر نمای ساختمان

مهندسان طراح نمای ساختمان، با ایجاد فاصله بین مکان قرارگیری منابع نور، سایه‌های عمیق یا ملایمی را در نورپردازی نمای ساختمان ایجاد می‌کند. به این ترتیب می‌توان گفت که ایجاد سایه در مکان درست در نمای ساختمان، جلوه بصری فوق العاده‌ای را برای ناظر به وجود می‌آورد.

در این مرحله طراح برای نمایش بیشتر جزئیات نمای ساختمان، منبع نور را در فاصله نزدیک‌تری نسبت به سطح یا حجم مورد نظر قرار می‌دهد. علاوه بر این با ایجاد سایه‌های عمیق سطح یا حجم مورد نظر را برجسته‌تر نشان می‌دهد.

توجه به هندسه و فرم‌ نمای ساختمان

فرم نما تاثیر زیادی در نورپردازی اجزای نمای ساختمان داشته و با توجه به سبک طراحی نما و نوع کاربری ساختمان تعیین و طراحی می‌شود. در واقع هندسه نمای ساختمان نوع قرارگیری منبع نور مختلف را تعیین می‌کند. امروزه استفاده از منابع خطی نوری در سبک مدرن کاربرد بیشتری نسبت به فرم عمودی و افقی آن در نورپردازی نمای ساختمان دارد.

توجه به سبک‌های مختلف نمای ساختمان

نورپردازی نمای ساختمان‌ها با توجه به سبک‌های مختلف طراحی نما به شکل‌های مختلفی انجام می‌شود. در واقع نورپردازی نمای ساختمان‌ها باید متناسب با طراحی المان‌های معماری در سبک طراحی و با توجه به کاربری بنا انجام شود.

هماهنگی نورپردازی با المان‌های ساختمان

توجه به المان‌های ساختمان و همچنین اطراف آن دید بهتری به مهندسان برای طراحی و نورپردازی می‌دهد. مهندسین طراح ساختمان برای جلوگیری از کور شدن ویوی یک ساختمان، موقعیت نمای ساختمان‌های اطراف، نوع متریال، رنگ و نورپردازی آن‌ها را در نظر می‌گیرند.

نکته مهمی که در مورد نورپردازی نما باید در نظر داشته باشیم، تناسب آن با کاربری ساختمان‌ و همچنین نمای ساختمان‌های اطراف آن است. در واقع اگر طراحی نورپردازی سنگ نمای ساختمان به شکل اصولی انجام شود، زیبایی و جلوه ساختمان را افزایش می‌دهد. این در حالی است که در نظر نگرفتن اصول طراحی نمای ساختمان، نتیجه عکس داده و نظر کارفرما یا مشتریان ساختمان را جلب نخواهد کرد.

نورپردازی سنگ نمای ساختمان ها

 انواع نورپردازی سنگ نمای ساختمان

با پیشرفت صنعت ساختمان سازی و استفاده از مصالح و ابزارآلات مختلف در ساخت و ایجاد ساختمان‌ها، نورپردازی نمای ساختمان هم دستخوش تغییرات زیادی شد. به طوری که امروزه نورپردازی نمای ساختمان انواع مختلفی دارد که شما نسبت به نمای ساختمان و سبک معماری ساختمان می‌توانید یکی از انواع نورپردازی را برای ساختمان‌تان انتخاب کنید.

در ادامه برخی از مهم‌تری انواع نورپردازی ساختمان را مورد بررسی قرار داده‌ایم. انواع نورپردازی ساختمان عبارت است از:

نورپردازی سبک خشن

یکی از متداول‌ترین روش‌های نورپردازی سنگ نمای ساختمان که برای نمایش بیشتر بافت‌های ریز و سطوح کوچک معماری مورد استفاده قرار می‌گیرد، نورپردازی خشن است. نکته مهم در مورد این نوع نورپردازی این است که شما در آن نمی‌توانید سطوح گسترده‌ای از نمای ساختمان را پوشش دهید. در واقع در این روش وسایل و ابزارهای نورپردازی مستقیما روی نمایش قسمت‌هایی که می‌خواهید مورد توجه قرار بگیرد تمرکز دارند.

سبک نورپردازی از داخل و خارج

یکی دیگر از روش‌های نورپردازی نمای ساختمان که طرفداران زیادی نیز دارد، نورپردازی از داخل و خارج است. این نوع نورپردازی بیشتر روی پنجره‌، نرده بالکن و قسمت‌های دیگری که در نمای بیرونی ساختمان شما قرار گرفته‌اند، انجام می‌شود.

این روش نورپردازی، قسمت بیرونی ساختمان را شیک‌تر و جذاب‌تر نشان می‌دهد و نمای ساختمان را چشمگیرتر می‌کند. نکته مهمی که باید در این روش نورپردازی مورد توجه قرار گیرد، این است که در این روش نباید از منابع نور در زیر پنجره‌ها استفاده کنید. استفاده از منابع نور زیر پنجره‌ها باعث جلب توجه داخل با می‌شود.

روش نورپردازی با سبک یک دست

اگر می‌خواهید نورپردازی کل نمای ساختمان‌تان را در بر گرفته و مورد توجه بیننده قرار داشته باشد، از روش نورپردازی یک دست استفاده کنید. در این روش منابع نور از یک نقطه در مجاورت ساختمان به نمای بیرونی ساختمان می‌تابند به طوری که نمای ساختمان را به صورت کلی و یک دست پوشش می‌دهند.

نورپردازی تاکیدی یا منطقه‌ای

اگر می‌خواهید یک فضای هنری و احساسی ایجاد کنید و تاثیر بیشتری روی بیننده داشته باشید، از روش نورپردازی تاکیدی یا منطقه‌ای استفاده کنید. چرا که با استفاده از این روش نورپردازی نقشی ماندگار در ذهن مخاطب به جا خواهید گذاشت. در این روش روی ستون‌ها، پنجره‌ها و بالکن‌ها تاکید بیشتری می‌شود و یک کنتراست یا هارمونی کلی از نمای کلی ساختمان نمایش داده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه