سنگ نما رومی | قیمت سنگ نما رومی | خرید سنگ نما رومی | سنگ ساختمانی رومی | سنگ کاری نما رومی | سنگ نمای ساختمان طرح رومی

نمای ساختمان همچون دیگر بخش‌های آن به سبک‌های مختلفی طراحی می‌شود. یکی از سبک‌های رایج این بخش از ساختمان، نمای رومی است. از طرفی ساخت نما با استفاده از انواع سنگ  نما نیز طرفداران بسیاری دارد. به همین دلیل است که سنگ نما رومی اهمیت بسیار بالایی پیدا می‌کند.

برای داشتن یک نمای ساختمان خوب باید به المان‌های مختلفی توجه کرد:

 1. انتخاب سنگ مناسب
 2. طراحی درست و اصولی نما
 3. اجرای استاندارد نما

توجه به این موارد سبب می‌شود از طرفی نما زیبایی چشم‌گیری داشته باشد و از سوی دیگر ماندگاری و دوام آن نیز بالاتر برود.

اهمیت سنگ نما رومی

بناها و ساختمان‌های بسیاری از روم باستان باقی مانده‌اند که زیبایی و عظمت طراحی آن‌ها توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. این نماها با استفاده از سنگ‌های ارزشمند ساختمانی طراحی و ساخته شده‌اند. زیبایی و جذابیت این نوع نما سبب شده است افراد بسیاری به دنبال داشتن چنین نمایی در ساختمان خود باشند.

این نما از بخش‌های مختلف و مهمی از جمله طرح‌های حکاکی شده درب و پنجره‌ها، ستون‌ها، کتیبه‌ها و سرستون‌ها و همچنین قوس‌های بزرگ دارد. توجه به جزئیات در این نوع نما از اهمیت بالایی برخوردار است.
زیبایی این نما و تمایل افراد به استفاده از آن، باعث اهمیت بالای سنگ نما رومی شده است. البته علاوه بر سنگ ساختمانی رومی از مواد اولیه‌ی دیگری همچون سیمان نیز در ساخت این نما استفاده می‌شود. این مسئله اغلب برای صرفه جویی در هزینه‌ها اتفاق می‌افتد. اما این دو نوع نما به هیچ عنوان با یکدیگر قابل مقایسه نیستند. چرا؟

برتری سنگ نما رومی نسبت به نمای رومی سیمانی

قیمت سنگ نما با توجه به نوع سنگ متفاوت است. برای خرید سنگ نما رومی می‌توانید از بین انواع مختلفی از سنگ‌ها، نوع مورد نظرتان را انتخاب کنید. پرکاربردترین سنگ نمای ساختمان، سنگ تراروتن است. اما در کنار این سنگ از نمونه‌هایی همچون گرانیت و مرمر نیز استفاده می‌شود که هزینه‌ای به نسبت بالاتر دارند.

نکته‌ی بسیار مهم و مشترک بین تمام این سنگ‌ها، رنگ آن‌هاست. رنگ روشن و کرم خصیصه‌ی اصلی در نمای رومی است. به همین دلیل سنگ‌های مورد استفاده در این نما غالباً از این طیف رنگی انتخاب می‌شوند.

اما گاهی با توجه به هزینه‌ی بالای استفاده از سنگ در نمای ساختمان، افراد به استفاده از سیمان برای نمای ساختمان رومی روی می‌آورند.
شاید بتوان کاهش هزینه را یک مزیت در این مورد دانست. اما این کاملاً بدیهی‌ست که نمای سیمانی نبست به سنگ نمای رومی کیفیتی به مراتب پایین‌تر و ماندگاری و دوامی بسیار کم دارد. همچنین نمای سنگی زیبایی خیره‌کننده‌ای دارد که در نمای سیمانی به هیچ عنوان نظیرش را نخواهید دید.

مزایا و معایب نمای رومی

نمای رومی نیز همچون دیگر انواع نماهای ساختمانی مزایا و معایب خاص خود را دارد. در ادامه مهم‌ترین مزیت‌های این نما را معرفی می‌کنیم.

 • زیبایی: وجود المان‌ها و بخش‌های مختلف نما به آن زیبایی خاصی می‌بخشد.
 • در دسترس بودن سنگ ساختمانی رومی: اگر قصد داشته باشید نمایی رومی برای ساختمان خود طراحی کنید به راحتی می‌توانید سنگ‌های آن را تهیه کنید. چرا که انواع سنگ‌های مورد نیاز این نما در معادن کشور استخراج شده و پس از فرآوری در دسترس خریداران قرار می‌گیرند.
 • شست و شوی آسان: این نوع نما به راحتی تمیز و شسته شده و پس از هر بار تمیزکاری تازگی خود را باز می‌یابد.
بهتر است برای شناخت بیشتر این نما معایب آن را نیز بیان کنیم:
 • بالا بودن قیمت سنگ نما رومی: برای طراحی و اجرای نمای رومی نیاز به استفاده از سنگ ساختمانی رومی در شکل‌ها و ابعاد مختلفی دارید. غالباً برای این مسئله باید سنگ‌های مورد نظر خود را سفارش داده و این موضوع می‌تواند هزینه‌های شما را بالا ببرد.
 • هزینه‌ی سنگ کاری نما رومی: اجرای نمای رومی تخصصی‌تر و پیچیده‌تر از نماهای معمولی ساختمان بوده و به همان نسبت هزینه و قیمت بالاتری نیز دارد.
 • اتلاف انرژی: در نمای رومی عموماً از پنجره‌ها و درب‌های بزرگ استفاده می‌شود. این مسئله خود می‌تواند سبب شود انرژی زیادی در ساختمان هدر برود. به همین دلیل این نما برای مناطقی که هوایی گرم‌تر دارند مناسب‌تر است.
انتخاب سنگ نمای ساختمان طرح رومی | خرید سنگ نما رومی

انتخاب سنگ نمای ساختمان طرح رومی و خرید آن

در هنگام خرید سنگ نما رومی بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

 • نوع سنگی که انتخاب می‌کنید باید با آب و هوای منطقه‌تان سازگار باشد.
 • سنگ‌های مورد استفاده در نمای رومی معمولاً باید سورت‌بندی دقیق‌تری داشته باشند. چرا که این مسئله بر کیفیت نما بسیار تاثیر می‌گذارد.
 • فرآوری سنگ باید مناسب بوده و پشت سنگ نیز تخلخل کافی برای چسبندگی محکم به دیوار داشته باشد. در برخی موارد در هنگام فرآوری از توری پشت سنگ استفاده می‌شود تا چسبندگی آن بالا برود.
 • وزن مخصوص سنگ باید مناسب نما باشد.
 • سنگ نما رومی در ابعاد مختلفی تهیه می‌شود. ابعاد این سنگ همچون دیگر سنگ‌های ساختمانی بر قیمت آن تاثیر می‌گذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه