سنگ معرق |معرق کاری سنگ|قیمت معرق سنگ|معرق سنگی

معرق‌ کاری از هنرهای اصیل و جذاب ایرانی‌ ست. این هنر که با نام موزاییک‌ سازی نیز شناخته می‌شود، در حقیقت هنر کنار یکدیگر قرار دادن قطعات متنوع برای دستیابی به طرحی کلی و زیباست. این هنر با استفاده از مواد اولیه متنوعی هم‌چون چوب، کاشی، فلز و … اجرا می‌شود. تاثیرگذاری شگرف هنر معرق‌ در زیبایی بخشی به فضاهای داخلی و خارجی ساختمان‌ها، پای آن به سنگ‌ های ساختمانی نیز باز کرده است. تا جایی که سنگ معرق این روزها طرفداران بسیاری داشته و کفپوش‌ های اجرا شده به این شیوه، چشم‌نوازی خاصی دارند.

در این مقاله به بحث و بررسی معرق کاری سنگ ساختمانی و نکات مربوط به آن می‌پردازیم.

معرق سنگی چیست؟

همان‌طور که گفتیم، در معرق‌ کاری قطعات مختلف در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. در لغت معرق به‌معنای چیزی‌ست که در بافت آن رگه‌هایی وجود داشته باشد. حال بدیهی‌ست که سنگ های معرق کاری شده مجموعه‌ای از قطعات برش خورده سنگ‌های ساختمانی هستند که در کنار یکدیگر تصویری بدیع و دلنیشن را ایجاد می‌کنند.

تنوع سنگ‌های ساختمانی سبب شده است بتوان از ترکیب آن‌ها بهترین طرح‌ها را ایجاد کرد. این تنوع در رنگ، بافت سنگ‌ها و دیگر ویژگی‌های ظاهری‌شان دیده می‌شود. اما چرا معرق‌کاری تا این اندازه سبب زیبایی یک بنا می‌شود؟ در ادامه به این سوالات پاسخ می‌دهیم.

مزایا و ویژگی‌های سنگ ساختمانی معرق

معرق یک هنر تجسمی‌ست. لذا یکی از اصلی‌ترین شاخصه‌های سنگ‌ های معرق زیبایی و خصیصه‌های ظاهری آن‌هاست. استفاده از سنگ معرق در فضای ساختمان باعث می‌شود بنا ارزش بیشتری از دید طراحی و معماری داشته باشد.

در حقیقت سنگ های معرق کاری شده بار تزئینی بسیار بیشتری از سنگ‌های معمولی دارند. چرا که این سنگ‌ها خود به عنوان یک عنصر هنری تلقی شده و یکی از المان‌های اساسی در طراحی دکوراسیون داخلی تلقی می‌شوند. به‌ویژه اگر انتخاب نوع طرح معرق با توجه به معماری بنا و اصول طراحی انتخاب شده باشد، شاهد یکپارچگی بی‌نظیری بین کف و نمای ساختمان خواهیم بود.

برای مثال در ساختمان‌هایی که بر اساس معیارهای کلاسیک طراحی می‌شوند، طرح‌های سنگ معرق می‌توانند نقش ویژه‌ای را در القای فضای کلاسیک و سنتی ایفا می‌کند.

اجرای معرق کاری روی سنگ های ساختمانی به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم.

روش‌های تولید معرق سنگی

برای ایجاد طرح‌های معرق در سنگ‌ های ساختمانی، در طول زمان از روش‌های مختلفی استفاده شده است. برای مثال در بناهای قدیمی شاهد به‌کارگیری روش «موزاییک» برای معرق‌ کاری هستیم. در این شیوه قطعات در اندازه‌های بسیار کوچک و در اشکالی هم‌چون مربع، مثلث یا مستطیل در کنار یکدیگر به دقت چیده می‌شوند.

چنین شیوه‌ای معمولاً تنها در کاشی‌ کاری استفاده می‌شده و به کار بردن سنگ در آن رایج نبوده است. یکی از روش‌های دیگر معرق سنگ، روش دستی آن است. در این شیوه از نوارهای برنزی برای اجرای کار استفاده می‌شود. در این روش بر روی سنگی با ضخامت بالا شیارهای مطابق الگوی مورد نظر ایجاد می‌شود و در نهایت قطعات سنگی دیگر که غالباً رنگی هستند، در این شکاف‌ها چیده و چسبانده می‌شوند.

اما گذشته از این‌ها، دو روش مرسوم این روزها برای ساخت سنگ ساختمانی معرق استفاده می‌شود. این روش‌ها را در ادامه خواهید شناخت.

چه سنگ‌های برای ساخت معرق سنگی استفاده می‌شوند

استفاده از واترجت

قطعات مورد نیاز برای ساخت سنگ معرق، در این روش با استفاده از دستگاه واترجت بریده می‌شوند. برای این منظور ابتدا طراحی اولیه سنگ انجام شده و رنگ‌ها و اندازه‌های آن تعیین می‌شوند. در پایان با استفاده از نقشه‌ی ایجاد شده و انتقال آن به دستگاه، قطعات به شکلی دقیق و بدون نقص برش داده می‌شوند.

پس از آماده شدن قطعات مورد نظر، نوبت به مونتاژ کردن آن‌ها می‌رسد. در این مرحله سنگ‌ها با دقت تمام در کنار یکدیگر قرار گرفته و با استفاده از چسب‌های مخصوص به یکدیگر متصل می‌شوند.

استفاده از دستگاه تراش CNC

این شیوه نیز شباهت بسیاری به روش قبل دارد. چرا که در این روش نیز بعد از ایجاد طرح‌ها و نقشه‌ها، با استفاده از دستگاه سی‌ان‌سی کار برش قطعات انجام شده و در نهایت نوبت به قرارگیری آن‌ها در کنار یکدیگر می‌رسد.
برای حفظ زیبایی سنگ معرق، پس از پایان مراحل مونتاژ، ساب‌ زنی سنگ انجام می‌شود تا سطوح قطعات کاملاً یک دست بوده و همه‌ی آن‌ها به یک اندازه ساب خورده باشند.

کاربردهای سنگ معرق

سنگ ساختمانی معرق کاربردهای متنوعی دارد. انواع معرق سنگی در لابی مجتمع های تجاری، مسکونی، هتل، رستوران و تالارها دیده می‌شوند. استفاده از این سنگ‌ها در ابعاد بزرگ، یکی از گزینه‌های محبوب در ساخت لابی‌های لوکس و بزرگ است.
هم‌چنین برای سنگ کف آسانسور نیز می‌توان به عنوان پرکاربردترین انواع آن یاد کرد.

در خرید سنگ ساختمانی معرق به چه نکاتی توجه کنیم؟

اگر قصد خرید سنگ معرق را دارید، بهتر است بیش از هر چیزی، به دقت در ساخت و طراحی آن توجه کنید. تمام بخش‌های سنگ را بررسی کنید تا دچار لب‌پریدگی در قسمت‌های داخلی نباشد. دقت در طراحی سنگ معرق، بسیار اهمیت دارد. وجود تقارن و پیاده شدن دقیق طرح را پیش از خرید سنگ حتماً بررسی کنید.

استحکام سنگ از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به‌ویژه سنگ‌های معرق که در کف ساختمان نصب می‌شوند، باید با استفاده از بهترین مواد اولیه به شکلی محکم مونتاژ شده باشند.

از کیفیت سنگ‌های به‌کار رفته در معرق سنگی نیز نباید غافل شد. سنگ‌های متنوعی برای ساخت این مصالح به کار می‌روند.

چه سنگ‌های برای ساخت معرق سنگی استفاده می‌شوند؟

استفاده از سنگ‌های مختلف در معرق‌کاری امکان‌پذیر است. در واقع می‌توان تمام سنگ‌های موجود در بازار از جمله انواع مرمر ها، مرمریت‌ ها، سنگ‌ های چینی، انواع تراورتن‌ ها و گرانیت‌ ها را برای ساخت یک سنگ معرق به کار برد.

قیمت سنگ معرق

برای خرید سنگ معرق می‌توانید از طریق سنگ‌ فروشی‌ های معتبر اقدام کنید. قیمت فروش سنگ معرق به عوامل مختلفی بستگی دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

  • نوع و کیفیت سنگ‌های به‌کار رفته در ساخت آن‌ها.
  • روش ساخت (واترجت، سی‌ان‌سی و …).
  • ابعاد سنگ مورد نظر.
  • نوع طرح (هر چه طرح ظریف‌تر بوده و جزئیات بیشتری داشته باشد، قیمت معرق سنگی بیشتر خواهد بود.)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه