بهترین سنگ کف لابی

لابی یک ساختمان معمولا یکی از بخش ‌های مهم ساختمان بحساب می آید به شکلی که، کیفیت، ابعاد، اندازه، زیبایی ظاهری، رنگ بندی، بافت سطح سنگ و غیره می تواند در جلوه دیداری فضا و زیبایی ظاهری آن بسیار موثر باشد.

سنگ‌ هایی که در لابی ساختمان ها استفاده می‌ شوند باید دارای ویژگی‌های خاصی باشند به شکلی که هم از نظر رنگ بندی و زیبایی ظاهری استفاده از آنها در لابی ساختمان توجیه پذیر باشد و هم کیفیت سنگ مورد نظر در شرایط استانداردی قرار داشته باشد.

از جمله ویژگی‌های بهترین سنگ برای کف لابی می‌توان به مواردی مانند جلاپذیری، دوام مناسب، زیبای ظاهری، داشتن مقاومت لازم در مقابل خش، عدم لیزی و مناسب بودن برای انتقال گرما در سازه‌های مجهز به سیستم‌ های گرمایش از کف اشاره کرد.

سنگ برای کف لابی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

معمولا سنگ های بکار گرفته شده در کف یا بدنه لابی ساختمان‌های مختلف باید حتی المقدور از نظر کیفیت و زیبایی ظاهری در حد مطلوب و قابل قبولی قرار داشته باشد به شکلی که دوام و زیبایی ظاهری این نوع سنگ به عنوان دو عامل مکمل باعث بالا رفتن زیبایی دیداری ورودی ساختمان شده و آن را خاص نماید.

در ادامه به ویژگی‌ها و مزیت های بهترین سنگ برای کف لابی که آن را از سنگ کف فضاهای دیگر ساختمان متمایز می کند به تفصیل پرداخته می‌شود.

امکان جلا دادن مجدد 

معمولا سنگکاران و یا شرکت‌های کفساب پس از مرمت ترک و درزهای سنگ‌های کف با چسب‌های خاص اقدام به ساییدن سنگ‌های کف در چند مرحله و جلا دادن به آنها می کنند که باعث دوچندان شدن زیبایی ظاهری آنها می‌شود.‌ لذا باید برای سنگ فرش لابی ساختمان‌های مختلف از سنگ‌هایی که امکان جلا دادن مجدد آنها وجود دارد استفاده شود.

دوام و طول عمر زیاد 

یکی دیگر از ویژگی‌های بهترین سنگ برای کف لابی، استفاده از سنگ‌هایی است که بافت مستحکم و مناسبی داشته باشند و بتوانند سال‌های زیادی بدون مرمت و بازسازی مجدد زیبایی ظاهری خود را حفظ نمایند.

باید به این نکته توجه داشت که دوام و عمر زیاد بهترین سنگ برای کف لابی در ضخامت یا کلفتی سنگ خلاصه نمی‌شود چون هرچه سنگ کلفت تر باشد در ابعاد زیاد باعث سنگین شدن ساختمان می‌شود لذا برای سنگ فرش کف در فضاهای مختلف ساختمان های بزرگ و کوچک باید حتی المقدور از سنگ هایی با قطر نازک و استحکام بالا استفاده شود.

تهیه آسان 

یکی دیگر از ویژگی های بهترین سنگ برای کف لابی، استفاده از سنگ‌هایی است که علاوه برداشتن استحکام و زیبایی ظاهری مناسب، تهیه و خرید آنها از بازار سنگ راحت باشد به شکلی که نیاز به سفارش دادن آنها از مناطق دور یا خارج از کشور نباشد چون حمل و نقل و جابجایی زیاد سنگ در مسافت‌های طولانی ممکن است باعث آسیب دیدن و ترک خوردگی سنگ‌ها شود که باعث کاهش عمر آنها در طولانی مدت شده و جلا دادن آنها را در فاصله های زمانی مختلف را سخت می‌کند.

لذا بهترین سنگ برای کف لابی سنگ هایی هستند که علاوه بر داشتن زیبایی و دوام مناسب در دسترس بوده و هزینه پرداخت شده برای خرید آنها مقرون به صرفه باشد.

سازگاری و تناسب عام سنگ

از دیگر ویژگی‌های بهترین سنگ برای کف لابی سازگاری و تناسب عامه سنگ با فضاهای مختلف است. به این معنا که این گونه سنگ‌ها باید از تنوع مناسبی در رنگ و طرح برخوردار باشند به شکلی که هر کس بتواند با توجه به سلیقه یا سبک دکوراسیون داخلی ساختمان خود نوع مناسب آن را برای استفاده در لابی ساختمان خود انتخاب و خریداری نماید.

به بیان دیگر تنوع در طرح و رنگ انواع سنگ می تواند یک فاکتور مناسب و منحصر به فرد برای استفاده از آن در فضاهای مختلف به خصوص لابی ساختمان‌های بزرگ و کوچک باشد.

طبیعی بودن سنگ و عدم ایجاد حساسیت یا آلرژی برای ساکنان ساختمان
از ویژگی‌ها و مزایای بهترین سنگ برای کف لابی طبیعی بودن آنها است به این معنا که استفاده از سنگ‌های طبیعی برخلاف سنگ‌های مصنوعی یا سرامیک نه تنها برای ساکنان ساختمان ایجاد حساسیت یا آلرژی نمی‌کند بلکه از زیبایی ظاهری مناسبی برخوردار بوده و ساکنان ساختمان در زمان استفاده از این گونه فضاها احساس راحتی کرده و از زیبایی ظاهری سنگ‌ها لذت می‌برند.

نگهداری و نظافت آسان 

نگهداری و نظافت آسان یکی از ویژگی‌های بهترین سنگ برای کف لابی ساختمان‌های مختلف است. معمولاً در لابی ساختمان به عنوان ورودی ساختمان، تردد نسبت به فضاهای دیگر بیشتر است لذا هرچه نظافت و نگهداری سنگ‌های استفاده شده در لابی ساختمان از شرایط بهتر و ‌آسان تری برخوردار باشد بهتر و با سرعت بیشتری تمیز می‌شود و برای تمیز کردن آن نیاز به استفاده از مواد مختلف شوینده نیست.

چون استفاده زیاد از مواد شوینده شیمیایی نه تنها باعث افت کیفیت سنگ‌های کف در فضاهای مختلف مثل لابی ساختمان‌ها می‌شود بلکه عمر و دوام آنها را هم در طولانی مدت کاهش داده و هزینه‌های زیادی را برای بازسازی و مرمت به ساکنین ساختمان تحمیل می‌کند.

بهترین سنگها برای کف لابی

چه سنگ‌هایی به عنوان بهترین سنگ برای کف لابی مناسب هستند؟

سنگ‌های زیادی هستند که به عنوان بهترین سنگ کف لابی می‌توان از آنها استفاده نمود. اما باید به این نکته توجه داشت که سلیقه، میزان هزینه و نوع طراحی لابی عوامل مهم و تاثیرگذاری هستند که می‌توانند در انتخاب سنگ کف لابی موثر باشند.

لذا نوع سنگ به تنهایی نمی‌تواند یک عامل موثر و تعیین کننده در انتخاب سنگ لابی باشد و برای این کار باید عوامل مهم و تعیین کننده دیگر هم مورد توجه قرار گیرد. در ادامه به برخی از بهترین سنگ برای کف لابی و ویژگی های آن به اختصار پرداخته می شود.

سنگ گرانیت یکی از بهترین سنگ برای کف لابی

سنگ گرانیت به دلیل زیبایی ظاهری و استحکام و دوام مناسب یکی از سنگ‌های چشم نوازی هستند که از شرایط خوبی برای استفاده در فضاهای داخلی به خصوص کف انواع لابی برخوردار هستند.

سنگ گرانیت یک سنگ با کیفیت و مطلوب برای استفاده در فضاهایی است که تردد های سنگینی دارند و تردد سنگین و زیاد بر روی آن باعث فرسایش و آسیب دیدن آن ها نمی‌شود.

معمولا سنگ های گرانیت استفاده شده در کف لابی می‌توانند به مدت طولانی زیبایی ظاهری خود را حفظ نمایند مگر ضربات شدید یا افتادن وسایل باعث آسیب دیدن آنها شود.

سنگ مرمر یکی از بهترین های سنگ کف لابی

سنگ مرمر یکی از بهترین سنگ برای کف لابی و فضاهای داخلی است که از ویژگی های آن می‌توان به مواردی مانند مقاومت در برابر گرما، سرما و رطوبت اشاره کرد.

از دیگر ویژگی‌های سنگ کف لابی مرمر می توان به زیبایی و جلای منحصر به فرد این نوع سنگ اشاره کرد به شکلی رنگ سفید آن علاوه بر آنکه باعث روشن شدن فضای داخلی لابی می‌شود نور را هم به خوبی به همه نقاط لابی منعکس کرده و فضای داخلی را روشن می‌کند.
باید توجه داشت که سنگ‌های مرمر از تنوع رنگی بالایی برخوردار هستند اما استفاده از سنگ کف لابی مرمر سفید به دلیل افزایش روشنایی فضای داخلی نیاز به روشن کردن چراغ های لابی در روشنایی روز را به حداقل ممکن کاهش می‌دهد.

سنگ تراونیکس 

سنگ کف لابی تراورنیکس‌ یکی از بهترین سنگ ها برای استفاده در کف لابی است که از ویژگی های خاص آن می‌توان به زیبایی ظاهری و شفافیت مطلوب آن اشاره کرد.

به بیان دیگر سنگ لابی تراورنیکس‌ سنگی مرکب از تراورتن و اونیکس یا همان مرمر است که با دارا بودن ویژگی‌های این دو نوع سنگ، سنگی مناسب و با کیفیت برای استفاده در فضاهای داخلی مثل لابی محسوب می‌شود.

سنگ چینی 

سنگ کف لابی چینی یکی از انواع سنگ های مرمریت است که به دلیل داشتن بلورهای درشت یکی از بهترین انواع سنگ برای استفاده در کف لابی محسوب می شود.

وجود بلورهای درشت در بافت سنگ کف لابی چینی وجه تمایز این نوع سنگ با انواع سنگ کربناتی است. باید به این نکته توجه داشت که سنگ چینی به دلیل بافت چینی، با این نام شناخته می‌شود و ساخت کشور چین به عنوان یک محصول چینی محسوب نمی‌شود.

نتیجه گیری برای انتخاب بهترین سنگ کف لابی

بهترین سنگ برای کف لابی و ویژگی های آن با توجه به سلیقه، طرح داخلی، دکوراسیون لابی و هزینه‌هایی که برای این امر اختصاص داده می‌شود می‌تواند متفاوت باشد.

به طور کلی بهترین سنگ برای کف لابی سنگ‌هایی هستند که علاوه بر دوام و استحکام از زیبایی ظاهری مناسبی برخوردار باشند. همچنین ابعاد سنگ لابی با توجه به ابعاد لابی و طراحی داخلی آن انتخاب می‌شود.

بنابراین از ویژگی‌های مهم سنگ کف لابی می توان به مواردی مانند جلاپذیری، انتقال گرما و حرارت در صورت استفاده از سیستم گرمایش کف، عدم لیز بودن، خش ناپذیری، زیبایی ظاهری، راحتی تمیزکاری و عمر و دوام بالا اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه