آیا سنگ ساختمانی گران است؟ | ارزش سنگ

آیا شما نیز به دنبال یافتن پاسخ این سوال هستید؟ شاید این پرسش برای بسیاری از افرادی که در حال خرید مصالح ساختمانی هستند پیش آمده باشد. اما چنین سوال‌هایی ریشه در کجا دارند؟ آیا پرسیدن چنین سوالاتی در واقعیت منطقی و درست است؟ آیا سنگ‌های ساختمانی واقعاً گران هستند؟ اگر این‌طور است، چرا سنگ ساختمانی گران است؟
علل ارزشمندی سنگ چیست؟ خرید انواع سنگ ساختمانی را چگونه انجام دهیم که از نظر اقتصادی به‌صرفه و منطقی باشد؟ بیایید با هم بحث‌های مختلفی را در این حوزه بررسی کنیم.

چرا فکر می‌کنیم سنگ ساختمانی گران است؟

پیش از هر چیز بیایید بررسی کنیم که چنین تفکری از کجا می‌تواند نشأت گرفته باشد؟ در این‌جا از چند جنبه‌ی مختلف به مسئله نگاه می‌کنیم تا درک دقیق‌تری از این موضوع داشته باشیم. اگر شما هم یکی از افرادی هستید که مدام از سنگفروشی‌ها می‌پرسید چرا سنگ ساختمانی گران است، سطرهای زیر را به‌دقت بخوانید.

چه زمانی می‌توان گفت یک کالا گران است؟

ابتدا نگاهی داشته باشیم به شرایطی که ممکن است سبب شده باشند شما قیمت یک کالا را گران بدانید. این شرایط را بررسی کرده و سپس به‌دنبال راه‌حل‌هایی برای آن‌ها خواهیم بود.

حالت اول: بیشتر بودن قیمت از بودجه‌ی ما

وقتی یک محصول یا جنس را گران می‌دانیم، قیمت آن با بودجه‌ی اختصاصی ما هماهنگ نیست. بله همین‌طور است. بسیاری از مواقع ما برای خرید یک کالا ابتدا سطح بودجه‌ی خود را مشخص می‌کنیم. به این ترتیب هنگامی که ما از گران بودن یک کالا یا مصالحی خاص حرف می‌زنیم، منظورمان نشان دادن عدم کفایت بودجه‌ی مورد نظرمان برای خرید آن کالاست.

حالت دوم: زمانی که قیمت‌ها رشد می‌کنند

گاهی ما شاهد تغییر قیمت اجناس در بازار هستیم. برای مثال در برهه‌هایی که درصد تورم بالاست، به‌دلیل بالا رفتن هزینه‌های جاری، قیمت سنگ ساختمانی افزایش می‌یابد. در چنین مواقعی با مقایسه‌ی قیمت جدید و قدیم ما نتیجه می‌گیریم که سنگ گران شده است.

حالت سوم: مقایسه قیمت سنگ ساختمانی با مصالح دیگر

ما برای اجرای پرو‌ژه‌های مختلف ساختمانی، گزینه‌های بسیاری پیش روی خود داریم. همه‌ی ما برای آن‌که بهترین انتخاب را داشته باشیم، معیارهای متعددی را مورد بررسی قرار می‌دهیم. در کنار توجه به معماری و سبک طراحی ساختمان، قیمت مصالح نیز عاملی بسیار موثر است.
بی‌شک بسیاری از افراد وقتی می‌پرسند چرا قیمت سنگ ساختمانی گران است، در حال مقایسه‌ی آن با مصالحی ارزان‌تر هستند. برای مثال ممکن است با خود فکر کنید استفاده از سرامیک نیز برای کف ساختمان گزینه‌ای مناسب است. چرا که قیمت آن از سنگ ارزان‌تر است.

حالت چهارم: وقتی ما ارزش یک کالا را نمی‌دانیم

بسیاری از مواقع دلیل ما در گران دانستن یک محصول، عدم آگاهی از فرآیند ارزش‌گذاری آن است. هم‌چنین ممکن است ما آشنایی چندانی با فرآیند تولید و فرآوری یک کالا نداشته باشیم. در این شرایط ما واقعیت را با تصورات خود مقایسه کرده و از عدم تطابقشان با یکدیگر احساس درماندگی می‌کنیم.

حالت پنجم: وقتی یک سنگفروشی سنگ را گران می‌فروشد؟

وارد یک سنگفروشی می‌شوید. سنگ‌ها را بررسی کرده و قیمت‌ها را می‌پرسید. هم‌چنین گاهی وارد یک سایت آنلاین فروش سنگ ساختمانی می‌شوید و قیمت‌ها را مشاهده می‌کنید. در این بین گاهی ممکن است مکث کنید و بپرسید «چرا سنگ ساختمانی گران است؟». این مسئله در صنف‌های مختلف مشاهده می‌شود. البته نظارت‌ها سبب شده‌اند که اغلب تفاوت قیمت خاصی مشاهده نکنید. اما هنوز امکان گرانفروشی در همه‌ی حوزه‌ها وجود دارد.

چه باید کرد؟

در بالا دیدیم که در شرایط مختلفی ممکن است شما از گران بودن سنگ ساختمانی گله‌مند باشید. اما این تنها چیزی‌ نیست که ما قصد مرور آن را داریم. بیایید به موارد بالا از زاویه‌ای دیگر نگاه کنیم. زاویه‌ای که به ما در درک بهتر موضوع کمک می‌کند.

حالت 1: خرید سنگ ساختمانی ارزان

تنوع بسیار بالا در میان انواع سنگ‌های ساختمانی وجود دارد. معادن زیادی در کشورمان فعالند و سنگ‌هایی با ویژگی‌های متفاوتی استخراج، فرآوری و در بازار عرضه می‌شوند. یکی از وجوه مهم تمایز این سنگ‌ها، قیمت آن‌هاست. چرا که این سنگ‌ها از نظر ویژگی‌های ظاهری و سطوح کیفی با یکدیگر تفاوت دارند.
این موضوع سبب شده است تا بسیاری از افراد بتوانند با توجه به بودجه‌ی مورد نظر خود، سنگی مناسب یافته و خریداری کنند. پس اگر بودجه‌ی محدودی برای پروژه در نظر گرفته‌اید، با کمی جست‌وجو و پرس‌وجو به سنگی مناسب برای رنج قیمت مورد نظر خود خواهید رسید.

حالت 2: سنگ به تنهایی گران نمی‌شود

افزایش قیمت‌ها همواره و در تمام بازارها مشاهده می‌شوند. برای مثال زمانی که هزینه‌ی حمل و نقل مصالح افزایش می‌یابد، این موضوع تنها بر قیمت سنگ تاثیر نمی‌گذارد. بلکه اگر نگاهی به قیمت مصالح ساختمانی دیگر نیز بیندازید، شاهد افزایش قیمت آن‌ها نیز خواهید بود. در حالت کلی علل افزایش قیمت سنگ ساختمانی را می‌توان به‌شکل زیر دسته‌بندی کرد:

  • افزایش قیمت مواد اولیه: موارد مورد نیاز در فرآوری نظیر ماستیک، رزین، توری پشت سنگ و … .
  • افزایش قیمت سوخت: بالا رفتن هزینه‌ی حمل‌ونقل، هزینه‌ی راه‌اندازی دستگاه‌های استخراج و … .
  • افزایش هزینه‌های تامین و تعمیر ماشین‌آلات استخراج و فرآوری.
  • و …

حالت 3: مقایسه ممنوع

اگر بنا باشد شما قیمت دو مصالح ساختمانی را با یکدیگر مقایسه کنید، باید این قیاس را در کنار فاکتورهای دیگر نیز انجام دهید. برای مثال مقایسه کردن سنگ با سرامیک یک کار کاملاً اشتباه است. چرا که تنها نکته‌ای که باید به آن پرداخت قیمت نیست.

آیا در هنگام مقایسه به هزینه‌هایی که در آینده خواهید داشت نیز توجه می‌کنید؟ برای مثال وقتی می‌گویید قیمت سنگ از سرامیک بیشتر است، این موضوع را که دوام آن نیز چندین برابر سرامیک است در نظر می‌گیرید؟ به این فکر می‌کنید که در آینده شاید بخواهید دوباره برای تغییر سرامیک هزینه کنید، اما سنگ تا سال‌های زیادی دوام خواهد داشت. هم‌چنین به‌راحتی و با یک هزینه‌ی کم برای ساب‌زنی سنگ می‌توانید آن را مثل روز اول براق و صیقلی کنید؟

این تنها یک نمونه است و شما باید تمام مزایا و معایب را در کنار یکدیگر بگذارید. آن‌وقت قیمت را نیز به عنوان یک پارامتر از بین این‌ها بررسی کنید.

ارزش سنگ و ارتباط آن با قیمت

حالت 4: ارزش سنگ و ارتباط آن با قیمت

عدم توجه به مزایای سنگ باعث می‌شوند ما به ارزش ذاتی آن پی نبریم. هر مصالح، کالا و محصولی یک ارزش ذاتی دارد. درست زمانی که ما تصور می‌کنیم در حال صرفه‌جویی هستیم، ممکن است مصالحی بخریم که بعدها ما را وادار به هزینه‌ی بیشتری کند.

هم‌چنین ارزش سنگ از نظر زیبایی‌شناختی نیز به اندازه دوام آن اهمیت دارد. این‌که استفاده از سنگ چه ارزش افزوده‌ای را نصیب ساختمان‌تان می‌کند نیز مهم است. اگر می‌خواهید به قیمت سنگ ساختمانی فکر کنید، آن را به‌عنوان یک سنگ در نظر نگیرید. این مصالح در ساختمان شما نقش عنصری موثر در زیبایی، شکوه و هم‌چنین ارتقای قیمت آن ایفا می‌کنند.

حالت 5: بهترین و ارزان ترین سنگ فروشی را پیدا کنید

برای خرید سنگ بهتر است به اندازه‌ی کافی وقت بگذارید. قیمت‌ها را در سنگفروشی‌های مختلف بررسی و آن‌ها را با هم مقایسه کنید. معمولاً قیمت سنگ‌ها در سنگفروشی های کرج و تهران به نسبت کم‌تر از شهرستان‌های دیگر است. این موضوع به‌دلیل فراوانی و فضای رقابتی بازار ایجاد می‌شود.

سنگفروشی‌های بسیاری نظیر کیااستون در تلاشند تا با ارائه‌ی سنگ‌های ساختمانی با قیمت مناسب، امکان خرید را برای همه فراهم آورند.

خرید سنگ ساختمانی؛ انتخابی مطمئن

در قدم اول برای انتخاب سنگ به عنوان مصالح مورد استفاده‌ی خود، تحقیق و بررسی کافی را انجام دهید. تمام جوانب کار را بررسی کنید. حتماً در این زمینه با افراد متخصص و کارشناس مشورت کنید.

سپس برای انتخاب سنگ مناسب به پارامترهای مهم توجه کنید. کاربرد سنگ‌ها را شناخته و با توجه به معماری ساختمان خود بهترین انتخاب را داشته باشید. کارشناسان سایت پاسخگوی سوالات شما در این خصوص هستند. تنها کافی‌ست تماس بگیرید تا دانش و مهارت خود را در این حوزه در اختیارتان قرار دهند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه